Insurtech Nedir? 4 Maddeyle Faydaları Nelerdir?

Insurtech Nedir? 4 Maddeyle Faydaları Nelerdir? Günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline dijital teknolojiler finans sektörde de kendini göstermeye başladı. Finans sektörü aktörlerinin dijital teknolojilerden farklı farklı yararlanmaları herkes tarafından merak edilen ve çok konuşulan konular arasından yerini almaya yeni yeni başladı.

Günümüzde sigortacılık sektörü ilk sırada olmak üzere finansal piyasa yapıcılarının gerekli hesaplamalarda teknoloji ve onun getirdiği yeniliklerden faydalandığını görüyoruz. Insurtech sigorta teknolojileri bu konuda sigorta şirketine büyük bir kolaylık sağlıyor. Sigorta şirketleri Insurtech kullanarak riziko hesaplama, fiyatlandırma gibi işlemleri yapıyor.

Insurteceh Nedir? Faydaları Nelerdir?
Insurteceh Nedir? Faydaları Nelerdir?

Insurteceh Nedir? Faydaları Nelerdir? Endüstri 4.0 son zamanlarda finans sektörünü fazlaca etkilemeye başladı. Endüstri 4.0 devrimi değişimleri finans sektörünün de değişmesine sebep oluyor. Fakat sigorta kurumları ve girişimciler için bu durum yeni fırsatları da beraberinde getirmeye başladı. Yeni fırsatları ortaya çıkaran bu süreç, sigorta yaptıranların risklerini de en aza indirdi.

Ayrıcı sigorta yaptıranların maliyetlerini düşürmek için inovatif teknolojiler de kullanılmaya başlandı. Finansal teknolojinin gelişmesi sigorta sektörüne de Insurtech olarak girdi. Bu sistem yeni sigorta teknolojilerini de beraberinde getirdi. Bu sistem sayesinde sigorta yaptıran kadar sigortayı yapan için de önemli fırsatlar ortaya çıkmaya başladı. İki taraf açısında da iyi fırsatlar doğuran inovatif teknolojiler sigortacılık sektöründe hızla ilerleyecek gibi görünüyor.

Dijital Teknolojilerin Vadettiği Çözümler Nelerdir?

Dijital teknolojilerin sigortacılık sektörüne kazandırdıklarından bahsedecek olursak. Bu teknolojiler ilk başta kasko poliçeleri üzerinden farklı etkiler yaratmaya başladı. Kasko poliçeleri üzerinde ürün fiyatlandırması artık daha hassa ve risk ölçümleri yapılarak kullanılmaya başlandı.

Başka İçerik:  Pandemide En Çok Neler Sigortalandı?

Dijital teknoloji yeni parametre ve kriterleri sigorta sektörüne kazandırdı. Artık kasko poliçelerinde kazasızlık, araç yaşı sürücü yaşı gibi kriterlere ek olarak sürücünün kullanım alışkanlıkları da dijital teknoloji ile takip ediliyor. Hatta hızı, araç sürüş tekniği, ani fren ve benzeri parametreler Insurtech ile devreye sokularak tespit ediliyor. Tüm bunlar da düzenli olarak takip ediliyor.

Insurtech Gündemdeki Yenilikçi Örnekler Hangileridir?
Insurtech Gündemdeki Yenilikçi Örnekler Hangileridir?

Insurtech Gündemdeki Yenilikçi Örnekler Hangileridir?

Artık teknoloji sayesinde daha cazip poliçeler daha cazip fiyatlar ile müşteriye sunuluyor. Tüm dünyada da bu durum hızlı bir şekilde yayınlaşıyor ve bu paylaşım ekonomisi büyüyor. Buna dayalı dijital çözümler ise sigortacılık için yeni, güvenli ve alışılmışın dışında sonuçların getirilmesini sağlıyor. Sigorta sektörüne yeni bir soluk kazandıran Insurtech, yanı sıra Safeshare, Trov ve AIG gibi oluşumlar da sigorta sektörüne yeni bir soluk kazandıracak gibi görünüyor.

Dünyada ve Türkiye’de Insurtech Çözümlerinin Büyüklüğü
Dünyada ve Türkiye’de Insurtech Çözümlerinin Büyüklüğü

Dünyada ve Türkiye’de Insurtech Çözümlerinin Büyüklüğü

Uluslararası Sigorta Birlikleri 2022 yılı sigorta dünyasının küresel büyüklüğünü 1,3 trilyon USD olarak ifade etmişti. Aynı kurum Insurtech girişimlerinin 2022 yılının ilk çeyreğinde 724 milyon yatırım olarak 2022 yılının 4. Çeyreğini %16, ifade ediyor. Bu rakamlar 2022 yılına dayandığında ise sigortacılık sektörün küresel büyüklüğü 5 trilyon ABD doları olarak ifade ediliyor.

Sektörde ilk böyle bir hareketlilik yaşanırken buna en büyük katkılardan birinin Insurtech, Safeshare, Trov ve AIG olduğu ifade edildi. Henüz 2022 yılı bitmediği için sigorta pazarı 2022 yılının küresel büyüklüğünü açıklamadı yalnızca yapılan araştırmalar ile 2022 yılında salgın sebebi ile sağlık sigortaları %100 artış gösterdi. Bu durum sigorta pazarına inanılmaz katkılar sağladı.  Türkiye içinde bu durum değişmedi ve sağlık sigortası ve hastane alanındaki sigortaların yapılması arttı.

Sigortacılık alanında yapılan teknoloji yatırımları giderek artacak gibi gösteriyor. Endüstri 4.0 ile gelen tüm bu kolaylıklar dijital girişimlerinin artmasına sebep oluyor. Sadece poliçe maliyetleri değil bununla birlikte poliçe kapsamları da uygun hale gelmeye başladı. Sigorta yaptırmak isteyenler bu konuları göz önünde alarak uygun fiyata yaptırabilir.

Başka İçerik:  ÖTV İndirimi ve Engelli Araç Alımı İlişkisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap