İkinci El Konut Kredisi Şartları ile İlgili Detaylı Bilgi

İkinci El Konut Kredisi Şartları ile İlgili Detaylı Bilgi Devlet bankaları bünyesinde yer alan düşük orana sahip konut kredisi kampanyaları, pek çok kişi tarafından özellikle de 2.el konut kredisi koşulları açısından merak edilen bir konudur. İkinci el konut kredisi koşulları hakkında yeterince bilgi sahibi olamayan tüketiciler, bu krediyi sunan bankaların internet siteleri üzerinde de yeterli düzeye sahip olan bilgilere rahat bir biçimde erişememekten dolayı şikâyetçilerdir.  Bankaların ikinci el konut kredisi ile ilgili internet sitelerinde yeterli bilgiye ulaşılamamasının yanında müşteri hizmetlerini arayan tüketiciler, kendilerini banka şubelerine yönlendirilmiş bir konumda buluyorlar. Ancak günümüzde 2.El ev kredisi sunan bankalar, oldukça fazla bir yoğunluğa sahip durumdalar. 

İkinci El Konut Kredisi Şartları Neleri Kapsar?
İkinci El Konut Kredisi Şartları Neleri Kapsar?

İkinci El Konut Kredisi Şartları Neleri Kapsar?

2.El konut kredisi şartları ile ilgili bilgi almak istedikleri zaman tüketiciler saatlerce beklemek zorundalar. İnsanlar tarafından yaygın bir biçimde sorulan 2.el konut kredisi şartları nelerdir sorusuna doğru cevapların verilmesi oldukça önemlidir. İkinci el konut kredisi çekerek ev sahibi olmayı arzu eden kişiler, konutun konut ile alakalı olarak tapu satış veya devrinin yapılmasını takip etmeleri gerekir. Tapuda ilk kayıtın devamında en az bir kez devredilmesi gerekli olan bu evler, ikinci el konut kredisi şartlarını karşılayabilir. Ancak bu noktada kişilerin karşısına 2. el konut kredisi tarih koşulu çıkabilir. Satın alınması arzu edilen konutun tapudaki devri 01.01.2022 tarihinden sonra gerçekleşmesi halinde ikinci el konut kredisi koşullarını kaybetmiş manasına gelir. 

İkinci El Ev Kredisi Koşulları

Satın alınması arzu edilen 2.el ev kredisi şartları ile alakalı olarak evin tapusunda satış veya devir tarihi olarak 03.02.2022 yazması durumunda bu evin 2.El konut kredisi oranları ile satın alınması mümkün değildir. Bu durumda ilgili işlem, 2.El konut kredisi kampanyasından farklı olarak standart kredi oranları baz alınarak hesaplanır. 2.El konut kredisi kampanyası pek çok kişinin bildiği gibi %0,74 kredi oranı ile uygulanır. Alınan evin devir veya satış işleminin 2022 senesinden sonra gerçekleşmesi halinde ikinci el konut kredisi kampanyasından yararlanılamaz. İkinci el ev kredisi koşullarından birisi de alınacak konutun kat irtifakına veya kat mülkiyetine sahip olması durumudur.

İkinci El Ev Kredisi Koşulları ile İlgili Bilgi Toplanması

İkinci El Ev Kredisi Koşulları ile İlgili Bilgi Toplanması

Eğer kat mülkiyeti veya kat irtifakı yer almıyorsa söz konusu daireyi 2.El konut kredisi faiz oranları ile birlikte alınamaz. Özellikle kırsal kesimlerde pek çok konut, tapuda arsa, susuz tarla veya tarla olarak nitelenir. Bu duruma sahip olan 2. el konut kredisi veren bankalar tarafından finanse edilemez. Bunun yanında tapu kayıtlarında yönetim planında herhangi bir sorun ya da aksilik de olmaması gerekir. Bu bağlamda kredi başvurusu yapılmadan önce ev ile alakalı olarak ilgili tüm bilgiler ev sahibinden alınması önemli bir husustur. Özellikle bir apartman dairesinde veya çevresinde kredi öncesi alım yapılıyorsa bu konu hakkında da bilgi toplanması gerekir.

Sorunsuz Bir İşlem İçin Yapılması Gerekenler

Alanda daha önce kredi alımı yapılmışsa değerlendirme raporunda sorun olup olmadığının bilinmesinde fayda var. Buna ek olarak ev alınacak olan bölgede bir emlakçıdan bilgi alınabilir. Benzer şekilde, tanıdıkları olan kişiler bu konu ile ilgili bilgi toplayabilirler. Arsa kira kaydında herhangi bir sorun olması durumunda, sorunlu konutu satın almak için ikinci el konut kredisi kullanılamaz. Bu tür sorunlar genellikle şehir merkezinde bulunan binalarda görülmese de kırsal kesimde konutlarda çeşitli sorunlar görülebilir. Ayrıca eski binanın yönetim planı ile tapu sicil kaydı arasında birçok farklılık bulunur. Satın alınan evin yapım yılı en yakın tarihli ise bu tür bir sorunla karşılaşma olasılığı çok düşük olacaktır.

İkinci El Konut Kredisi Şartında Resmi Gelir Tablosu

Öncelikle banka ile resmi bir gelir tablosu yapılması gerekebilir. Kamu çalışanları, özel sektör çalışanları (sigortalı), esnaflar ve şahıs firması sahipleri, şirket sahipleri veya ortakları, kira geliri sahipleri, yan gelir sahipleri, emekliler, çiftçiler, diğer geliri olan bireyler, bankaların konut kredisi hizmetlerinden yararlanabilirler. Bu sınıflardan bir tanesine tabii olan gelir belgesi bankaya bizzat ibraz edilmelidir. Gelirin resmi şekilde belgelenmesi kadar gelir, düzeyinin ne kadar olduğu da 2.el konut kredisi şartları yönünden önem taşır. Çekilmek istenen kredi tutarına bağlı olarak banka tarafından kişilere bir geri ödeme planı verilir. Bu planda aylık ne kadar taksit ödenmesi mecburi olduğu belirtilir.

İkinci El Konut Kredisinde Kredi Notu

Konut kredilerinde ödenmesi gereken taksit tutarının en az 1,5 veya 2 katı kadar gelir beyan edilmesi gerekir. Bu duruma ek olarak bu kredi dışında diğer bir kredi veya düzenli ödeme yer alıyorsa bu tutarlar da kişilerin gelirinden düşülmek şartı ile hesaplama yapılır. Bir başka ikinci el konut kredisi şartları ise kredi notunun ideal seviyede bulunmasıdır. Kredi notu, 0 ile 1900 arasında değişiklik gösteren ve kredili bankacılık ürünlerinin ödeme işlevinin ifade eden bir skaladır. Kişilerin kredi notu 1900’e ne kadar yakınsa, konut kredisi müracaatının kabul görme ihtimali de o derece fazla olacaktır.

Kredi Notu Yetersizliğinde Kefil İstenmesi

Kredi Notu Yetersizliğinde Kefil İstenmesi

Kredi, kredi kartı ve ek hesap ödemeler ne kadar düzenli yapılırsa kredi notu da o düzeyde yüksek olacaktır. Bu ürünlere ait ödemeler son ödeme gününe bırakılırsa ve bir gün dahi gecikirse kredi puanı düşer. Konut kredisinde bankaların çok fazla önemsediği hususlardan biri net bir biçimde kredi notudur. 2.El konut kredisi kefil koşulu her kredi için uygulanmakta olan bir şart olarak yer almaz. Kredi kullanacak olan bireyin kredi notu yeterli değil ise veya geliri taksitleri yeterince karşılamıyorsa banka tarafından kefil istenmesi büyük bir olasılıktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap