İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (İMM) Nedir?

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (İMM) Nedir? Kişinin isteğine bağlı olarak yapılan ek teminat kategorisinde yer alan sigorta ihtiyari mali mesuliyet sigortası olarak adlandırılır. 3.kişilere doğan zararları kapsayan sigortada bedensel ve maddi zararların ek teminattan karşılanması sonucu kullanılmaktadır.  İMM sigortasında zararın trafik sigortası için motorlu kara taşıtları sigortadan yararlanır ancak tüm trafik sigortası kapsamı içinde olan zarar karşılanmaz.

İMM Genel Şartları Nelerdir?

Aracı olan kişilerin tehlike oluşturan durumlarda İMM teminatı kasko poliçesine eklenerek oluşabilecek risklerde kontrolün artırılmasını sağlar. Oluşabilecek hem fiziksel hem maddi olan zararları İMM kapsamında bulundurur. İMM de bazı şartlar ve maddeler yer almaktadır. Maddelerin içinde manevi zararların tazminat talebi olsa da bu ölçüm zor olacağından teminatta belirli ücretlerin farklı olarak yer aldığı görülebilir.

Teminat için limitlerin onaylanmasında sigorta şirketi ile görüşülüp onaylanması ve kontrolünün sağlanması istenebilir. Sigortalının bazı durumlarda mazur kalacağı hasarlar istenen talepler ek teminatın dışında kalan maddelerdir. Kasko sözleşmesinde konu dışı kalan unsurlar belirtilmiş ve açık şekilde yazılıdır. 3. taraflar hasar oluşabilecek durumda ek tazminattan aldıkları teminat ile yüksek maliyetlerin önlenmesi sağlanır.  Trafiği çok olan büyük şehirlerde ek teminat kazaların verdiği hasarı telafi etmede karşı tarafın zararlarını ödemeniz için büyük avantaj sağlar.

İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı Primleri

İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı Primleri

Kasko primlerinde farklı olan İhtiyari mali mesuliyet teminatı sigortalı kişinin bütçesini gözeten ve aylık prim getirisine göre göre teminatın işlemesi için yürürlüğe girmesi için onay verir. Teminat aracın durumuna ve araçların markalarına göre farklılık gösterebilir. Ödemeler belirtilen tarihlerde düzenli ödenmediği taktirde sigorta firmasının fesih hakkı bulunmaktadır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için düzenli ödemeler yapılması önem arz eder.

Başka İçerik:  Kasko Sigortasında Farklı Teklifleri Değerlendirin

Sigorta sahibi kişinin de fesih ile ilgili hakları mevcuttur. Kasko sigortası için sigorta yaptıran kişiler mutlaka poliçeyi dikkatli okumalı ona göre şartları kabul ederek işlemlerini gerçekleştirmesi gereklidir. Poliçesi hazır olan kasko poliçelerinde ihtiyari mali mesuliyet poliçeye daha sonra da eklenebilir. Sigorta yaptıracak kişilerin poliçelerini dikkatli olarak kontrol etmesi ve kafasına takılan sorular hakkında danışmanlardan bilgi alması gerekir.

İhtiyari Mali Mesuliyet Ek Teminatı Primleri

Teminatta ek olarak yapılan teminat için giderlerinin ne kadar olduğu ve getireceği yararlarla ilgili bilgi alıp ona göre poliçe için kararını vermesi gerekir. Kazalarda büyük çaplı risklerden doğan zararları karşılayan ek teminat kendinizin güvende olmasını sağlayarak riski aza indirmede araç sahiplerine kendilerini iyi hissettirmede bir güvencedir.  

Teminatlar hakkında sigorta şirketi ile görüşerek hangi sigorta poliçesinden yararlanabilirsiniz bilgi edinebilirsiniz. İstediğiniz ve sizde uygun seçeneklere göre teminat başvurularınızı tamamlayabilirsiniz. Diğer sigorta şirketlerinin de paketlerinde karşılaştırma yaparak uygun olan kasko ve ek teminat sigorta işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.               

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Genel Şartları

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Genel Şartları

Kaza halinde sigortanın limitlerinin yüksek olması nedeni ile kaskonuzda ihtiyari mali sorumluluk bulunuyorsa sigorta harekete geçerek zararlarınızı öder. Poliçede bu teminat bulunmadığında diğer kalan zararlar araç sahibinden karşılanır. Riske girildiğinde kontrolünüzü artıran ihtiyari mali sorumluluk poliçede eklendiyse zorunlu trafik sigortasını aşan limitler sigortadan karşılanmaktadır.

Poliçede belirtilecek bir hususta eğer 3. şahısların da zararlarını güvence altında tutmak istiyorsa bunu teminatta mutlaka belirtmiş olması gerekir. Kasko poliçesinin amacı araç sahiplerinin maddiolarak ödeyemeyeceği yükün altından kurtulmalarını sağlamaktır. Beklenmedik kazalar ve hasarlarda kasko güvencesi ile ve ihtiyari mali mesuliyet sigortası ile büyük zararların size daha az yük olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap