İhtiyaç Kredisinde Bireysel Emeklilik Zorunlu Mu?

İhtiyaç Kredisinde Bireysel Emeklilik Zorunlu Mu? Günümüzde paraya ihtiyacı olan kişilerin ilk durağı tabii ki bankalar oluyor. Bankalardan ihtiyaç kredisi adı altında para çekilebilir. Bu sayede de kişinin nakit sıkıntısı gideriliyor. Fakat ihtiyaç kredisine başvuracak kişilerin aklına ilk olarak “İhtiyaç kredisinde bireysel emeklilik zorunlu mu?” sorusu geliyor. Aslında çektiğimiz krediler için bankanın bireysel emeklilik zorlaması yapabilmesinin yasal bir kaynağı bulunmuyor. Fakat kampanya adı ile bankalar ihtiyaç kredileri açıyor ve burada kampanya detaylarında bireysel emeklilik zorunlu tutuluyor. Bu durumda bu şartı kabul etmekten başka bir iş kalmıyor.

Şikâyet etseniz bir bankanın üst kurulu tarafından bu şart konulduğu için şikâyetiniz için olumlu bir dönüş alamıyorsunuz. Fakat kampanyalarda ve ihtiyaç kredi detaylarında böyle bir durum söz konusu değilse ve banka şubesi sizden bireysel emeklilik talep etmişse bu durumu şikâyet edebilirsiniz. Çünkü bazı banka şubeleri kendilerine ait bireysel emeklilik hedeflerini yerine getirmek için müşterilerden bunu talep edebiliyor. Üst kurulların bu durumdan haberi yok ise şikâyetiniz dikkate alınacaktır. Böyle bir durum konusunda gelen şikâyet olumlu sonuçlanacağı için müşteri kredi işlemlerine devam edilecektir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?
Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bankaların ihtiyaç kredilerinde bes zorunlu mu diye düşünüp durduğumuz bes sistemi Bireysel Emeklilik Sistemidir. Bu sistem bazı bankalarda zorunlu hale getirilmiştir. Bireysel Emeklilik sistemi sayesinde banka müşterilerinin daha iyi birikim yapabileceği öne sürülür. Rahat bir emeklilik dönemi yaşamak isteyen kişiler, ihtiyaç kredisi çekecek kişiler bireysel emeklilik sisteminden yararlanabilir.

Bireysel Emeklilik Sistemi ile birlikte emeklilik gelirinize ek olarak bir gelir sağlarsınız. Yani ikinci bir emeklilik hakkına sahip olursunuz ve iki maaş alırsınız. Bu da kişilerin yaşam standartları arttırarak daha refah bir hayat sürmesine yardımcı olur.

Kimler Bireysel Emeklilik Sistemine Katılabilir?
Kimler Bireysel Emeklilik Sistemine Katılabilir?

Kimler Bireysel Emeklilik Sistemine Katılabilir?

Gelecekte ihtiyaç kredisi için bireysel emeklilik şart mı diye düşünmektense bireysel emekliliğinizi erken yaşlarda yaptırarak rahat bir yaşam sürebilirsiniz. Bireysel emeklilik sistemine katılabilmeniz için düzenli bir gelirinizin olmasına gerek yoktur. 18 yaşından itibaren geleceğini garanti altına almak isteyen herkes başvuruda bulunabilir. Tek yapmanız gereken bireysel emeklilik başvurusu yapmak ve ise özel bireysel emeklilik ürünlerini seçmektir.

Sistemde en az 10 yıl kalmanız ve 56 yaşını doldurmanız halinde sistemden emekli olabilirsiniz. Emeklilik yaşınız gelene kadar sistemde birikiminizi yapmış olacaksınız. Bu sayede emeklilik sonrasında kendinizi ve aileniz ile istediğiniz her şeyi yapabileceksiniz.

Banka ile yaptığınız bireysel emeklilik sözleşmelerinde cayma hakkına sahipsiniz. Bu cayma hakkını belirli bir zaman içinde yapmanız oldukça önemlidir. Zira zamanı geçirdiğiniz de daha farklı zorluklarla karşılaşırsınız. Bireysel emeklilik sözleşmesi yapıldıktan 2 ay içerisinde cayma işlemini başlatabilirsiniz. Cayma işlemi sırasında herhangi bir kesinti ile karşılaşmazsınız. Bireysel emeklilik sözleşmesi yaptığınız şirketin müşteri hizmetlerini arayarak kolaylıkla bu işlemi halledebilirsiniz. Bireysel emeklilikten cayma için yalnızca arama yapmanız ve cayma talebi oluşturmanız yeterlidir. İptal formu doldurmanıza gerek yoktur.

İhtiyaç Kredisinde Bireysel Emeklilikte Cayma Yapılabilir Mi?

İhtiyaç Kredisinde Bireysel Emeklilikte Cayma Yapılabilir Mi?  Hesabınızdan cayma ile ilgili bireysel emeklilik prim ödemesi alındıysa bu tekrar size iade edilecektir. İlk işlem esnasında bu durum gerçekleşebilir fakat sonrasında düzeltilir. Bireysel emeklilik sözleşmesinden caydıktan sonra kredileriniz ile ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Tüketici Kredisinde Bireysel Emeklilik Nasıl Yapılır?

En sık karşımıza çıkan konulardan ilki tüketici kredisinde bireysel emeklilik zorunlu mu ikincisi ise tüketici kredisinde bireysel emeklilik nasıl yapılır. Öncelikle tüketici kredisine başvuru yaptığınız zaman bazı bankalar sizden bireysel emeklilik yaptırmanızı zorunlu tutuyor. Bazı bankalar ise bu zorunluluğu ortadan kaldırarak farklı şartlar ile kredi almanıza imkân sağlıyor.

Tamamen bankadan bankaya değişiklik gösteren bu işlem de bireysel emeklilik yaptırmanız gerekirse otomatik katılım ile katılım sağlayabilirsiniz. Kredi işlemleri sırasında banka şubesi bu durumu kolaylıkla halledebilir. Otomatik katılım da 45 yaşını doldurmamız kullanıcılar yer verilir. Bireysel emekliliği yapılan bir müşteri 2 ay içerisinde bireysel emekliliğini iptal edebilir.

Bireysel Emeklilik Sistemine Katılımın Avantajları Nelerdir?
Bireysel Emeklilik Sistemine Katılımın Avantajları Nelerdir?

Bireysel Emeklilik Sistemine Katılımın Avantajları Nelerdir?

Bireysel emeklilik sistemine katılan müşteriler devletin vermiş olduğunu emekliliğin üzerine bir de bankaların özel sistemi olan bireysel emeklilik sisteminden emekli olur. Devlet emekliliği ve banka emekliliği birleştiğinde kişi istediğini gibi geçinebilir. Bireysel emeklilik sistemi sayesinde birikim yapılır ve her yıl bu birikim büyür. Yatırdığınız her para için %25 oranında bir devlet katkısı yatırılır. Birikiminizi değerlendirmek ve doğru şekilde büyütmek için portföy yatırımlardan yardım da alabilirsiniz.

Bireysel emeklilik sistemine ödeme yapmakta zorlanırsanız dondurabilir ve bir süre ara verebilirsiniz. Eğer isterseniz de bireysel emeklilik sisteminden cayma hakkını kullanabilirsiniz. Cayma işlemi için bankanızın müşteri hizmetlerini aramanız ve cayma talebi oluşturmanız yeterli olacaktır.

Bireysel Emeklilik Sistemi E- Devlet Üzerinden Nasıl Sorgulanır?

Bireysel Emeklilik Sistemi E- Devlet Üzerinden Nasıl Sorgulanır?

Bireysel emeklilik sistemi %25 devlet katkısından sonra çok fazla katılımcı bulmaya başladı. E-devlet geliştirdiği yeni sistem ile kullanıcılarının Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısının sorgulanmasını izin veriyor. Öncelikle e-devlet üzerinden sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Ardından ise arama butonuna “Emeklilik Gözetim Merkezi” yazarak “Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkı Sorgulama” alt başlığına başlığını seçebilirsiniz.

İsterseniz de arama butonuna alt başlığı yazarak da ulaşabilirsiniz. Buradan devlet katkısının limitine bakabiliyor. Burada sözleşme ile ilgili bilgileriniz, hesaplanan devlet katkı tutarı da sorgulanabiliyor. 10 yıl bu sistem kalan bir kişi birikimine %35 devlet katkısı alacaktır. Eğer bireysel emeklilik sisteminden 3 yıl içerisinde ayrılırsanız devlet size bir katkı payı vermez. Bireysel emeklilik sisteminde 3 ila 6 yıl arasında kaldıktan sonra ayrılmak isterseniz de katkı payının %15 size verilir ve %85’ kesilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap