Iğdır İçin Detaylı Hava Durumu

Iğdır Hava Durumu tahminlerini devletimizin, Hizmeti olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından anlık olarak alınmaktadır. Burada aldığımız tahminler Rüzgar bilgisi sıcaklık derecesi ve hava hakkında genel bilgilendirmeyi içerir.

Bu yazıda ve Iğdır Hava Durumu Detaylı Hava Durumu Iğdır Hava Durumu Hava Tahmini Meteoroloji detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

°C Başında yazan anlık olarak sıcaklığı göstermektedir. Hemen sağında yer alan görseller ise Hava hakkında genel bilgilendirmeyi içerir.

Iğdır Hava Durumu Tahmini

Iğdır için Son dakika Anlık Ortalama Hava Durumu

IGDIR

Iğdır için 5 Günlük Hava Tahmini

IGDIR

NOT : 

Güncelleme her gün saat 14.00‘e kadar yapılmaktadır. (TSi)

Saatlik tahminlerde “Beklenen Hadise” kısmında verilen hava durumu, geçmiş 3 saatlik periyot içindeki hâkim hava durumunu göstermektedir.

Saatlik tahminlerde “Rüzgâr Hamlesi” kısmında verilen değer, geçmiş 3 saatlik periyot içinde rüzgâr hızındaki ani artışı temsil etmektedir.

Saatlik tahminlerde “Hissedilen sıcaklık”, aynı saatte tahmin edilen hava sıcaklığı ile nispi nem ve rüzgâr değerlerine göre hesaplanmaktadır. Bu sıcaklık, iklimsel çevre, giysilerin ısı direnci, vücut yapısı ve kişisel durumdan olduğu kadar, termometre sıcaklığı, nispi nem, rüzgâr ve radyasyon gibi dört meteorolojik faktörden etkilendiği için sübjektif bir kavramdır.

Diğer tahmin bilgileri, tahmini yapılan zaman civarında beklenen değerleri göstermektedir.

HAVA TAHMİNİ simgeleri Ne anlama Geliyor ?

hava-simgeler-1
hava-simgeler-2
hava-simgeler-3

Iğdır

Iğdır hem Ermenistan’a ve Nahçivan Özerk Cumhuriyeti’ne hem de İran’a sınırı bulunan ilimiz olarak Doğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Şehrin sonradan il olduğunu ve dolayısıyla jeopolitik açıdan önemli olduğunu vurgulamak gerekiyor. Erzurum Kars bölümü olarak adlandırılan alanda konumlanmış olan şehir 4 ilçeye sahiptir. 

Nüfusu 201.314 olan şehirde toplamda 103.059 erkek, 98.255 kadın yaşamaktadır. İl olması 1992 yılında gerçekleşmiştir ve bu kararla beraber Türkiye’de Nahçivan da dahil olmak üzere üç farklı ülkeye sınırı olan tek şehir olma özelliğini taşımaya başlamıştır. İl plaka kodu 76 olan şehrin telefon alan kodu ise 0476’dır. 

Iğdır Coğrafi Konum

Iğdır aynı zamanda Ağrı’da bulunan Ağrı dağının toplam kapladığı alanın üçte birini sınırları içerisinde barındırmaktadır. Türkiye’nin en büyük dağının çeyreğinden daha fazlasını barındırması ise coğrafi açıdan önemli bir unsur olmuştur. Doğusu Nahçivan Özerk Cumhuriyeti ile sınır olan şehrin, güneydoğusunda da İran ile sınırı vardır. Kuzey ve kuzeydoğusunda ise Ermenistan ile sınıra sahiptir. 

Dolayısıyla sadece güneyinde Ağrı ile komşudur. Diğer tüm komşuları ise ülkelerdir. Iğdır’da Ermenistan ile bulunan sınırda Alican sınır kapısı bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye ile Azerbaycan yani Nahçıvan özerk cumhuriyeti arasındaki sınır kapısı da Iğdır’da bulunan Dilucu sınır kapısıdır. Şehir yine Borualan sınır kapısı ile İran’la da bağ sahibidir. Üç sınır kapısına sahip şehirde ticaret gelişmiştir. Ayrıca sadece 3.664 kilometrekare olan yüzölçümü ile nüfusu orantılıdır. Şehirde kilometrekareye düşen insan sayısı 54’tür. 

Iğdır’da Hava Koşulları

Doğu Anadolu tipi karasal iklimi tüm bölgede hakimiyetini gösterirken Iğdır da bu illerden birisi olmaktadır. Ancak pek çok ile nazaran çok şiddetli bir kış mevsimi geçirmez. Buna neden olan temel faktör ise şehrin sınırları içerisinde üçte biri bulunan Ağrı dağıdır. 

Bir noktada dağın konumu itibariyle kuytu bir yerleşim yerine dönüşmesini sağlaması daha sıcak bir iklime yol açar. Örneğin yakın bir nokta olarak Kars ile kıyaslandığında ortalama sıcaklık seviyesi Iğdır’da neredeyse üç kata yakın daha fazladır. Kars’ta yıl ortalaması 4.2 derece iken, Iğdır’da bu ortalama sıcaklık derecesi 11.6 derecedir. 

Iğdır Tarihi ve Kültürü 

Medeniyetlerin Anadolu ve Mezopotamya için uğrak noktası olan bir çizgide yer alan Iğdır bu yüzden çok sayıda devletin hükmü altına girmiştir. Kültürel zenginliğinin temel taşlarından birisi de budur. Aynı zamanda Iğdır ismi 21.Oğuz boylarından olan Cengiz Alp’in büyük oğlu Iğdır beyden gelmektedir. 

Tuz mağaraları, eşsiz halk oyunları, Iğdır kilim dokuması, el sanatları ve halen daha şehirde devam ettirilen bu kültür mirasları görülmeye değerdir. Iğdır gelenek ve göreneklerine bakıldığında bile sayısız medeniyetin etki ettiği geniş bir skaladan söz etmek mümkün hale gelebiliyor. Hatta bu kültür mirasını mutfağında da yaşatmaya devam ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Iğdır Mutfağı

Iğdır mutfağı için bölgede sık sık gördüğümüz pek çok yemeğin ismini değerlendirerek başlayabiliriz. Buralarda dolma ve sarma gerçek anlamada en yoğun tüketilen besinler arasında öne çıkıyor. Örneğin Iğdır’da da etli sarma bunlar arasında başı çekiyor. Yine pilav kültürüne ekşili pilav ile dahil oluyor. 

Aynı zamanda çorba severleri katık aşı ile memnun ederken, patlıcan reçeli ile kahvaltınızı bir adım daha ileriye taşıyabileceğini kanıtlıyor. Bölgede yöresel lezzetler arasında en popüleri taş köfte olsa da aslında bozbaş tatmaya değer bir diğer geleneksel tat olarak tanımlanabilir. Yöresel lezzetleri şehirde üç tane sınır kapısı olduğundan dolayı pek çok işletmede bulup tatmak mümkün hale gelmiş. 

ığdır hava durumu, igdir hava durumu, iğdır hava durumu, hava durumu ığdır, ığdır hava, hava durumu igdir, iğdir hava durumu, ığdırın hava durumu

41938