İdrar Söktürücü Besinler

İdrar Söktürücü Besinler Vücudunuzu temizleyen ve yine vücudunuzun tuttuğu fazla suyun sisteminizden atılmasını sağlayan idrar sökücü besinler oldukça yararlı ..

Vücudunuzu temizleyen ve yine vücudunuzun tuttuğu fazla suyun sisteminizden atılmasını sağlayan idrar sökücü besinler oldukça yararlı besinlerdir. Bahsettiğimiz bu idrar söktürücü besinler, idrarla beraber sisteminizin su tutmasına sebep olan sodyumun da atılması anlamına gelmektedir. Eğer vücudunuzda fazla su yani ödem olduğunu düşünüyorsanız ve bu aşırı miktarlarda değilse, ilaç kullanarak bu suyu atmak yerine bitkisel yöntemleri öncelikli olarak deneyebilirsiniz. Bu besinlerden bahsetmeden önce belirtmemiz gerekir ki, herhangi bir mide rahatsızlığı ya da başka bir problemi olan kişilerin bu besinleri kullanmadan önce doktorlarına başvurmaları yararlarına olabilir.

Sebzeler

İdrar söktürücü denilince ilk akla gelen tabi ki yeşil yapraklı sebzeler olacaktır. Özellikle lif ve mineral içeriklerinin fazla olması, vücudunuzdaki fazla suyun da atılımını kolaylaştıracaktır. Yine kükürt bakımından zengin olan enginar, sarımsak, salatalık da ve bunlarla birlikte kuşkonmaz, kereviz, marul, pancar, domates, havuç gibi sebzeler idrar söktürücü olacak bol bol tüketilmesi istenen sebzelerdendir. Turp, tere, lahana ve Brüksel lahanası da idrar söktürücü gıdalardandır ancak bunların gaz  yapabilme gibi riskleri de vardır. Bunu da dikkate alarak bu gıdaları tüketmenizi öneririz.

Meyveler

Meyveler vücudumuzun toksinlerden arınmasında oldukça etkilidir. Çünkü sindirimi hızlandırır ve sistemimizi temizler. Fazla suyun atılmasında da yine vitamin, mineral, antioksidan, su ve lif yönünden zengin olması ile etkilidirler. İdrar söktürmede en etkili meyveleri de şu şekilde sıralayabiliriz: ananas, karpuz, armut, kızılcık, incir, elma, şeftali, üzüm, kavun, muz, yaban mersini, çilek, mango, kuş üzümü, papaya, ahududu…

Diğer İdrar Söktürücü Besinler

İdrar söktürme problemi olanlar için en etkili besinlerden birisi de maydanozdur. Özellikle çayının tüketilmesi, yine aynı şekilde zencefilin de çayının tüketilmesi iyi bir idrar söktürücü etkisi oluşturacaktır.

Vücudunuzun Su Tutmaması İçin Neler Yapmalısınız?

Öncelikle vücutta suyun tutulmasının en önemli ve belki de tek nedeni tuzdur. Vücudunuzda su tutulmasın istiyorsanız tuz miktarını olabildiğince azaltmaya özen göstermeniz gerekir. Yine tuz kadar fazla şeker, fazla protein de vücutta su tutulmasının nedenlerindendir. Eğer vücudunuzun fazla su kaybettiğini de düşünüyorsanız dengeli ve sağlıklı beslenerek kaybettiğiniz vitamin ve mineralleri geri kazanmaya çalışmalısınız. 25065