İbansız Para Gönderme İşlemleri Nasıl Yapılır 2022?

İbansız Para Gönderme İşlemleri Nasıl Yapılır 2022? İnsanların oldukça merak ettiği bir konu olarak bulunan İbansız para gönderme ne zaman başlıyor sorusu pek çok kişi ilgilendirir.  İbansız para gönderme işleminde kolay adres tanımlamasında bulunan bireylere hafta içi ya da hafta sonunda herhangi bir kısıtlama olmadan para göndermelerine imkân sunan bir EFT sistemi olarak tanımlanabilir. Bu sistem ile beraber para gönderileceği zaman yirmi altı haneden oluşan İban kullanımına gerek duyulmaz.

İban ile para gönderme, ülkemizde oldukça önemli bir sisteme sahip olarak kurulmuş bir düzen içinde faaliyet gösterse de bu sistemin oluşum gösterdiği birtakım sorunlar vardır. Bu problemler dolayısıyla pek çok kişinin para göndermekte sorunlar yaşandığı iletilmiştir.

İbansız Para Gönderme Süreci Nedir?
İbansız Para Gönderme Süreci Nedir?

İbansız Para Gönderme Süreci Nedir?

İnsanların sıklıkla yöneltmiş olduğu İbansız para gönderme nedir sorusuna doğru bir cevap verilmesi önemlidir. İbansız para gönderme dönemi ile birlikte ortaya çıkan ya da çıkabilir olan muhtemel problemlerin tamamen ortadan kaldırılması ile ilgili bir planlama yapıldığı söz konusudur. Pek çok insan iban ile para gönderme işlemlerini yaparken yanlış gönderme hatası yüzünden kaygı yaşayabilir.

Bunun yanında içerisinde çok sayıda karakter yer aldığından dolayı iban numarasının eksik ya da hatalı yazılması, alıcı adı veya unvanının eksik/hatalı yazılması gibi problemler oldukça sık görülür.  Bu tarz hatalara engel olmak için adına başlatılan İbansız para gönderme dönemi, işlemin rahat yapılması yönünden önemlidir.

Kolay Adres Niteliği

Banka hesaplarının T.C kimlik numarası, vergi numarası, pasaport numarası, cep telefonu veya e-posta adresine bağlanarak para transfer süreçlerinin daha basit ve hızlı biçimde yapılmasını sağlamakta olan sisteme kolay adres ismi verilir. Kolay adres sistemi ile para almak ve göndermek eskiye nazaran çok daha hızlı ve problemsiz olacaktır. Aynı zamanda da İbansız para gönderme masrafı ile ilgili de sorulara cevap verilmesi için birtakım araştırmalarda bulunulması gerekir. Kolay adres ile para gönderme sistemi bütünüyle yaygınlaştığında para transferi yapmak oldukça kolaylaşacaktır. 

İbansız Para Gönderimi Uygulama Adımları
İbansız Para Gönderimi Uygulama Adımları

İbansız Para Gönderimi Uygulama Adımları

Bankacılık alanında önemli işleri olan bireyler İbansız para gönderme nasıl yapılır sorusunu sorarlar. Bu süreç ilk olarak kolay adres tanımlama ile birlikte aktif hale gelir. Kolay adres tanımlaması yapılması, çeşitli kişisel bilgilerin banka hesabına bağlanmasını sağlar. Bu sayede para alırken veya para gönderme işlemlerinde başka bir bilgiye gereksinim duyulmaz. Günümüzde İbansız para gönderme işlemi yalnızca internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamaları kullanımı ile yapılır.

Bankanın internet veya mobil şubesine giriş yapılmasının ardından para gönderme menüsüne tıklanır. Bu noktada yer alan FAST, Kolay Adres Tanımlama ya da İbansız Para Transferi alternatifleri içinden bir tanesi seçilir. İlk önce paranın hangi banka hesabından göndereceğine karar verilir.

Limit Açısından İbansız Para Gönderme İşlemi

 Banka hesabının tercih edilmesinin ardından devamında ise gönderilmesi arzu edilen tutar girilir. Bu noktada İbansız para gönderme limiti açısından belirlenen tutarın daha düşük tutulması önemlidir. İbansız para transfer tutarının da yazılmasının ardından alıcıya ait kolay adres belirlenir. Bu işlemin yapılabilmesi için para gönderilecek olan kişiden kolay adres bilgisi talep edilmelidir. Herkes farklı bir kolay adres alternatifini seçmiş olabilir. Bu nedenle tahmin üzerine herhangi bir işlemde bulunulmamalıdır.  Daha sonra alt kısımda açılacak bölüme alıcının kolay adres bilgisi yazılır ve işleme devam edilir. Her bankanın internet bankacılığı sistemi kendine has olduğu için farklı adımlar da izlenebilir.

 İbansız Para Gönderme İşlemleri İçin Belirlenen Kotalar
 İbansız Para Gönderme İşlemleri İçin Belirlenen Kotalar

 İbansız Para Gönderme İşlemleri İçin Belirlenen Kotalar

FAST ve kolay adres sistemiyle alakalı kişiler en fazla İbansız para gönderme kesintisi konusunu merak ederler. Limitin daha da yükseltilmesinin devamında bankaların belirli bir tutarda İbansız para gönderme kesintisi uygulaması söz konusu olabilir. Sistem üzerinde meydana gelebilecek türde sorunların anlaşılabilmesi için ilk başta tutarların düşük tutulmasında yarar vardır.

 İbansız para transfer limiti, sistemin bütünü ile problemsiz bir biçimde çalışmaya başlamasının akabinde yükselmeye başlayacaktır. İbansız para gönderme saatleri için belirlenmiş bir kısıtlama bulunmaz. FAST sisteminin temel hedefi de her gün ve her saat EFT yapılmasına gerçekleştirmektir. Bu nedenle İbansız para gönderme işlemleri için belirlenmiş bir kota yoktur.

İbansız Para Gönderme İşlemlerinde Zaman Kısıtlaması

Kişiler İbansız para gönderme saatleri açısından istedikleri saatlerde iban işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bir başka önemli konu da para transferi yapan bankalardır. Bu noktada bankaların sistemsel alt yapıları hemen hemen hazır konuma getirilmiştir. Bu bankaların internet ve mobil bankacılık sistemlerine giriş yapılması ile iban olmadan para gönderme hizmetinin bulunup bulunmadığı teyit edilebilir.

Günümüz koşulları içerisinde ülkemizde hizmet veren bankaların büyük bir bölümü iban olmadan para transferi hizmetini gerçekleştirirler. Bankalar, İbansız sistemi denemek amacı ile işlemi önce sadece personellerine, daha sonra belirli segmentte yer alan müşterilerine düşük tutarlarda açmıştır. Günümüzde ise bu bankaların bütün müşterileri, ibansız para transferinden yararlanabilir hale gelmişlerdir.

İbansız Para Gönderme Maliyetleri

İbansız Para Gönderme Maliyetleri

Şuan için bankalar tarafından İbansız para gönderme ücretleri yoktur. Ancak işlem limitinin 1.000 TL’ye çıkmasından sonra İbansız para transfer kesintisinde farklılıklar olabilir. Bankaların EFT masrafları ile alakalı bir düzenleme yapılmış, alınabilecek azami EFT masrafı kısıtlandırılmıştı. Bu sınırlandırma, İbansız para transfer kesintisi için de uygulaması yapılacak ve bankaların kabul edilebilir bir tutardan fazla masraf almaları kısıtlanmış olacak. İbansız para gönderme ücretleri ile alakalı bir değişiklik olduğunda gerekli bilgilere yer verilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap