Hurma Yağı Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hurma yağı yemeklerin içerisinde atılarak kullanılır. Halsizliğe iyi gelen faydaları vardır. Kalorisi yüksektir ve aşırı dozu zararlı olabilir.

Hurma yağı

Hurma yağı Palmiye yağı olarak da bilinen hurmanın çekirdeklerinden elde edilen bir yağ türüdür.  Palmiyegiller familyasına aittir.

İçeriğimizde ve Hurma Yağı Hurma Yağı Kullanımı Hurma Yağı Yemeklerde Kullanımı Hurma Yağı Faydaları Hurma Ya konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Hurma yağının 5000 yıllık bir geçmişi vardır ve uzun süredir kullanılmaktadır. Hurma yağı nasıl yapılır? Diye merak eden birçok kesim vardır. Hurma yağı hurmanın çekirdeklerinden soğuk pres yöntemi ile elde edilmektedir

Hurma yağı genelde yemeklere lezzet katması için ve kızartmalar için tercih edilir. Kızartma yapıldığında kızartmalar hafif olur ve herhangi bir koku olmaz.

Yemeklerin içerisine ise yemekler piştikten sonra 1 tatlı kaşığı eklenebilir. Böylelikle yemeğe lezzet gelecektir ve yemek lezzetli olacaktır

Hurma yağı nasıl saklanır?

Hurma yağını saklama aşaması büyük önem taşımaktadır. Peki, hurma yağı nasıl saklanır. Hurma yağı 18 derecenin üzerinde olan yerlerde saklanması mümkün olan bir yağ çeşididir.

Bu sebeple de en uygun yer buzdolabı olarak bilinir. Hurma yağının duracağı yer serin kuru ve güneş almayan bir yer olması gerekmektedir.

 Hurma yağı buzdolabında kapağı açılmadan iki seneye kadar muhafaza edilebilir. Kapı açıldıktan sonra ise 6 ay içerisinde kullanılmalıdır.

Hurma yağı buzdolabı dışında bir yerde saklanıyor ise ve kapağı açıldıysa mutlaka bir ay içerisinde kullanımının yapılması gerekmektedir. Kapağı açılan hurma yağı 1 ay içerisinde bozulmaktadır

Hurma yağı yemeklerde nasıl kullanılır?

 Ülkemizde Palmiye yağı  olarak da bilinen hurma yağının kullanım alanı çoktur. Peki, yemeklerde nasıl kullanılır? Yemeklerin  içerisine 1 yemek kaşığı olacak şekilde atılabilir. Özellikle  kızartma yapılacağı zaman tercih edilir.

Çünkü hafif bir yapısı vardır ve kızartmalarda asla koku bırakmaz. Aynı zamanda kızartmaların lezzetli olmasına da sebep olur. Bu sebeple de kişiler tarafından tercih konusu olmaktadır

Hurma yağının faydaları

  İçerisinde birçok vitamin ve mineral barındıran hurma yağının birçok faydası bulunmaktadır. İşte hurma yağının faydaları aşağıdaki gibidir

·       İçerisinde kolesterol yoktur ve bu sebeple de kolesterolü olan kişiler tarafından tercih edildiğinde kolesterolün kısa zamanda normal seviyeye ulaşmasını sağlar

·       Kalorisi yüksektir ve bu sebepten dolayı da kişiye enerji verir ve kişinin gün boyu enerji kalmasına yardımcı olur

·       Halsizlik yorgunluk gibi sürekli meydana gelen bu semptomları ortadan kaldırıcı özelliği vardır

·       İçerisinde bol miktarda E vitamini bulunur ve bu sebeple de cilt için faydalıdır. Ciltte bulunan sivilcelerin sönmesini ve sivilce lekelerinin giderilmesini sağlar. Aynı zamanda siyah noktaları yok edici bir yapısı da vardır. Gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olur ve cilde parlaklık kazandırır.

·       İçerisinde bulunan doymamış yağ sebebiyle kalp sağlığını koruyarak kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranını düşürür

·       Kansere karşı savaş açar ve kansere yakalanma ihtimalini düşürür

·       Sindirim sistemi problemlerine çok iyi gelir ve hazımsızlığı giderir

·       Vücutta bulunan serbest radikallerin vücut dışına atılmasına yardımcı olur

·       Saçlarda meydana gelen dökülmeyi kısa zaman içerisinde durdurarak saçlarım kuvvetli olmasına sebep olur.

·       Saç derisinde bulunan yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

·       Saç uçlarında meydana gelen kırıklıkların düzenli bir şekilde kullanıldığında onarılmasına yardımcı olur.

·       Saçların yumuşamasını sağlar ve bu sayede Saç kremini hiçbir zaman gerek kalmaz

Hurma yağı nelere iyi gelir?

 Hurma yağı nelere iyi gelir konusu araştırılan ve merak edilen konular arasında yer alır. Hurma yağı kötü kolesterolü düşürerek, kolesterolü normal seviyeye gelmesinde yardımcı olur.

Kişilerde  bazı dönemlerde halsizlik yorgunluk gibi problemler meydana gelebilir. Hurma yağı kişiye enerji vererek bu problemleri ortadan kaldırır.

Kalp sağlığını korur ve kalp hastalıklarına yakalanma oranını düşürür. Vücutta bulunan serbest radikallere karşı savaşır. Kansere yakalanma ihtimalini en aza indirir. Sindirim sistemi problemleri ne çok iyi gelerek özellik ve kabızlık şikâyeti olan kişiler tarafından tercih edilir. 

Hurma yağı cilde faydaları bulunan bir yağ çeşididir. Ciltte bulunan sivilcelerin kurumasını sağlar ve cilde parlak bir görünüm kazandırır.

Kötü görüntüye sebep olan siyah noktaları giderir. Gözenekleri açar ve gözeneklerde bulunan kirlerin yok olmasını sağlar. Kırışıklıkların giderilmesine ve yeni kırışıklıkların  önlenmesine yardımcı olur.

Cilt tonunun aynı olmasına sebep olur. Vücutta meydana gelen egzama ve sedef olan bölgelere düzenli bir şekilde kullanıldığında bu bölgelerin yumuşamasını sağlar ve egzamanın neden olduğu kuruluğu ortadan kaldırır. Aynı zamanda  kaşıntı problemine de iyi geldiği bilinmektedir.

Saçlarda meydana gelen dökülme problemine karşı kullanılır ve dökülmeyi kısa zamanda keser. Saç uçlarında bulunan kırılmaları onarıcı özelliğe sahiptir. Saçların sağlıklı bir şekilde görünmesini isteyen kişiler tarafından mutlaka düzenli bir şekilde haftada bir defa kullanılması önerilir.

Hurma yağı içindeki vitaminler

Hurma yağının içerisinde vitamin olarak bol miktarda E vitamini, c vitamini, A vitamini, B1 vitamini ve B2 vitamini yer alır. Bu sebeple düzenli bir şekilde kullanılması ve yemeklerin içerisine katılması önerilir.

Hurma yağı kalorisi

Hurma yağının 1 tatlı kaşığı da bulunan kalorisi 45’tir. 100 gram hurma yağında bulunan besin değeri aşağıdaki gibidir

·       Kalori: 884 kcal

·       Karbonhidrat: 0,0 gram

·       Lif 0,0 gram

·       Protein:  0,0 gram

·       Yağ: 100,0 gram

·       Kolesterol: 0,0 mg

·       A vitamini:  0,0 ıu

·       C vitamini:  sıfır 0, 0,0 mg

·       Potasyum 0,0 mg

·       Kalsiyum 0,0 mg

·       Demir

Hurma yağı zararları

 Hurma yağı ölçülü bir şekilde tüketilmesi gereken yağdır. Fazla miktarda tüketimi sağlığı olumsuz bir şekilde etkileyebilir ve inanılmaz zararlarını ortaya çıkarabilir.

Bu sebeple yemeklerin içerisine en fazla 1 tatlı kaşığı konulmalıdır. Hurma yağı vücuda fazla alınır ise kansere yakalanma oranını yükseltir. Kilo aldırır ve  obeziteye sebep olabilir. Kolesterolün yükselmesini sağlayabilir. Bu sebeple bilinçli bir şekilde tüketilmesi ve ölçüsünün  kaçırıl tavsiye edilir

65941