Htc Nedir?

Htc Nedir?   Htc (hematokrit) kısaca bir kan testidir. Yani kanda mevcut olan kırmızı kan hücrelerinin, kanın tamamına oranla yüzde olarak belirlenmesiyle..

Htc (hematokrit) kısaca bir kan testidir. Yani kanda mevcut olan kırmızı kan hücrelerinin, kanın tamamına oranla yüzde olarak belirlenmesiyle oluşan bir kan ölçüm testidir. Genel olarak htc yani hematokrit testi tam kan sayımı testinin içerisinde onun bir parçası olarak uygulanmaktadır. Htc testi otomatik ve manuel olmak üzere iki farklı şekilde yapılabilir. Aynı zamanda htc değerleri yaşa ve cinsiyete göre de farklılıklar gösterebilmektedir. Yetişkin bir erkekte normal htc değeri %42-%54 arasında bir oran izlerken yetişkin kadınlarda bu oran %38-%46 olarak görülmektedir. Test sonucunda htc düşüklüğü veya yüksek htc durumu görülebilir. Htc düşüklüğü kanda yeterince kırmızı kan hücresinin bulunmaması anlamına gelmektedir . Bu durum genelde vitamin eksikliği ( özellikle de demir, folat ve B12 vitamini eksikliği kan hücresi sayısının azalmasına yol açar. ), kan kaybı, akut veya kronik kanamalı hastalıklar, kemik iliği sorunları, böbrek sorunları, kolon kanseri, kemoterapi ilaçları veya buna benzer ilaç kullanımına bağlı olarak ortaya çıkabilen yan etkiler sonucunda oluşan anemi neticesinde de görülebilir. Bunlara ek olarak hamilelik durumu da vücutta bulunan sıvının artması sonucuna bağlı olarak htc oranının biraz da olsa düşmesine yol açan bir durumdur. Htc yüksekliği ise kırmızı kan hücrelerinin normalden daha fazla olması anlamına gelmektedir. Htc yüksekliği htc düşüklüğüne göre daha az oranda görülen bir olaydır. Htc yüksekliği genelde yüksek rakımlı yerlerde yaşayan insnlarda ve özelliklede sigara bağımlılarında sıkça görülen bir durumdur. Htc testi sırasında vücudun sussuz olması halinde testin sonucu geçici olarak düşük çıkabilir. Bunun dışında yüksek htc’ye daha nadir olarak rastlanabilecek durumlar arasında akciğer hastalıkları, tümör sorunları ve kemik iliği hastalıklarını da saymak mümkün. Bütün bunlara ek olarak özellikle şunu da belirtmeliyiz ki bazı sporcuların kullandıkları doping ilaçlarının htc yüzdesini yükselttiği de bilinmektedir.

HtcOranları Nasıl Olmalıdır?

Normal olarak kabul edilen htc oranları yeni doğan bebeklerde %55-%68 oranında görülürken bu oran düşerek devam eder. 1 yaşında çocuklar için oran %29-%41 arasındadır, 10 yaşında çocuklar için ise %36-%40 oranında görülmektedir. Yetişkin kadınlarda %38-%46 oranın da görülürken yetişkin erkelerde %42-%54 oranı arasındadır. Htc testi genelde genel sağlık sorunlarının kontrolü sırasında hemoglobin testiyle birlikte ve tam kan testi sayımı sırasında rutin olarak yapılan bir testtir. Bu testler genellikle aşırı susuzluk, idrara çıkamama, güçsüzlük ve kronik yorgunluk, enerji eksikliği, solgun cilt, baş ağrısı, aşırı kilo kaybı, gözlerin kararması gibi durumlarda istenir. Htc düşüklüğü yaşıyorsanız en başta beslenmeye dikkat edilmesi gerekir ki bu beslenmenin de demir, folat ve B12 vitaminleri yönünden oldukça zengin olması gerekir. Folat kırmızı kan hücrelerini çoğaltmak açısından oldukça önemli bir vitamindir. Folat tüketimi için özellikle brokoli, kuşkonmaz, tam buğdaylı gıdalar, portakal ve domates suyu tercih edilmelidir. Demir için özellikle balık eti, kırmızı et, sakatat etleri ve deniz mahsulleri tüketilmelidir. B12 için de yumurta, yağlı balıklar, tavuk ve dana ciğeri tüketimine dikkat edilmelidir. Beslenmenizi bu şekilde düzenleyerek vitamin oranınızı arttırabilirsiniz ve böylece htc düşüklüğü yaşamaktan da kurtulabilirsiniz. 93707