Hindistan’a 17 sefer düzenleyerek İslamiyet’in yayılmasını sağlayan sultan hakkında bilgiler

İslam’ın yayılması çok kolay olmamıştır. Birçok savaş yapılmıştır. Özellikle Hindistan üstünden düzenlediği 17 seferle İslam’ın bilinmesine olanak tanıyan Gazneli Mahmut hakkında merak edilenleri yanıtlayacağız. 

Bu makalede ve Hindistan 17 sefer İslamiyet yayılma sultan bilgiler İslamiyet’in yayılması s ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Gaznelilerin kuruluğu 10.yüzyıla dayanmaktadır. Alp Tigin; Horasan, Afganistan, K.Hindistan’ın topraklarını da içine alan bir bölümde Gazneli devletini 963 senesinde kurmuştur. Kurucusundan ziyade en güzel zamanı Gazneli Mahmut yönetiminin olduğu zamandır. 

Hindistan’a
Hindistan’a 17 sefer düzenleyerek İslamiyet’in yayılmasını sağlayan sultan hakkında bilgiler

Tam olarak 17 sefer düzenlemiş ve İslamiyet’in tanınmasında, kabul edilmesinde en önemli katkılardan birini yapmıştır. O dönemki Abbasi Halifesi Sultan unvanını Gazneli Mahmut’a bahşetmiştir. Sultan unvanını ilk kullanan hükümdar olarak da kayıtlara geçmiştir. Lakin o dönem Selçuklular çok güçlüydü, 1040 senesinde gerçekleşen Dandanakan Savaşı ile Hindistan’a dönmek durumunda kalmıştır.

Eğer böylesi büyük bir coğrafyada bugün bile halen İslamiyet benimsiyorsa Gazneli Mahmut en büyük pay sahibidir. Sadece dini olarak değil; sosyal, kültürel ve politik olarak da çok önemli gelişmeler yaşanmıştır. Tabii, o bölgede şu an çok fazla din olsa da İslamiyet de oldukça yaygındır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir