Hindistan Cevizi Yağı Yemeklerde Kullanılır mı? Faydaları ve Zararları

Hindistan cevizi yağı yemeklerde damlatılarak kullanılır. Mide ağrılarına iyi gelen faydaları vardır. Yan etkisine rastlanmasa da fazla tüketmeyin.

Hindistan cevizi yağı

Antik çağlardan beri kullanılan;  Hindistan cevizinden soğuk pres yöntemi ile elde edilen bir yağ türüdür. Hindistan cevizi yağı; yemeklerin ve hatta özellikle tatlıların içerisine lezzet katması için eklenir. Reçel ve meyve suyu yapımında da kullanılmaktadır.

Günümüzde çok fazla bilinen ve kullanılan Hindistan cevizi yağının besin değeri oldukça yüksektir.  Geniş kapsamlı kullanım alanı vardır.  Vücut sağlığı için, saç bakımı, cilt bakımı, kozmetik ürünlerde, gıdalarda tercih edilmektedir. Kendine has, herkesin beğenebileceği muhteşem bir kokuya sahiptir.

Hindistan cevizi yağı nasıl saklanır?

Hindistan cevizi yağı, nasıl saklanır? Bu konu hakkında insanlar bilgi sahibi olmak istiyor ve araştırmalar yapıyor. Hindistan cevizi yağı  sıvı bir yağdır.

Buzdolabında 18 derecenin üzerinde saklanabilir. Özellikle kapağı açıldıktan sonra mutlaka buzdolabın da ve ışık almayan bir yerde saklanmalıdır. Normalde Hindistan cevizi diğer yağlar gibi sıvıdır. Fakat buzdolabına konulduğunda sert ve opak beyaz renkte krem kıvamına gelir. 

Hindistan cevizi yağının yumuşak olmasını istiyorsanız, serin bir kileriniz mevcutsa kilere koyabilirsiniz ve orada muhafaza edebilirsiniz. Buzdolabında bozulmadan 6-7 ay durabilir. Fakat dışarıda kapağını açtıktan sonra mutlaka 1 ay içerisinde kullanılmalıdır.

Hindistan cevizi yağı yemeklerde nasıl kullanılır?   

Hindistan cevizi yağının kullanım alanı çok kapsamlıdır. Peki, yemeklerde nasıl kullanılır? Yemekler için ekstra bir şey yapmanıza gerek yoktur. Genelde pişirme esnasında eklenir. Amaç yemeklere lezzet ve tat gelmesini sağlamaktır.

Yemeklerde kullanılacağı zaman biraz dışarda bekletip sıvılaşmasını sağlayabilirsiniz. Yemeklerin içerisine eklenileceği zaman 1 tatlı kaşığı idealdir. Fazlası konulmamalıdır. Çünkü fazla kullanıldığında ağır gelme ihtimali yüksek olur.

Hindistan cevizi yağını salatalarda da tercih edebilirsiniz. Sıvı haldeyken bir tatlı kaşığı salata sosunuzun içerisine ekleyebilir ve muhteşem bir lezzeti ortaya çıkarabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağının faydaları

Yemeklere farklı bir koku ve lezzet katması ile ünlü olan Hindistan cevizi yağının birçok faydası mevcuttur.  Hindistan cevizi yağı kullananlar, bu yağın mucizevi bir yağ olduğunu belirtmektedir. İşte Hindistan cevizi yağının faydaları

·        İçerisinde lif oranı yüksektir.. Bu sebeple diyabet hastalığına yakalanma ihtimalini düşürür.

·        Strese çok iyi gelerek vücudun rahatlamasını sağlar

·        Kanda bulunan glikoz düzeyinin azalmasına yardımcı olur

·        Şekerin normal seviyeye gelmesini sağlar. Sindirim sistemi problemlerini giderir ve özellikle kabızlık şikâyetini ortadan kaldırır.

·        Mide bulantısına iyi geldiği bilinir

·        İçerisinde transzeatin ve kinetin bulunur. Hücrelerin yenilenmesini sağlayarak erken yaşlanmaya engel olur ve vücudu diri tutar

·        Son zamanlarda bağışıklık sisteminin güçlü olması herkes için büyük önem taşır. Düzenli bir şekilde kullanılan hindistan cevizi yağı bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar. Bu sayede gribal enfeksiyon, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar engellenmiş olur.

·        Bronşit rahatsızlığını giderir

·        Boğazda bulunan iltihabı kurutur ve öksürüğe çok şifalı olduğu söylenir.

·        İdrar yollarında meydana gelen enfeksiyonları giderir.

·        Kansere yakalanma ihtimalini en aza indirir.

·        Vücut direncinin artmasını sağlar

·        Yağ yakıcı özelliği vardır. Kahvenin içerisine eklendiğinde metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını artırarak sağlıklı bir şekilde kilo vermeye sebep olur. Bu yöntem aynı zamanda iştahın azalmasını sağlar

·        Kronik yorgunluk ve halsizlik gibi durumları ortadan kaldırır

·        Çok besleyicidir. İçerdiği vitamin ve mineraller sebebi ile vücutta bulunan vitamin eksikliklerini giderir.

·        İdrar söktürücü özeliği vardır

·        Kolesterolü düşürerek kolesterolün normal düzeye gelmesine katkı sağlar

·        Hamilelik döneminde kullanıldığında anne ve bebek sağlığını korur. Amniyon sıvısının normal düzeyde olmasını sağlar

·        Cildin nemlenmesini sağlar ve ciltte bulunan kuruluğu giderir.

·        Vücutta ki egzama ve sedefe çok iyi geldiği bilinir. Egzama ve sedef kuruluk, kaşıntı yapan bir rahatsızlıktır. Düzenli bir şekilde kullanıldığında kısa zaman içerisinde kuruluk ve kaşıntı gidecektir.

·        Dudak çatlaklarına çok iyi gelmektedir.

·        Hücre yenileyici özeliği sayesinde yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar

·        Ciltte bulunan siyah noktaların temizlenmesini sağlar. Bunun için haftada iki defa siyah nokta olan bölgeye sürülmesi gerekmektedir.

·        Tırnak kırılmalarını önler ve tırnakların kuvvetlenmesini sağlar.

Hindistan cevizi yağı nelere iyi gelir?

Hindistan cevizi yağı mucizevi etkiler yaratan bir yağdır. Peki, nelere iyi gelir. Öncelikle düzenli bir şekilde yemeklere eklenerek kullanabilir. Düzenli kullanıldığında bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar ve hastalıklara yakalanma ihtimalini düşürür. İçerisinde bulunan antioksidan sayesinde kansere karşı vücudu korur.

Hindistan cevizi yağı, sindirim sistemi problemlerine çok etkili olmaktadır. Kabızlık şikâyetini hemen ortadan kaldırır. Hamilelik döneminde kesinlikle kullanılmalıdır.

Anne ve bebek sağlığının korunmasını sağlar.  Vücutta bulunan enfeksiyonun yok olmasını sağlar. Kötü kolesterolü düşürür ve kolesterolün normal düzeye ulaşmasını sağlar.

Yağ yakar ve metabolizmayı hızlandırır. Bu sayede de kişinin hızlı bir şekilde kilo vermesini sağlar. Çok besleyicidir. Vücutta bulunan vitamin eksikliklerini giderir ve vitamin depolarının dolmasını sağlar. Epilepsi rahatsızlığına iyi geldiği bilinir. Vücutta bulunan yorgunluğun giderilmesini sağlar ve vücuda enerji verir.

Hindistan cevizi yağının içerisindeki vitaminler

Hindistan cevizi yağı mineral ve vitamin bakımından zengindir. Hindistan cevizi yağını içerisinde c vitamini, e vitamini,  k vitamini, protein, sosyum, potasyum, tiamin, riboflavin ve tiamin bulunur.

Hindistan cevizi yağı kalorisi

Hindistan cevizi yağının kalorisi 121dir. Protein: 1garam, yağ: 13,5 gram, doymuş yağ: 11,5 gram ve kolesterol 0 mgdir.

Hindistan cevizi yağı zararları

Hindistan cevizi yağının şu zamana kadar herhangi bir zararına rastlanılmamıştır. Fakat her besinin vücuda ölçüsüz alınması yan etkilerini ortaya çıkarır. Hindistan cevizi de fazla kullanılır ise zararları ile karşılaşmak mümkündür. Bu sebeple bilinçli olup fazla kullanmak yerine ölçülü kullanmayı tercih edebilirsiniz:

92650