Hibrit Araçlar Ne Demektir? Avantajları Nelerdir?

Hibrit Araçlar Ne Demektir? Avantajları Nelerdir? Latince’ de Hybrida kelimesinden türemiş olup, Türkçe’ de “hibrit” adıyla kullanılır. Türkçe’ de melez anlamına gelir. Ayrıca karbon atomunun dört tane değerlik alarak elektronun içinde bulunduğu enerji halini temsil eder. Günümüzde teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte otomobil sektörü de kendini geliştirmiştir.

Hibrit araçlar özellikle yoğun trafiğin olduğu zamanlarda araçtaki benzin motorunun çalışması yerine, elektrik motoru ile çalışmasını sağlayarak, yakıt tüketiminde önemli bir tasarruf sağlar. Bu otomobillerde bulunan iki farklı motor yapısı ile çalışmasından dolayı melez otomobil de denilebilir. Hibrit otomobillerin asıl amacı benzinin kullanımını azaltmaktır. Aracın elektrik motorunun kullanılması sayesinde kısmen 0 emisyon salınımı sağlanır.

Hibrit Araçların Tarihçesi

İsteğe göre elektrik motoruyla da ilerleyebilen iki karışıma sahip bu melez aracı ilk olarak Ferdinand Porsche tarafından 27 yaşındayken yapılmıştır. Ferdinand Porsche tarafından 1902 yılında ise “Mixte-Wagen” adını verdiği bu aracı tanıtmıştır.

Viyanada fayton üreticiliği yapan Ludwig Lohner ile birlikte çalışan Porsche 4 silindirli bir daimler motoruna aküler, bir jeneratör ve elektrik motorları eklemiştir. Eklenmiş bu haliyle, benzinli motor stop edildiğinde bile akülerin çalıştırdığı elektrikli motorla ilerlemeye devam edebilmiştir.

Hibrit Araçlar Nasıl Çalışır?

Hibrit arabalar, farklı motor tiplerini bir araya getirebilen melez bir araçtır. Kalkış anında, seyir halinde yavaşlarken ve dururken farklı çalışma prensipleri bulunur. Araç harekete geçeceği anda veya düşük hızda giderken araç elektrik motorunu kullanır ve bu sayede tasarruf sağlamış olur.

Araç sabit hızda gitmeye devam ederken elektrikli motor ve benzinli motor en iyi düzeyde yakıt tasarrufu sağlayacak şekilde kendini dengeleyerek çalışır. Her yavaşlama anında veya frene basılması durumunda hibrit bataryası otomatik olarak şarj edilir. Böylece hibrit araçlarda frene basıldığında; frenleme enerjisi boşa gitmez ve rejeneratif frenleme ile geri dönüştürülerek tasarrufu sağlar.

Başka İçerik:  DASK Poliçesi İçin Adres Kodu Sorgulama Yolları

Ayrıca araç durdurulduğu anda hem benzinli motor hem de elektrik motor otomatik olarak durur. Geliştirilen bu teknoloji sayesinde ana güç kaynağı konumundaki fosil yakıtlı motorlara ihtiyaç duyulması azalıyor ve aracın menzilindeki artış sağlanmış oluyor.

Bilinmesi gereken bir diğer konu ise hibrit motorunun da kendi içerisinde farklı çalışma prensiplerine sahip olduğudur. Bu farklı çalışma prensipleri temel olarak seri hibritparalel hibrit ve çift mod hibrit olarak ayrılırlar.

Seri hibrit; motorların veya güç kaynaklarının gücünü aktarmak üzere seri olarak bağlanmasına denir. Güç, içten yanmalı motordan gelen jeneratör vasıtasıyla bataryaya, bataryadan da tekerlekleri tahrik etmek üzere elektrik motoruna iletilir. Sadece jeneratör vasıtasıyla bataryayı şarj etmek için kullanım gösterir. 

Paralel hibrit; motorların birbirine paralel olarak bağlanmasıyla güç iletiminin gerçekleşmesine denir. Seri hibritten farkı ise içten yanmalı motor ve elektrik motoru aracı birlikte güçlerini birleştirerek çalışmasıdır. 

Çift mod hibrit ise kompleks dişli sistemlerin yardımı ile hibrit araçlar hem seri hem de paralel modda çalışabilme özelliğine sahip olur. Hibrit araçlarda böylece farklı motor türlerini bir araya getirilmesiyle iki motor türünde yaşanabilecek olan dezavantajları azaltıyor. Aracın iki motora sahip olması sayesinde performans, yakıt tüketimi ve çevrenin korunması gibi çeşitli önemli konularda avantajlar sağlıyor.

Ayrıca hibrit arabaların şarj edilmesine gerek yoktur. Çünkü hibrit araçlarda araç elektrik motorunun güç kaynağı olur ve böylece elektrikli motor ile de güç alınmasını sağlar. Hibrit araçlarda elektrik motorunun güç kaynağı, aracın kendisi tarafından üretilir. Klasik benzin motorlu araçlarda bulunan büyük bir motora ihtiyaç duyulmaz. Büyük bir motor bulunmadığından araç hafifler ve böylece daha yüksek bir performans ile daha düşük yakıt tüketiminin bir arada bulunması sağlanır.

Başka İçerik:  Kasko Yenileme Hizmeti Hakkında

Hibrit araçlar belirtilmiş olan bu çeşitlere göre içten yanmalı motorlar da elektrik üreterek bataryayı doldurabilir. Elektrikli motordan bağımsız bir şekilde direkt tekerleklere güç verebilme özelliğine sahiptirler. Ayrıca hibrit araçlarda bir yanda dizel motoru veya benzin motoru bulunurken diğer yanda da elektrik motoru çalışır.

Hibrit araçların tümü kalkış anında sadece elektrik motoruyla çalışma özelliğine sahiptir. Daha sonra araç elektrik enerjisi ile harekete başlamaktadır. Araç şehir içinde hız sınırının dahilinde çalışırken bile elektrikli motor devrede olur. Çok soğuk hava koşullarında içten yanmalı motor devreye girer. Aracınızı hızlı kullandığınızda her iki motor da aynı anda çalışarak çift modlu hibrit şeklinde çalışır.

Araç yavaşladığı zaman benzin motoru devreden çıkar ve frenleme sistemi sayesinde kazandığı bu enerji ile kendi kendini şarj edebilme özelliğine sahip olur. Hibrit araçlar kalkış zamanında veya şehir içi trafiğinde düşük hız ile yolculuk yapılırken elektrik motorunu çalıştırır. Hibrit aracın hızlanması ile birlikte benzinli motor devreye girer, elektrikli motor ise yardımcı motor olarak devrede bekler.

Hibrit Araçlar Ne Gibi Avantajlar Sağlar?
Hibrit Araçlar Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Hibrit Araçlar Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

 • Düşük yakıt tüketiminde bile yüksek performans sağlar.
 • Vites geçişlerinde ve performans kaybına neden olmaz ve gürültüsüzdür.
 • Kendi elektrik enerjisini yine kendisi ürettiği için şarj ihtiyacı yoktur.
 • Otomobil üzerinde priz ve benzeri gibi aksesuarlar bulunmaz.
 • Aracın frenine basıldığı anda kendini şarj eden bir hibrit sistemine sahiptir.
 • Araba trafikte veya kırmızı ışıkta dururken harekete geçtiği anda aşırı yakıt tüketiminin olmasını önler. Yani yakıt tüketimi düşüktür.
 • Motorda oluşan ses ve gürültü seviyesi en aza iner.
 • Zararlı gaz salınımı oranı düşüktür.
 • Hibrit araçlarda destek motorunun bulunmasından dolayı daha geç yıpranırlar.
 • Birden çok motorun bulunması ile araç daha yüksek performans gösterir.
 • Aracın ikinci el satışında bile yine yüksek piyasa değeri bulunur.

Başka İçerik:  Araç Değer Kaybı Hesaplama Kriterleri Nelerdir?

Hibrit Araçların Dezavantajları Nelerdir?

Hibrit Araçların Dezavantajları Nelerdir?

 • Satış fiyatları diğer sıradan araçlara göre daha yüksek maliyetlidir.
 • Aracın tamir ve bakım masrafları, araçta yeni bir sistem bulunmasından dolayı yine diğer araçlara göre daha yüksek maliyetlidir.
 • Aracın yaygın oto servis ağının fazla bulunmaz.
 • Şehir içi trafiği için oldukça kullanışlı bir araç olsa da araçta hız beklentisi bulunan kişilerin beklentilerini pek karşılayamaz.

Hibrit Araçlarda Vergi Ne Kadardır?

Ülkemizde elektrikli ve dizel otomobiller için bazı vergi indirimleri yapılmıştır. Ancak hibrit araçlara henüz bir vergi indirimi yapılmamıştır. Ancak çevrenin korunması ve çevreye verilen zararın en aza inmesi için hibrit araçların kullanımını arttırma amacıyla teşvik eden ülkelerin çoğunluğunda hibrit araçlarda vergi indirimleri yapılmıştır. Ayrıca hibrit araçlar yol vergisinden muaf tutuluyor.

Hibrit araçlar her ne kadar lüks veya yüksek performanslı araç olsalar da kullanıcılarına güvenli yolculuklar yaşatmalıdır. Bu yüzden hibrit araç aldığınız anda fazla vakit kaybetmeden hemen aracınızın trafik sigortasını ve kasko sigortasını yaptırarak hem kendinizi hem de yeni hibrit aracınızı güvence altına almış olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap