Hem Erkeklerde Hem Kadınlarda Sol Memede Yanma Neden Olur? Ağrı ve Sızlama Sebepleri

Sol Memede Yanma

Hem erkeklerde hem de kadınlarda meme bölgesinde çeşitli rahatsızlıklar görülebilir. Zonklama, batma, yanma, sızlama… Bu gibi durumlar kalp krizinden kaynaklanabileceği gibi hormonlarda yaşanan hareketlilik de neden olabilir. Özellikle sol memede meydana geldiğinde acilen bir uzmana görünmek gerekir.

Yazımızda ve Erkeklerde sol memede yanma Kadınlarda sol memede yanma Sol memede yanma nedenleri Meme ağrısı Meme sız detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Hem
Hem Erkeklerde Hem Kadınlarda Sol Memede Yanma Neden Olur? Ağrı ve Sızlama Sebepleri

Sol Memede Yaşanan Yanma – Sızlama Gebelikten Olabilir mi?

Memede yaşanan ağrıların nedeni hormondaki dengenin bozulmasından kaynaklanır. Hamilelik de hormonları alt üst eder ve memede ağrıya ve çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Tabii, sol memede her sızlama da gebelik göstergesi olmaz. Adet dönemi geldiğinde de benzer sağlık sorunları görülebilir. Gebelik olup olmadığını anlamak için adet gecikmesinden birkaç gün sonra test yaparak öğrenmek gerekir.

Sol Memede Yaşanan Ağrıların, Yanmaların ve Sızlamaların Nedenleri

Sol memede zamanla ağrıya benzer durumlar görülebilir ama genel araştırmaya bakıldığında ciddi bir sorun olma ihtimali düşüktür. Ama şunu da aklınızdan çıkarmayın, çok ağır bir hastalığın da belirtisi olabilir. Sol meme kalp bölgesinde olduğu için kalp rahatsızlıkları ya da akciğerde oluşan sorunlardan dolayı da olabilir.

Kalp Krizine Dikkat Edin!

Kalp krizinin en yaygın semptomları arasında göğüsteki ağrılar yatar. Sızlama, zonklama hissinden ziyade sol bölgede bir uyuşma ya da yoğun bir baskı da hissedilebilir.

Meme Kanseri Olabilir

Meme kanseri, kadınlarda en fazla görülen kanser türlerinden biridir. Böyle bir kanserde meme ellendiğinde kitle hissedilebilir ya da koltuk altında benzer durum yaşanabilir. Buradaki şişlikler zamanla o bölgede yoğun ağrılara yol açabilir.

Hormondaki Değişiklikler Kaynaklı Sol Memede Ağrı

Adet zamanı yaklaştığında, kadınları bütün vücut dengesi bozulmaya başlar. Yoğun bir açlık, halsizlik, sinirlilik ya da duygusallık görülebilir. Zamanla da sol memede sızlama yaşanabilir. Menopoz zamanı gelmiş kadınlarda da benzer durumlar görülebilir.

Paget Hastalığı

Paget rahatsızlığı, memenin uç noktasında görüldüğü gibi başka bölgelerinde de görülebilir. Meme kanseri ile bağlantısı vardır. Her iki memede de yanmaya, kaşınmaya ve deri döküntülerine neden olabilir.

Meme Kistleri de Ağrı Yapar

Bu kistler ciltte yumruya benzer olarak görülür. Büyük çoğunluğu kişiye bir zarar vermez. Sağ – sol memede de ağrıya yol açabilir.

Diyabet Hastalıklarında da Görülür

Diyabet, her yaşta görülebilir. Ama kırk yaşını aşan ve tip 2 şeker hastalığı olan kişilerin her iki memesinde de yanmalar, sızlamalar yaşanabilir.

Nöropati Nedir?

Nöropati rahatsızlığı, sinirlerin yıpranması ile görülen bir hastalıktır. Şeker hastalığından ziyade kemoterapi alanlarda da görülebilir. Nöropati sol memede de ağrıya, sıcak hissetmeye neden olabilir.

Kostokondrit Nedir?

Göğüs kemiklerinizin olduğu yerde kıkırdak vardır ve bazen buralarda iltihaplanma yaşanır, buna kostokondrit adı verilir. Kadında ve erkekte, sol memede yoğun zonklama ve sıcaklığa yol açabilir.

Kasların Gerilmesi Memede Ağrı Yapabilir

Yoğun spor yapanlar ya da egzersize yeni başlayanlar, gereğinden fazla yüksek kaldırırsa her iki memede de ağrı yaşayabilir. Göğüs bölgesinin üstüne düşme, bir cismin çarpması gibi durumlarda da yoğun ağrılar görülebilir.

İnflamatuvar Meme Kanseri

İnflamatuvar meme kanseri diğer ismiyle iltihaplı meme kanseridir. Çok hızlı ilerler, memelerde şişlik, ağrı, yanma, sızlama, zonklama görülebilir. Diğer kanser türlerine oranla görülme ihtimali yüzde 1 – 5 arasıdır.

Meme İltihabı Nedeniyle Oluşan Ağrılar

İltihap – enfeksiyon, bütün bölgelerde olduğu gibi memelerde de ağrıya sebep olabilir.

Kuru Cildi Olanlar Dikkat!

Cilt kuruluğu nem eksikliğinden kaynaklanır ve kimilerinin yapısı itibariyle cildi hep kurudur. Nem yetersiz olunca sağ ve sol memede yanma, kaşınma, zonklama görülebilir. Doğal içerikli kremler kullanılabilir ya da zeytinyağı sürebilirsiniz. Alerjiniz varsa kullanmanız tavsiye edilmez.

Sol Memede Ağrının Diğer Nedenleri

Açıklamalı olarak bahsettiğimiz rahatsızlıkların dışında;

  • Karaciğer rahatsızlıkları,
  • Kalpteki sağlık problemleri,
  • Boyun bölgesinin zedelenmesi,
  • Omza alınan darbe,
  • Psikolojik nedenli kullanılan ilaçların yan etkileri de ağrıya neden olabilir.

Eğer bu sebepler sürekli yaşanıyorsa vakit kaybetmeden genel cerrahi uzmanına giderek muayene olmak gerekir.

Sol Memedeki Ağrı, Yanma Nasıl Tedavi Edilir, Geçer?

Sadece sol değil, her iki memede de ağrı çok önemli, ölümcül bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir. Kısa sürede bitmeyen şikayetler için genel cerrahi bölümüne gidilir. Elle muayene, kan testleri, hastanın hikâyesi dinlenir ve neden saptanır. Eğer çok tehlikeli bir durum yoksa basit tedaviler ile geçer. Ciddi durumda hekiminiz en uygun tedavi programına başlayacaktır.

Sıcak Kompres ile Sol Memede Ağrıya Evde Çözüm

Sıcak kompres derken aşırı derecede bir ısıdan bahsetmiyoruz. Cildinize yakmayacak derecede olmalıdır. Ilık su içine bir bez koyun ve tamamen ıslandıktan sonra ağrı olan bölgeye koyun ve 20 dakika civarı bekletin. Memedeki ağrı kan akşının yavaşlaması nedeniyle olabilir. Sıcak kompres, bu akışı tekrar düzene sokar ve yoğun ağrıların azalmasına yardımcı olur.

Soğuk Kompres ile Tedavi

Ağrılara iyi gelen tedavi yöntemlerinden biri de soğuk komprestir. Uygun bir örtü, bez içine buzları doldurun ve ağrı, yanma, sızlama olan memeye koyun. Buz, soğuk, cilde zarar vereceği için aşırı uzun tutulmamalı. Arada sırada memenizden çekin, bekleyin, tekrar devam edin.

Hint Yağı ile Memede Ağrıya Bitkisel Tedavi

Kan akışını hızlandıran tek yöntem sıcak kompres değildir. Bitkisel bir yağ olan Hint yağı da hızlandırır. Meme bölgesinde sıcaklık, ağrı, zonklama hissedenler sürebilir. Bir çorba kaşığı Hint yağı ile bunun iki katı kadar zeytin yağını bir kase içine dökün ve homojen şekilde karıştırın. Ağrı, yanma, zonklama, sızlama olan memeye masaj yaparak sürün.

mVBGxWb6

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir