Hayat Dışı Sigorta Türü Nedir ve Nelerdir?

Hayat Dışı Sigorta Türü Nedir ve Nelerdir? İki tür sigorta çeşidi bulunuyor birisi hayat içi sigorta ve hayat dışı sigorta türüdür. Hayat dışı sigorta türleri herkes tarafından bilinmez ve en çok merak edilen sigorta türüdür. Sizin bu merakınızı basit bir şekilde gidermek gerekirse şöyle açıklanmakta fayda var hayat dışı sigorta türleri ölçülebilir maddi hasarların karşılanması için yapılan sigorta çeşididir. Hayat dışı sigorta dallarını ise şunlardır:

  • Yangın sigortası
  • Kaza sigortası
  • Tarımsal sigortalar
  • Makine sigortaları
  • Araç sigortası vb sigortalar.
Hayat Dışı Sigorta Türleri
Hayat Dışı Sigorta Türleri

Yangın Sigortası

Yangın sigortaları genel olarak ev ve iş yerlerinde kazara meydana gelen, yıldırım düşmesi, infilak gibi tehlikeli durumları içinde barındırır. Tüm bunların yanı sıra bir de isteğe bağlı olarak kötü niyetli kişilerin davranışları sebebi ile yangın çıkabilir, kara taşıtları çarpabilir ya da terör hedefi olunabilir bu olaylarda risk grubuna dahil edilebilir. Bu sebeple yangın sigortası işlemleri için sigorta şirketine başvurmadan önce sigortanın hangi risk gruplarını içerdiği oldukça önemlidir. Bu detaylara bakarak başvuru yapılabilirsiniz.

Kaza Sigortası

Sigorta yaptırdıktan sonra sizin kontrolünüz ve iradenizi dışında bir kazaya karıştığınızda malınıza ya da kendinize bir zarar geldiyse sigorta bur zararı güvence altına alır. Bu amaçla da kaza sigortası yapılır. Kaza durumlarına karşı birçok çok malınızı sigortalatabilirsiniz. Bu sayede tüm mallarınızı istenmeyen kazalara karşı koruyabilirsiniz.

Fakat burada malın niteliği ve oluşabilecek kaza türü tespit edilmelidir. Farklı kapsamlara sahip mallar sigorta poliçesine eklenmelidir. Anlaştığınız sigorta şirketi risk faktörleri şirketiniz ve sizin istekleriniz doğrultusunda yapılabilir. Özellikle ticaret ile ilgileniyor ve ticari anlamda kayıplar yaşamak istemiyorsanız kaza sigortası yaptırmanız gerekir.  Bu sayede güven ile ticaretinizi yapabilirsiniz.

Başka İçerik:  Hasar Anında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Tarımsal Sigortalar
Tarımsal Sigortalar

Tarımsal Sigortalar

Tarımsal sigortalar, tarım ile uğraşan ve faaliyet gösteren üreticileri güvence altına almak için yapılır. Üreticinin uğrayabileceği maddi hasar sigorta ile güvence altında tutulur. Tarımsal sigorta kapsamında büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarınızı, tarlalar da yetiştirilen her çeşit bitki ürünü, sera ve benzeri sistemlerde yetiştirilen sebzeler, çiçekler vb bitkiler, su ürünleri, arılar ve arı kovanları olası bir kaza ya da afet durumunda zarara uğrayabilir.

Bu zarar üreticiyi de maddi olarak yıpratacaktır. Bu gibi durumlarda sigorta yaptırarak önlemler alınabilir. Tarımsal sigortalar olası maddi kayıpların önlemini alırken, sizin de gönül rahatlığı ile çalışmanıza yardımcı olur. Hatta maddi kayıplar yaşadığınızda bu işi yapmaktan vazgeçebilirsiniz fakat tarımsal sigorta ile işinizi sevecek, daha verimli çalışacaksınız.

Makineler ile üretimini sürdüren bir firmada bir makinenin arıza vermesi ya da bozulması üreticiyi zarara sokacaktır ve üretim duracaktır. Fakat işletmede yer alan makinenin ya da makinelerin sigortalanması durumunda uğranılacak zarar ölçümlenerek sigorta şirketi tarafından karşılanır. Makine sigortaları da sigorta şirketi tarafından hazırlanan poliçede bulunan maddeler ile değerlendirmeye alınır.

İşletmeler için büyük bir kolaylık sağlayan bu sigorta seçeneği işini seven ve değer verenlerin öncelikle tercih ettiği sigorta türlerinden birisidir. Bir taraftan makineler ile üretim dururken bir taraftan da makine yaptırmaya para harcamanız gerekecektir. Fakat sigorta şirketi ile buna gerek kalmadan her şey halledilebilir.

Araç Sigortası
Araç Sigortası

Araç Sigortası

Araç Sigortası, motorlu taşıtlar için tercih edilir. Diğer bir isimle kasko sigortası olarak da bilinir. Sigortalanan bir araç istenilmeyen bir kazaya karıştığında ve aracında maddi hasarlar oluştuğunda sigorta şirketi bu hasarları karşılar. Trafik sigortanız ile karşılanmayan pek çok teminat kasko sigortası tarafından karşılanarak zarar etmeniz engellenir.

Başka İçerik:  Bireysel Emeklilik Sisteminde Bilinmesi Gerekenler

Herhangi bir kaza olması halinde trafik sigortası sizden kazanın raporunu ve kaza tespit tutanağını ister. Tutanağa uygun olarak da hatalı tarafı belirler. Hatalı tarafın belirlenmesinin ardından da risk faktörlerini karşılar. Kasko sigortası ise poliçe sahibinin aracında meydana gelebilecek hasarların tamamını teminat altına alır. Araç sigortası yaptıran sigorta sahipleri için hatalı tarafa bakılmaz, sigorta şartları hemen mağduriyet yaşatılmadan yerine getirilir.

Bu yönüyle de diğer sigorta türünden daha avantajlı hale gelir. Araç sigortası en çok tercih edilen sigorta çeşitleri arasında yerini alır. Siz de vakit kaybetmeden kasko sigortanızı yaptırabilir ve size özel kampanyalardan faydalanabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap