Havlıcan Kökü Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Genelde Türkiye’de değil de Hindistan ve Güneydoğu Asya ülkelerinde sık yetiştirilen ve tüketilen Havlıcan bitkisi ülkemizde yalnızca özel kürlere konu o..

Genelde Türkiye’de değil de Hindistan ve Güneydoğu Asya ülkelerinde sık yetiştirilen ve tüketilen Havlıcan bitkisi ülkemizde yalnızca özel kürlere konu olmaktadır. Aslında oldukça faydalı olduğundan ötürü yüzyıllardan beri birçok toplumun tıp alanında kullandığı bitkiler arasında yerini almıştır. Bilimsel olarak incelemelerine Alpinia Officinarum ismiyle devam edilen Havlıcan kökü aynı zamanda farklı formlarda da kullanılmaktadır. Araştırmalar bu doğal bitkinin herhangi bir zararı olmadığını ortaya koysa da aşırı tüketilmesinin insan sağlığı için risk faktörü oluşturduğu bilinmektedir. Bunun için konulmuş olan yasal sınır tıbbi açıklamalarda günde bir yemek kaşığıdır. Herhangi bir ilaçla oluşabilecek komplikasyonlar içinse doktordan acil muayene talebinde bulunmanız önerilmektedir. Vücudunuzda birçok konuda iyileştirici etkiye sahip olduğundan dolayı yaşlı kesim tarafından tercih edilen bir doğal antibiyotiktir. Bunun haricinde herhangi bir yan etkisinin olmamasından ötürü karışımlarda rahatlıkla kullanılan bir bitki olarak dikkat çeker.

Havlıcan Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Havlıcan bitkisi çok yönlü kullanım alanıyla dikkat çekmiştir. Günümüzde kökü, yağı ve otu ayrı ayrı tüketilebilir. Bunların tamamında farklı bir uygulama seçeneği doğar. Ancak alınabilecek faydalar aşağı yukarı aynıdır. Farklı uygulama şekillerine rağmen Havlıcan bitkisi kullanımı Türkiye’de çay odaklıdır. Sık kullandığımız çikolata, şeker ve benzeri tatlı türlerinde havlıcan bitkisine rastlayabilirsiniz. Köklerinin ise genelde baharat içeriği olarak kullanıldığı bilinir. İlaç endüstrisi ise Havlıcan bitkisinin faydalarından yararlanmaktadır. Bitkisel çayların diğer uygulama metotlarından daha sık tüketildiğini biliyoruz. Yine de alternatif uygulama şekillerini sıralamakta fayda görüyoruz.

Havlıcan Kökü Nasıl Kullanılır?

Havlıcan kullanımı kök ile yapılabildiği için birçok insan tarafından merak ediliyor. Kökün ağza atılarak çiğnenmesi sonucu bu bitkinin ağız ve diş sağlığı için faydalarından yararlanılabilir. Üstelik ağız kokusu için yüzyıllardır uygulanmakta olan geniş kapsamlı bir yöntemdir.

Havlıcan Yağı Nasıl Kullanılır?

Bilhassa bağışıklık sistemini güçlendirmek için birçok kişinin tercihi havlıcan yağı olabilir. Ancak tekil kullanıma uygun olmadığından yanında bileşenleriyle birlikte tüketilir. Keten tohumu ve ısırgan otu tohumu karıştırılarak polenle harmanlanır. Ardından ise havlıcan yağı ile karıştırılan bu bileşenler sonucunda ortaya çıkan kıvamlı besin tüketilerek yağdan alınabilecek tüm mineraller temin edilir. Bu iki yöntemin dışında ise aşağıda tarifini sunacağımız Havlıcan çayı kullanımı hemen her bölgede daha üst seviyelerdedir.

Havlıcan Çayı Nasıl Demlenir?

Havlıcan çayı hazırlamak için çaba sarf etmenize gerek yok. Oldukça kolay bir bitki çayı olmasının haricinde uygulaması ve temin etmesi basittir.

Malzemeler

Yarım Tatlı Kaşığı Havlıcan 1 Bardak Su

Hazırlanışı

Çayın ocakta kaynayarak demlemesine gerek olmadığı gibi tercihen bu şekilde de hazırlanabilir. Önceden kaynattığınız bir bardak arıtılmış suyun klorsuz olmasına dikkat edin. Suyun içerisine yarım tatlı kaşığı havlıcan ekleyerek demlenmesi için bekleyin. Demlenme süresi olarak 10 dakika uygun olsa da, damak tadına bağlı olarak 15 dakikaya kadar uzatılabilir. Birçok kişi ise tat konusunda beğeni çitasının altında kaldığını ifade eder. Bu yönden tatlandırıcı olarak bal kullanılabilir.

Uygulanışı

Havlıcan çayı içerken tadı sizin ağız yapınıza uygun değilse şeker kullanmayınız. Bunun yerine doğal bal ekleyerek tadını istediğiniz seviyeye getirebilirsiniz. Uzun vadeli bir kullanıma gerek duymadan faydalarını gözlemleme şansı yakalarsınız. Üstelik günde 2 fincan ideal tüketim iken, 3 fincana kadar tüketmenizde bir sakınca yoktur.

Havlıcan Bitkisinin Faydaları

Havlıcan yararları ile adından söz ettirebilecek bir bitkiyken kök, yağ ve ot olarak kullanılabilirliği yüksektir. Bu açıdan diğer bitkisel çözümlerden çok daha farklı değerlendirilebilir.

Havlıcan Bitkisinin İyi Geldiği Hastalıklar

Kulunç ve eklem tutulmalarını, ağrılarını giderir. Grip ve nezle gibi soğuk algınlığına dayalı enfeksiyonel rahatsızlıkları tedavi eder. Mide sorunlarına iyi gelen bir idrar söktürücüdür. Göğsü yumuşatıp solunum rahatsızlıklarına iyi gelir. Aynı zamanda mide ve bağırsak hastalıklarının tamamında tedavi edicidir. Önleyici unsur olarak doktorlar tarafından hastalara önerilmektedir.

Baş Ağrısı ve Baş Dönmesi

Hem baş ağrısı hem baş dönmesi sıkça yaşayabileceğiniz sıradan bir problem gibidir. Oysa ikisi içinde çözüm Havlıcan bitkisidir.

İştah Açıcı

Eğer yemek yemekten keyif alamaz hale geldiyseniz ve bu sürekli kilo kaybına yol açıyorsa iştah açıcı besinler tüketmelisiniz. Bunu bitkisel yollardan sağlamak içinse tercihiniz Havlıcan olabilir.

Sindirim Sistemi

Hazımsızlık gibi sorunları gidermek için alternatif çözümler aramanıza gerek yok. Sindirim sistemini düzene sokan en önemli noktaların başında gelmektedir.

Vajinal Akıntılar

Kadınların korkulu rüyalarından birisi olan vajinal akıntıyı azaltır ve bir noktadan sonra olmamasını sağlar.

İdrar Kaçırma

Çocuklarda görülüyor gibi dursa da yetişkinlerde de görülen idrar kaçırma durumu gerek gece yatarken gerekse uyanıkken yaşanabiliyor. Bunun çözümünü sağlayabilmek için sizde Havlıcan ile doğal çözüm yollarını denemeye başlayabilirsiniz.

Cinsel İstek

Cinsel isteği arttıran bitkiler arasında yer aldığından birçok cinsel ürünün ana etken maddesi olarak rastlayabilirsiniz. Böylece daha renkli geceler yaşamak doğal yollarla mümkün olur. Kaldı ki vücuda enerji sağlayan bir bitki olduğunu söylemeliyiz.

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız kokusu en büyük ağız sorunları arasında yer alırken dişlere, damaklara ve ağız yapısına yarar sağlayan bitkilerden faydalanmak gerekir. 45177