Haşere Kontrolü Nedir? Nasıl Yapılır?

  Evinizde davetsiz misafirlere rastlamak artık son derece olasıdır. Maalesef insanlar böceklere ve belirli zararlılara gereken özeni göstermedikleri için..

Evinizde davetsiz misafirlere rastlamak artık son derece olasıdır. Maalesef insanlar böceklere ve belirli zararlılara gereken özeni göstermedikleri için çok sayıda haşereyle evlerini paylaşırlar. Böylece böcek sorunu ve haşere ilaçlama yöntemleri her evde mutlaka her zaman gündeme gelir. Sizde evinizde fare gibi kemirgenlerle, böcek, sinek, bit gibi haşerelerle baş başa kalıyorsanız bu durumdan şikâyetçisiniz demektir. Eğer bundan kurtulmak istiyorsanız uygulayacağınız yöntemleri iyi seçmelisiniz. Günümüzde haşere kontrolü yapmak bunun en bariz yoludur. Haşere kontrolü nasıl yapılır sorusuna gelecek olursak bunun için çok sayıda yöntem var. Evdeki tüm habitatı etkileyerek, olası haşereleri ve bunların üremelerini kontrol altına almanız gerekmektedir. Kimyasal yöntemler kolayca ve hiçbir çaba sarf etmeden bunu başarmanızı sağlar. Ancak her güzelin bir kusuru vardır sözünü burada tekrar yaşıyoruz. Maalesef kimyasal haşere ilaçları haşere kontrolü için hem en sık tercih edilen, hem de en kolay uygulanan yöntem iken zararlı yönleri çoktur. Örneğin evde alerjik astım hastası varsa, solunum yollarına bağlı bir hassasiyet söz konusuysa bu ilaçlar zehirli etkileriyle sorun yaratabilir.

Haşere Kontrolü Nasıl Yapılır?

Peki ya kendimize zarar vermeden evde haşere kontrolü nasıl yapılır? Ya da her halükarda hem haşerelerden kurtulmak hem de evde bu tip sağlık sorunları yaşamamak mümkün müdür? Tüm bunları belirli kıstaslara uyarak başarabilmemiz mümkün görünüyor. Ancak atamadan düzenli olarak bir rutin haline dönüştürmemiz gerektiğini söylemek gerekiyor. Tüm haşerelerin ve kemirgenlerin ya da diğer zararlıların ortak bir özelliği vardır. Pislik, artık ya da benzeri şeyler bu tip varlıkların artmasını, üremesini ve ortaya çıkmasını sağlar. Bu ortak yönlerini bularak yok etmeniz ise haşere kontrolü sağlamanızı kolaylaştırır.

Yemek Artıkları

Yemek yediğiniz masada bırakacağınız artıklar mutfağınızdaki tüm haşerelerin temel sebebidir. Aynı durum çöpe attığınız ve gelişi güzel bir biçimde bırakarak istiflemediğiniz çöplerde de yaşanır. Eğer yemek artığını önlem almadan atarsanız kesinlikle haşere kontrolü sağlayamazsınız.

Su Sızıntıları

Su sızıntıları musluklarda sürekli olarak bir aralık ve uygun ortam yaratacağından bu önemli bir noktadır. Onarımını tamamlayarak haşere oluşumunu ve üremesini engellemelisiniz. Hatta buna ek olarak haşerelerin genel yollarını tıkamakta muslukları onarmak önemli bir husustur.

Besinler

Eğer ağzı açık bir biçimde şeker bırakırsanız, un bırakırsanız ya da benzeri besinler bırakırsanız mutfakta ya da evin muhtelif bölgelerine hamam böceği, karınca ya da diğer böcek türlerine rastlayabilirsiniz. Mikrop ve kir dışında besin öğelerinin doğrudan haşere oluşumunu arttırdığını, hepsini bir noktaya çektiğini belirtmeliyiz. Ağzı mutlaka kapalı kaplarda tutacağınız besinler haşerelerin görünme ihtimalini %60 oranda azaltacaktır.

Yemek

Yemek alışkanlıklarınızı belirli koşullarda gözden geçirin. Eğer yemeği hazırlarken yapacağınız hazırlıkları pis olan bir yerde yapıyorsanız, nemli bir masa kullanıyorsanız haşerelerle daha sık karşılaşmanız mümkündür. Haşere kontrolü için önemli bir nokta olduğunu, artıklar kadar yemek hazırlık aşamasının da burada önem arz ettiğini söylemeliyiz.

Genel Temizlik

Yemek yedikten sonra oluşmuş artıklar kadar ekmek kırıntıları da önemlidir. Yere damlayan bir damla pekmez, yere saçılan az miktarda un ve diğer tüm pisliklerin oluşturduğu cezbeden ortam haşereleri harekete geçirir. Süpürgenizi haftada minimum iki kez çalıştırarak evinizin hijyen standartlarını arttırın. Haşere kontrolü evde temizlik ile başlar.

Su ve Islak Zeminler

Kadınlar için temizliğin şanı ıslak yerlerden belli olur. Örneğin tezgah yıkanır fakat kurulanmaz, lavaboyu temizlersiniz ancak kurulamazsınız. Oysa hamam böceğinin en sevdiği anlar bu ıslak, nemli ve kurumamış alanlardır. Dolayısıyla ortaya çıkmasından ziyade üremek için harika bir yer bulmuştur.

Çöp

Çöplerinizi açıkta tutuyorsanız haşereler için davetiyeyi bastırmışsınız demektir. Kapağı olmayan çöp kutuları, kapağı olsa dahi ağzı bağlı olmayan çöpler mikrop açısından haşerelere iştah kabartıcı bir ortam sağlar. Özellikle günümüzde çöp ve çöp kutularına yönelik pek bir ilgimiz olmaması haşere kontrolünü imkânsız kılmaktadır. Çöpler bir gün dahi bekletilmeden atılmalı, bu sürece kadar ise ağzı kapalı ve ayrıştırılarak toplanmalıdır.

Haşere Yolları

Haşereler belirli yolları takip ederek evinizin içerisinde dolaşırlar. Örneğin hamam böceklerinin banyoda bulunan ufak bir fayans çatlağından, karıncaların mutfak tezgahınızdaki mermer kırığından çıktığına emin olabilirsiniz. Bunların tamamını önlemek amacıyla yapmanız gereken şey ise bu ufak delikleri kapatmaktır. Buraları kapattıktan sonra haşerelerin ortaya çıkması imkânsız bir hal alır. Aynı zamanda yollarını önlemeniz ve haşerelerin sevmediği gıdalar bırakmanız yine etkin bir yöntem olacaktır. Bu maddelere dikkat etmemeniz ise haşere kontrolü yapmanızı imkânsız kılacaktır. 26110