Hardalın Faydaları Nelerdir?

Hardal, 50-60 santimetre boylarında tüylü yaprakları olan bir bitkidir, sarıçiçekler açar. Bu bitkinin meyvelerinden tohumları çıkartılır ve baharat olarak kul..

Hardal, 50-60 santimetre boylarında tüylü yaprakları olan bir bitkidir, sarıçiçekler açar. Bu bitkinin meyvelerinden tohumları çıkartılır ve baharat olarak kullanılır, ayrıca ilaç sanayinde de çok alanda kullanılan bir bitkidir.

İçeriğimizde ve Hardal Hardalın Faydaları Hardal Tohumu Hardalın Sağlığa Etkileri Hardal ve Sağlık Hard hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Hardalın bilinen ve kullanılan üç çeşidi vardır, siyah, kırmızı ve beyaz hardal olmak üzere en çok kullanılanlarıdır. İlaç sanayinde tedavi amaçlı kullanılanı siyah hardaldır.

Hardalın Faydaları Nelerdir?

 1 şeker kaşığı hardal atılıp demlenir ve günde 3 bardak içilirse sağlık için çok yararlıdır.


Ateşli hastalıklarda, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda terletici özelliğinden dolayı hastalığın kolay atılmasına yardımcı olur.


Mideye etki ederek hazımsızlığı giderir, mideyi rahatlatır, bağırsakları yumuşatır ve rahatlatır.


Mayasıl üzerinde etkili olduğu bilinmektedir.


Romatizma kaynaklı ağrılara etki ederek iyileşmeyi sağlar ve ağrıları giderir.


Antioksidan içeriği sayesinde iltihaplı hastalıklarda faydalıdır, özellikle de eklem iltihaplarına iyi gelir.


Hardalı kaynamış suya atıp lapa haline getirin ve ağrıyan bölgeye veya yanık bölgeye koyun çok çabuk, iyileşme sağlayacaktır.


Ayakları çok üşüyenler için üşümeyi önler.


Hardal sinir sistemi üzerinde etkilidir, sinirleri gevşeterek, rahatlatır ve sakinlik verir. Hardal tozu bir küvet dolusu suya atılarak 30 dakika kadar bekletilir ve suya girilirse cildin yumuşamasını sağlar. Sinirlere etki eder ve sinir kaslarına iyi gelir. Fakat hassas bir cilde sahip olanlar hardal kullanırken dikkatli olmalıdır.


Astım hastaları için, astım nöbeti geldiğinde hardaldan yapılmış bir yakı göğüs üzerine uygulanırsa tıkanma ve astım nöbeti çabuk atlatılır ve rahatlatır. Balgam söktürücü etkisi ile nefeslerinizi açar ve rahatlamanızı sağlar.


Mide için faydalı olan hardal, gastrit hastalığına da etkilidir. Bir çay kaşığının dörtte biri oranında hardal tohumunu sabah kahvaltıdan önce aç karına ılık su ile için ve gastrite iyi geldiğini göreceksiniz.


Zehirlenme olaylarında kullanılır.


Kan akışını düzenleyerek sağlığınızı korur.


İştah açıcı özelliği vardır, iştahı olamayanlarda işe yaramaktadır.


Tohumunu toz haline getirip, burnunuza çekerseniz burun tıkanıklığını açar ve nefes almanızı sağlar.


Hardal tozu ağrıyan diş üzerine koyulduğunda diş ağrısını geçirir.

19130