Güzel, Lezzetli Poğaça Yapmak için Püf Noktalar

Poğaça Yapmak için Püf Noktalar

Her ülkenin kendine has yemekleri vardır. Anne poğaçasının yeri bir başkadır. Fırının kapağı açıldığında çıkan o güzel koku, enfes lezzet ve ağızda dağılacak kadar yumuşak… Böyle leziz bir poğaça yapmanın püf noktalarını sizler için derledik. 

Yazımızda ve Poğaça Yapımı Lezzetli Poğaça Güzel Poğaça Poğaça Tarifleri Poğaça Yapark hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Güzel,

Poğaça için Fırını Kaç Dereceye Ayarlamalı? Ne Kadar Sürede Pişer?

Poğaçanın kıvamında olması için fırın dereceleri ve süresi önemlidir. Ama her fırının kendine has özelliği, modu vardır. Biz yine de standart olanı vereceğiz. Birçok fırın yemeğinde olduğu gibi 180 dereceye ayarlayın ve ısınmasını bekleyin. Poğaçaları fırına verdikten sonra 20 dakika pişirin ve kontrol edin, eğer istediğiniz gibi değilse, rengi hala açıksa 5 – 10 dakika daha tutun. Poğaçaların üstü pişmişse çıkarın ve sıcak sıcak yiyin. Dereceyi yükselteyim, zamanım yok diye düşünmeyin, bu sefer dışı çıtır içi çiğ olur. 

Enfes Poğaça Yapmanın Püf Noktaları

Yapılan yemeklerin lezzetsiz olmasını istemeyiz. Poğaçanın en büyük özelliğiyse yumuşak kıvamda olmasıdır. Enfes bir poğaça yapmak için bu püf noktalara mutlaka dikkat edin. 

İlk olarak hamurdan başlayacağız. Öncelikle gerekli malzemelerin tümü ne çok sıcakta ne de buzdolabındaki soğuklukta olmalı. Mutfak tezgahında bir süre bekletilmelidir. Aceleci davranmazsanız siz de mis gibi poğaçalar pişirebilirsiniz. 

Yumuşak poğaçanın püf noktası unun elekten geçirilmesi gerekir. Süzgecin küçük delikli olması bu noktada önemlidir. 

Pofuduk bir hamur için bütün unu bir anda atmamanız gerekir. Biraz ekledikten sonra yoğurun ve eklemeye devam edin. Poğaça için uygun hamur ele yapışmaz ve sakız gibi uzar. 

Mayalama aşamasındaki püf noktamız üstünün kapatılması olacak. Üstüne kapattığınız tülbent tarzı bezlerin hafif ıslak olması gerekir, süreç hızlandığı gibi kıvam da güzel olur. Bez gibi bir şey yoksa streçle de kapatabilirsiniz. 

Hamuru ellediğinizde elinizde parçalar kalıyor, yapışıyorsa bir şeyler yanlış gidiyor demektir. Komple yoğurmadan önce yapışıp yapışmadığına bakabilirsiniz. Hamurun bir noktasına parmak basın, oradaki boşluk hızlı şekilde kapanıyorsa işlem tamam demektir. 

Herkes kendi fırınını bilir. Biz olması gereken sıcaklık ve dakikayı verdik. Sizin fırınınız farklıysa ona göre bir ayar çekmeniz gerekir. 

Poğaçanın içini istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Patatesli, peynirli, zeytinli, sade de yapabilirsiniz. 

Poğaçanın kıvamlı, pofuduk, lezzetli olması için malzemelerin iyi olması da elzemdir. İyi un, süt, maya kullanmak en önemli püf noktalarındandır. Yoğurma aşamasında sürekli su eklemek yerine sütü deneyin. Tadında ve kıvamındaki değişiklik sizi şoke edecek. Unu elemeden kesinlikle koymayın. Taş gibi poğaçalar olmasını istemezsiniz. 

Bütün her şeyi uyguladınız, fırını açtınız, bir baktınız tam istediğiniz kıvamda, yumuşacık oldu. Soğuması için kenara koydunuz, bir baktınız yumuşaklık gitmiş, taş gibi bir poğaça var. Eğer peynirli yaptıysanız iç harca bir miktar yoğurt ilave edebilirsiniz. 

vk0u8pi9

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir