Göz Altı Kızarıklıkları Neden Olur? Gözaltı Kızarıklığına Ne İyi Gelir?

Göz Altı ve Çevresinde Kızarıklık Şişlik Nasıl Geçer?

Gözler, görmemizi sağlar ama bir de güzel görünmemizi sağlar. Bazen göz altında renk değişimleri yaşanır, kızarıklıklar ve şişlikler görülebilir. Bazen çevresel faktörlerden kaynaklandığı gibi psikolojik nedenlere de dayanabilir. Gözaltı kızarıklıklarının nedenleri ve tedavisini sizin için hazırladık.

Yazımızda ve Göz altı kızarıklıkları Kızarıklık nedenleri Gözaltı kızarıklığı tedavisi Gözaltı kızarıklığı konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Göz
Göz Altı Kızarıklıkları Neden Olur? Gözaltı Kızarıklığına Ne İyi Gelir?

Gözaltındaki kızarmalar mevsimsel değişimlerinden, alerjiden, içilen hapların yan etkilerinden olabilir. Göz doktorundan ziyade cildiyeye görünmek gerekir. Göz altındaki kızarıklar için doğal, bitkisel yöntemlerle de kurtulabilirsiniz.

Göz Altı Kızarıklığının Oluşum Nedenleri

 • Polenlerden, tozlardan, besinlerden yani alerjik nedenlerden kızarmalar görünebilir.
 • Aile yapısı da enden olabilir. Ailenizde gözaltı kızarıklığı varsa sizin de aynı göz sorunu ile karşılaşmanız olasıdır.
 • Egzama rahatsızlığı ve kullanılan kozmetik ürünlerin yan etkisi de olabilir.
 • Göz bölgesindeki derilerimiz diğer bölgelere oranla daha ince bir yapıya sahiptir. Özellikle makyaj yapmayı sevenler de gözaltı kızarıkları daha çok görülür. Çünkü bu alana sürülen malzemeler cilde daha çabuk nüfuz eder. Cilt hemen reaksiyon gösterir ve kızarıklık oluşur.
 • Göz çevresinde enfeksiyon oluşabilir.
 • Göz bölgesine bir cisim değmiş, batmış olabilir.
 • Göz tansiyonu olanlarda da görülür.

Göz Altı Kızarıklığını Geçirmek için Bitkisel Tedaviler

Elma Sirkesi ile Kızarıklara Son

Sirke, iltihaplı bölgeleri temizlemekte birebirdir. Elma sirkesini göze uygulamadan önce başka bir bölgede deneyin ve alerjik reaksiyona neden olup olmadığına bakın. Sonra göz altına uyguladığınızda damarlar büzülür ve PH seviyelerini de normale döndürmeye yardımcı olur. Eğer, göz ve çevresindeki kızarıklıklar mikroplardan kaynaklandıysa elma sirkesi bunları yok ederek kızarmaları azaltır.

Elma Sirkesi için Malzemeler

 • Yarım çorba kaşığı kadar elma sirkesi
 • Aynı miktarda ılık su
 • Orta boy pamuk

Elma Sirkesinin Göze Uygulanışı

Yukarıdaki ölçülerde elma sirkesini hazırladıktan sonra pamuğu suya hafifçe değirin ve göz altına bastırmadan sabit tutun. Su ile temas ettirmeyin, o şekilde kalsın. Sabah ve akşam uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera Jeli ile Bitkisel Tedavi

Aloe Vera jeli, genelde saç bakımında karşımıza çıksa da göze de iyi gelir. İltihapları giderici ve kızarıkları yok edici etkisi vardır. Taze koparılmış Aloe Vera yaprağınızı uzun kalacak şekilde kestikten sonra jelin çıkmasını sağlayın. Bir soğuk su ilave edip karıştırın. Uygun boyutta bir pamuğu jele sürün ve gözaltı kızarıklığının bulunduğu bölgede 7-8 dakika kadar turun. Sabah akşam yeterli olsa da öğlen de uygulanabilir.

Papatya ile Göz Altı Kızarıklığı Tedavisi

Papatya da iltihapları yok edici özelliğe sahiptir. Papatya, diğer uygulanacak bitkisel tedavilere göre daha sağlıklıdır. Papatya çiçeğinden yapılmış suyla bile göz çevresi temizlenebilir. Papatya antioksidan içerir ve gözdeki iltihapları da temizler.

Malzemeler

 • 2 çay kaşığı kadar kuru papatya çiçeği
 • Bir su bardağı sıcak su
 • Pamuk ya da bez

Hazırlanışı

Bir su bardağı sıcak suya 2 çay kaşığı papatya kurusunu ilave edin ve 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Sıcaklığı gittikten sonra pamuk ya da uygun bir bezi suya batırın ve gözaltınıza tutun. 5 – 6 dk bu şekilde tutun. Her gün bir ya da iki sefer uygulanabilir.

Salatalık ile Gözaltı Kızarıklığı Geçer mi?

Göze iyi gelen bir meyve söyleyin derseniz birçok kişinin gözünün önüne salatalık gelecektir. Göz altı bölgesindeki yanma hissini alır ve iltihapları gidermeye yardımcıdır. Göz altı ve çevresindeki derinin nemini geri kazanmasını sağlar. Bu sayede kızarıklıkları geçirir. 

 • 1 adet orta boy salatalığın ince halka şeklinde kesin ve soğuk su içinde dinlendirin.
 • Salatalıklar biraz soğuduktan sonra göz altı bölgenize koyun.
 • Bir süre sonra ısınmaya başlayacaklar, bu aşamadan sonra başka dilimleri tekrar koyun.
 • Her gün iki sefer uygulamayla gözaltı kızarıklarınızı hafifletecektir.

Zeytinyağının Gözaltında Kullanımı

Zeytinyağı, en faydalı yağlar içerisindedir. Sadece yemek olarak değil, cilde, saça da yararlıdır. İltihapları sökücü özelliği vardır. Ciltte oluşan zararları dindirir ve kızarıkların geçmesine yardımcı olur.

Malzemeler

Doğal ve soğuk olarak sıkılmış zeytinyağından bir çay kaşığı yeterlidir.

Uygulanışı

Zeytinyağını baş parmağınıza batırın ve kızarıklık olan bölgelere masaj yapar şekilde oval daireler çizin. Bu şekilde uyuyun ve kalktığınız zaman soğuk sile yüzünüzü yıkayın. Geceleri düzenli yapın.

ZPAMZuOO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir