Gelincik Otu Hangi Yemeklerde Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Gelincik otu, sebzelerle birlikte kavurma tarzı yemeklerde kullanılır. Birçok bitkide olduğu gibi faydaları bulunur. Fazlası mideye zararlıdır.

Gelincik otu

Çayırın olduğu her yerde birbirinden güzel çiçekler ve bu çiçekler üzerinde uçuşan rengârenk kelebekleri görmek insana baharın geldiğini müjdeler.

Gerek doğanın yapısı gerekse doğada yetişen bitkiler adeta insanın ve diğer canlıların hizmetine çalışan birer rahatlatıcı unsurdur. Hem görünüşleri ile hem de içlerinde sakladıkları şifa kaynakları ile bitkiler canlılar için vazgeçilmez bir parça.

Gelincik otu da doğanın insana hediye olarak verdiği bir ottur. Yem yeşil kırların ortasında canlı kırmızı rengi ile insanları mutlu eder. Gelincik narçiçeği ya da kırmızı renkteki çiçeği ile görenlerin hemen dikkatini çeker. 20 cm ile 30 cm arasındaki uzun ince yeşil dalının etrafı ince tüyler ile sarılıdır.

Renkli çiçeğinin alt kısımları ise yine tüylü ince otlarla kaplıdır. Verimli topraklarda yetiştiği zamanlarda boyları 90 cm’yi kadar bulabilir. Renkli çiçeklerinin son derece hassas oluşu yeni evlenmiş kızlarda bulunan hassasiyete benzetildiği için ismi gelincik olmuştur.

Doğruluğu ispat edilemeyen bu bilgi halk arasında giderek iyice yayılmıştır. Toprak ve iklim seçmeyen gelincik boş bulduğu çayır ve meralarda büyümeye başlar. Bu açıdan ülkemizde de bütün bölgelerde yetişir.

Gelincik otu baharın gelmesi ile mayıs ayından itibaren çiçek açmaya başlar. Gelincik otu toplamanın en ideal vakti yaz mevsiminin başlamasıdır. 

Dünyanın pek çok yerinde kendiliğinden büyüyen gelincik otu, bazı ülkeler tarafından toplanarak ilaç üretiminde destekleyici madde olarak kullanılmaktadır.

Gelincik Otu Nasıl Saklanır?

Gelincik otu nasıl saklanır sorusunun cevabı aslında diğer yeşil bitkilerin saklanma yöntemi ile aynıdır. Tazecik bir haldeyken haziran ayında toplanan gelincik çiçekleri hem çiçekleri hem de gövdeleri ile beraber toplanır.

 Saf su ile güzelce yıkanan gelincikler kurutulur. Kurutma işleminin ardından bol güneş alan bir yerde gölgelik oluşturularak kurumaya bırakılır. Kuruduğundan iyice emin olunan gelincik otları temiz bir bez torbaya ya da cam bir kavanoza dikkatli bir şekilde yerleştirilir. Hem torbanın hem de kavanozun ağzı hava almayacak şekilde sıkıca kapatılır.

Ardından güneş ışığı almayan ve nem olmayan bir alanda saklanır. Bu şekilde korumaya alınan gelincik otları 6 ay kadar kullanıma uygun olarak muhafaza edilmiş olur. Tam kurumayan ya da nem oranı yüksek alanda saklamayı tercih edenlerin gelincik çiçekleri kısa bir süre içinde kurtlanarak bozulur.

Gelincik Otu Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Gelincik otu yemeklerde nasıl kullanılır bilmeyenler ve öğrenmek isteyenler için okunması gereken bir yazı. İşte gelincik otunun mutfakta kullanıldığı alanlar şöyledir. Gelincik otu mutfakta çok yönlü kullanılan bir bitkidir.

Kavurmasından çayına, tatlıdan ana yemeğine kadar her çeşit ürünle sofralarda yerini alıyor. Yaş haldeyken kavurması tıpkı diğer pazı ve pırasa gibi yeşillik kavurmaları yöntemi uygulanarak hazırlanır. Ayrıca yine yaş olarak salataları da yapılmaktadır.

Gelincik otunun sulu yemeği, börekler için iç harcı, soğuk başlangıçlar için meze olarak servis edildiği olur.

 Güzel rengi ve hoş kokusu ile tazecik tüketilen gelincik otu kurutulduktan sonra da çay gibi demlenerek içilir. Kurutulan gelincik çiçeği ayrıca ekmek ve çöreklerin hamuruna koku vermesi için de eklenmektedir.

Gelincik Otu Faydaları

Güzelliği ile görenleri anında etkileyen gelincik otu faydaları bakımından da oldukça dikkat çekici bir durumdadır. Gelincik otunun en çok görülen yaygın faydaları şunlardır;

·        Anti depresan ilaçlarda destekleyici olarak kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan aktif maddeler sebebi ile yatıştırıcı özelliği vardır. Sakinleşmek için keşfedildiği günden bu yana insanlar tarafından kullanılmaktadır.

·        Gelincik çiçeği demlenerek hazırlanan bir bardak çay aktif öksürüğü keser.

·        Gece uykularında huzursuz olanların iyi bir gece uykusu çekmesini sağlar.

·        Solunum yolu sistemlerindeki hastalıklarda tedavi edici etkiye sahiptir. Hastalık anında kullanıldığı zaman rahat nefes alıp vermede destekleyici olur. Solunum yollarını açarak rahatlama sağlar.

·        Stresli ve yorucu bir iş gününün ardından bu psikolojiden kurtulmak için içilen bir fincan gelincik çiçeği çayı son derece etkili bir rahatlama sağlar. Sakinleştirici etkisi ile bütün yorgunlukları hem beyinden hem de vücuttan atar.

Yeni doğum yapmış annelerin çektiği süt azlığı ya da yokluğu sıkıntısına da iyi geliyor. Emziren anneler gelincik çiçeği tükettikleri zaman bol miktarda sütleri olur. Ancak yine de doktora danışmadan içmemek en doğrusu olacaktır.

Gelincik Otu Nelere İyi Gelir?

Faydalarının saymak ile bitmediği gelincik otu nelere iyi gelir sorusunu cevaplamaya şu şekilde devam edilebilir. Mide problemlerinde de etkili tedavi yöntemlerinden biridir.

Mide rahatsızlıkları genel olarak stres kaynaklı olduğundan, sakinleştirici etkisi ile vücudu rahatlatan gelincik çiçeği midenin de iyileşmesini sağlar. Gastrit, ülser ve reflü gibi stres kaynaklı mide hastalıklarını iyileştirir.

Cilt sorunlarında da tedavi edicidir. Nedeni bilinmeyen kaşıntı, kızarıklık ve soyulma gibi cilt problemlerinde gelincik çiçeğinden demlenerek hazırlanan su sıkıntıların yaşandığı cilde sürülür ise iyi geldiği görülür.

Saç dökülmesi ve kepeklenme gibi ciddi saç sorunlarında durulama suyuna eklenen gelincik çiçeği suyu bu şikâyetlerin giderilmesinde önemli rol alır. Kanayan açık yaralara gelincik otunun yaprakları ezilerek sürülür ise kanamayı keser.

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde uyuma zorluğu çeken herkeste süt ile beraber kaynatılarak yapılan çayı vücudu rahatlatarak kolaylıkla uykuya geçilmesini sağlar. Eklem rahatsızlığı gibi kemik hastalıklarında da gelincik otundan elde edilen ilaçlar kullanılmaktadır.

Gelincik Otu İçindeki Vitaminler

Gelincik otu içindeki vitaminler Linoleik asit, kalsiyum, çinko, magnezyum ve doymamış yağ asitleri açısından çok zengindir. Ayrıca demir, alkoloid, flavonoid de bol miktarda gelincik otunun içinde yer alır. Kodein ve morfin ise çiçeğin ise sakinleştirici olma özelliğini aldığı maddelerdir.

Gelincik Otu Kalorisi

Gelincik otu içindeki vitamin ve minerale bakılarak gelincik otu kalorisi çok az orandadır. Bu sebeple herkes rahatlıkla tüketebilir.

Gelincik Otu Zararları

Gelincik otu zararları şu şekilde sıralanabilir;

·        Baş ağrısı

·        Mide bulantısı

·        Aşırı tepkisizlik

·        Sindirim sistemlerinde hassasiyet

Sayılan bütün bu yan etkiler bitkinin aşırı tüketiminde görülür.

60444