Gelincik Nasıl Yok Edilir?

Gelincik Nasıl Yok Edilir? Gelincik ismi verilen canlı türünün bir yırtıcı sıfatıyla anılması sizi şaşırtabilir. Gayet sevimli bir isme sahip olmasına karşın dünyanın dört bir nok..

Gelincik

Gelincik Nasıl Yok Edilir? Gelincik İsmi verilen canlı türünün bir yırtıcı sıfatıyla anılması sizi şaşırtabilir. Gayet sevimli bir isme sahip olmasına karşın dünyanın dört bir noktasına rastlanan tehlikeli bir hayvandır.

Son derece küçük yapılarından ziyade, hızlarıyla görmenizi imkânsız hale getiren bir yapıdadırlar. O kadar hızlı hareket ederler ki; avcıların onları görmesi, nişan alması ve avlaması son derece zordur. Bu hız ve ufak yapıya aynı zamanda zeki olmalarını ekleyerek devam etmek istiyoruz.

Zekaları sayesinde hayvanları istedikleri şekilde manipüle edebilirler, onların dikkatlerini farklı bir noktaya çekebilirler ve bir şekilde avlarını elde ederek karınlarını doyurabilirler. Bunu yaptıklarıyla anlamak mümkündür.

Diğer hayvanlar gibi avlanıp yemek ve karnını doyurup bırakmak gelinciklere göre değildir. Onlar önceden belirledikleri bir noktayı adeta bir dolap olarak kullanırlar.

Avladıkları hayvanları ya da hayvan yumurtalarını alıp bu dolap olarak kullandıkları alana getirip saklarlar. Sonrasında ise bunu dönem dönem tüketirler. Haliyle tavşan, fare ve kümes hayvanları ile bunların yumurtalarını avladıkları gibi, diğer büyük hayvanlara güçlerinin yettiğini hatırlatmadan geçmeyelim.

Örneğin bir sürü gördüklerinde sürüden bir kuzunun ayrılmasını sağlayacak sesler çıkarabilirler. Kuzunun herhangi bir şekilde onu göremeyeceği kadar hızlı hareket edip doğrudan kafasına saldırırlar.

Beyni ısırarak deşmesi sonucunda felç geçiren hayvanı tutup taşıma özellikleri vardır. Sürüyerek dolabına bir av daha katmanın mutluluğunu yaşarlar.

Ortalama 10 yıllık ömürlerinin büyük kısmını avlanarak geçirirler. Köylerde verdikleri zararlar, hayvancılıkla ya da kümesçilikle uğraşanları illallah ettirmiştir. Zira tavuk ya da kümes hayvanlarını avlayamadıklarında, onların yumurtalarını ve yavrularını avlamayı tercih etmektedirler.

Gelincik Nasıl Yok Edilir
Gelincik Nasıl Yok Edilir

Gelincikten Kurtulma Yöntemleri

Eğer bir şekilde kırsal bir alanda yaşıyorsanız, gelincik vasıtasıyla zarar gördüğünüzü düşünüyorsanız yapacağınız şey oldukça basittir. Farklı yöntemlerle gelinciklerden kurtulmak mümkündür. Yalnızca ne yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Diğer bir deyişle bu tehlikeli hayvanların sizi daha fazla zarara uğratmadan çevrenizden uzaklaşması için basit ama etkili işlemler vardır.

Gelincikten Kurtulmak İçin Önlemler

Gelincik nasıl öldürülür sorusu gerçekten zor bir sorudur. Avcıların dahi yakalamakta güçlük çektiği bu hayvanın kümesinize ya da sürünüze dadanmaması için alabileceğiniz bazı önlemler var. Hayvancılıkla uğraşıyorsanız ahır kapınızı, ahır binanızı gözden geçirin. Buralarda oluşan ufak delikler, gelincik için yol güzergahı olan alanlar, kapı ve pencerelerin açık olması doğrudan ulaşım sağlayacaktır.

Kümes hayvanı bakanlar içinse kümes etrafında bir köpeği salık bırakmak gelinciği yakalaması için önemli bir adımdır. Hatta yakalamasına gerek dahi kalmayacağını garanti edebiliriz. Çünkü akıllı bir hayvan olan gelincik köpeği ondan daha önce fark edip, kümese ya da ahıra gelmeyecektir.

Gelincikten Kurtulmak İçin Lastik Yakmak

Bu ahırın ya da kümesin büyüklüğüne göre açıklık bir alanda lastik türlerinden birisini yakmak ile sonuçlanan işlemdir. Yanık lastik kokusunun ciddi oranda gelinciklerin gelişini önlediği bilinir. Bunun için çiftçiler ve hayvancılar ara dönemlerde bisiklet lastiği, motor lastiği ya da araba lastiği yakarak bir süre gelincikleri çevreden uzaklaştırmanın yolunu bulmuştur.

Fakat lastiğin güvenli bir alanda yakılması ve kontrol altında tutulması önemlidir. Hem hayvanlarınıza, hem de mülkünüze zarar vermemesi adına bu önemlidir. Olası bir terslikte, esen bir rüzgarda yanan lastiği söndürecek potansiyeli elinizde bulundurmadan bu uygulamayı yapmayınız.

Gelinciklerden Kurtulmak İçin Tuzak ve Kapan Kurmak

Gelincikler zeki hayvanlar olduğu için birçok kapanı ya da tuzağı atlatabilirler. Fakat burada diğer çevresel formlardan baz aldıklarını belirtmek istiyoruz. Örneğin kapanı hazırlarken elinizle kurmanız elinizin kokusunun demir düzenek üzerine sinmesini sağlar. Gelincik kokusunu aldığı insanı orada göremeyince orada bir tuzak olduğunu anlayabilir.

Bu sebeple zehirle ya da farklı yöntemlerle hazırladığınız kapanı kesinlikle temas etmeden kurarak bırakın. Kurduğunuz yerde saklama imkânınız varsa, otlar ya da diğer seçeneklerle kapanı gizleyin. Mümkün olduğunca hayvanları ve kümesi gören bir noktaya kapanı bırakın.

Gelincik İlaçlaması

Tüm Türkiye’de görülebilen bir tür olduğundan dolayı her yerde Gelincik ilaçlaması yapmanız mümkündür. Artık zirai tarım ilaçlarının yaygınlaşmasıyla çitçilerin gelincik ilaçlama işlemine özen gösterdiklerini biliyoruz. Bu tip tarım ilaçları hayvancılıkla uğraşanlar tarafından da kullanılmaya başlanmıştır.

29084