Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Aile Hayatı Nasıldı?

Atatürk'ün ölüm yıl dönümünde kendi başarılarının en büyük sırlarından olan aile hayatı hakkında en önemli bilgileri size sunmaya çalıştık.

Mustafa kemal Atatürk 1881 yılında Selanik’in Koca kasım mahallesinde dünya ya geldi. Mustafa kemal Atatürk ülkemiz için ölümsüzlüğü tattıran çok önemli bir kişiliktir. 10 Kasım ölüm yıldönümü olarak bilinse de 10 Kasım Atatürk ölüm yıldönümüdür.

Bu yazıda ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk Aile Hayatı Atatürk’ün Ailesi Atatürk’ün Eşi Atatürk hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Mustafa kemal Atatürk’ün öz olarak bilinen annesi Zübeyde Hanım ve babası ise Ali Rıza Efendi olarak kayıtlarda yer almaktadır.

Atatürk’ün 5 kardeşi bulunmaktadır. Bu 5 kardeşten dördü çok kısa süre yaşamış ve farklı nedenlerden dolayı hayatlarını kaybetmiştir. Yalnızca makbule hanım diğer üç kardeşinden biraz daha uzun süre yaşamıştır. Mustafa kemal Atatürk’ün annesi eski bir Türk kızıdır. Babası ise kocacık Yörüklerinden olarak bilinmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Okul Hayatı Nasıldı?

Mustafa kemal Atatürk okul hayatında çok başarılı bir öğrenci olarak bilinir. Derslerinde gösterdiği başarılardan dolayı okullarında sevilen bir öğrenci olmuştur okul hayatında. Atatürk’ün ilk olarak öğrenime başladığı okul hafız Mehmet efendinin mektebinde öğrenim hayatını başlamıştır.

Daha sonra Mustafa Kemal Atatürk babası Ali Rıza efendinin isteği ile okulunu değiştirerek şemsi efendi mektebine geçişini sağlamış ve öğrenimine bu okulda devam etmiştir.

Bu sırada Mustafa Kemal Atatürk babası Ali Rıza beyi kaybetmiştir. 10 Kasım da Mustafa Kemal Atatürk ölüm yıl dönümü olarak tüm bayraklar yarıya indirilir. Babasının ölümünden sonra belli bir süre dayısının çiftliğinde dayısı ile birlikte yaşamıştır. Okul hayatını önemseyen Mustafa kemal Atatürk öğrenimine devam etmek ve bitirmek için Selanik’e dönmüş ve öğrenim hayatına devam etmiştir.

Öğrenimini bitirdikten sonra yine Selanik’te bulunan Selanik mülkiye rüştiyesine kaydını yaptırarak okul hayatına burada devam etmeye başlamıştır.

Daha sonrasında askeri okuluna girerek yani askeri rüştiyeye kayıt olarak öğrenimine devam ederken, bu okulda bulunan matematik öğretmeni Mustafa olan isminin yanına kemal ismini de eklemiştir. Ve Mustafa Kemal olmuştur. Manastır askeri idadisini bitiren Mustafa Kemal, harp okuluna başlamıştır. Bu okuldan güzel bir başarı ile okulunu birmiş ve teğmen rütbesi almıştır.

Mustafa kemal Atatürk’ün Aldığı Görev Yerleri?

Mustafa Kemal Atatürk ordu hayatında büyük başarılara imzalar atmıştır. Onu ölümsüz kılanda bu başarılarıdır. 10 Kasım 1938 Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü değil ölümsüzlüğü dür Türk milleti için

. Mustafa kemal Atatürk’ün il görev yeri olarak Şam da beşinci ordu emrinde göreve getirildi. Burada gösterdiği başarılar sonucunda rütbe alarak kıdemli yüzbaşı görevi ile manastıra ataması yapılarak askeri görevine burada devam etmeye başladılar.  10 Kasım’da Mustafa Kemal Atatürk vefat ettiğinde ise bu mertebe ile son yolculuğuna uğurlanmıştır.

Kurmay başkanı olarak İstanbul’da görevine devam ederken, başka bir görev için Fransa’ya gönderildi. Fransa’dan döndükten sonra İstanbul’da genelkurmay başkanlığı emrinde görevine devam etti. Mustafa kemal Atatürk girdiği askeri Trablusgarp hücumunda bir grup arkadaşı ile birlikte zafer kazanmıştır.

Mustafa kemal Atatürk’ün kazandığı bazı önemli savaşlar şunlardır; Trablusgarp savaşı, ikinci balkan savaşı, Çanakkale savaşı, kurtuluş savaşı, Sakarya meydan muharebesi, büyük taarruz. Mustafa kemal Atatürk bunun gibi birçok savaşta büyük zaferler kazanmıştır.

 Büyük rütbeler alarak görevine başarı ile devam etmiştir. Birçok cümlesiyle askerlerine yol göstermiştir. 10 Kasım Atatürk vefat ettiğinde ise bu savaşlara daha nice savaşlar eklemiş olarak son yolculuğuna uğurlanmıştır.

Günümüzde cümleleri hala yol gösterici olarak kullanılmaktadır. Bir ülkeyi uçurumdaki bir ülkeyi düşmekten kurtarmış ve cumhuriyeti ilan etmiştir. 10 Kasım Atatürk’ü anma günü onun yapmış olduğu bu zaferleri milliyetçiliğini Türk milletini nasıl kurtardığını hatırlar ve minnetle anarız.

10 Kasım 1938 Yılında Neler Yaşandı?

10 Kasım günü saat tam dokuzu beş geçe Atatürk’ün ölüm haberi geldi. Tüm ülke yasa boğuldu. Bu Türk milleti için büyük bir kayıptı. 10 Kasım 1938 de Mustafa kemal Atatürk dolma bahçe sarayında hayatını kaybetti.

Mustafa kemal Atatürk o yıllarda Sayın Bayar’ın Avrupa’dan doktor getirilmesi ve kontrol edilmesi ısrarlarına karşı gelerek Türk doktorlarına gerekli kontrolleri yaptırmış ve doktorların siroz teşhisini kabul etmiştir.

Avrupa’dan doktor getirilmesini istememe sebebi de saraydan bilgi sızmasını önlemektir. Mustafa kemal Atatürk sonrasında Fransa’da bir doktor gelmesini kabul etti. Hastalığını belirtti.

Mustafa kemal Atatürk ekim aylarında komaya girdi ve 10 Kasım 1938 de hayatını kaybetti. Mustafa kemal Atatürk edindiği tüm mal varlığını Türk tarih kurumu ve Türk dil kurumuna bağışladı.

Aynı zamanda Mustafa kemal Atatürk ‘nutuk’ kitabını yazmıştır ve günümüz gençlerine önemli bilgiler vererek onlara yararlı olmaya devam etmiştir. Gelecek gençlerine gençliğe hitabeyi yazarak karşılaşacakları zorluklar karşısında nasıl mücadele etmeleri gerektiği konusunda da yol göstermiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Milleti İçin Önemi

Mustafa kemal Atatürk önemi sorgulanamayacak üst düzey bir ordu komutanıdır. Mustafa kemal Atatürk hiç kimseden korkmadan daha iyi bir gelecek için milliyetçiliği, bağımsızlığı önemsediği için en önde savaşmış ve Türk milleti için güzel bir ülke bırakmıştır. 

10 Kasım da ne oldu? Diye sorulduğunda Mustafa Kemal ölmedi yüreğimizde yaşıyor haykırışları yükselir. Türk milleti onu her zaman yüreğinde yaşatmaya devam etmiş ve edecektir.

Girdiği savaşlarda kazandığı zaferlerle mutlu olmuş, kaybettiği savaşlar da pes etmemiştir. Umudunu yitirmemiş Türk milleti için cumhuriyet için daha iyi bir gelecek için savaşmaya devam etmiştir. Her yıl 10 Kasım’ da saat dokuzu beş geçe Türkiye’nin her şehrinde her ilçesinde sirenler çalar, Türk milleti hazır ol da istiklal marşı ile 10 Kasım Atatürk’ü anma günü içerisinde saygı ve minnet ile anar.

Bize bu gurur verici marşı okuma şansı sunduğu için, bu güzel ülkede özgürce yaşama hakkı verdiği için, bize bağımsızlığı verdiği için Türk milleti olarak ona minnet duyar ve her fırsatta anarız. Okullarda her gün istiklal marşları okunur. 10 Kasım da ne oldu? Diye soranlar için söylenebilecek tek şey şudur ki; 10 Kasım’da Mustafa Kemal Atatürk Türk milletinin kalbinde ölümsüzleşti.

17288