Finansal Teknoloji Nedir Fintech Nedir

Finans kelimesinin kelime anlamı para, mali işlerdir. Ama şimdi bahsedeceğimiz mevzu tamamen internet üzerinde yapılan finansal işleri kapsayan bir olgudur.

Finans kelimesinin kelime anlamı para, mali işlerdir. Ama şimdi bahsedeceğimiz mevzu tamamen internet üzerinde yapılan finansal işleri kapsayan bir olgudur.

Bu yazıda ve Finansal Teknoloji Fintech Fintech Nedir Finansal Teknoloji Nedir Fintech Sektörü Fint detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Finans kelimesi ve finansal teknolojinin bir araya gelmesi ile oluşan bu kelime artık insanların hayatının bir parçası haline gelen unsurdur.

Hatta bir zaman sonra insan teknolojisiz adım bile atamayacak duruma gelecektir. O yüzden herkesin kendinin teknolojinin ucundan kıyısından biraz bilgilendirmesi gerekir.

Şimdi akla şöyle bir soru geliyor, nasıl bilgilenilir? Her zaman bir şey hakkında mutlak bilgiye ulaşmak çok zor olabilir.

Zaten zamanımızda bilgiye internet sayesinde çok çabuk ulaşılabilir. Fakat çok fazla bilgiyi ayıklayabilmekte lazımdır. 2015’ den beri hayatımıza giren bir trenddir.

Finansal teknolojikelimelerinin birleşimi olan FinTech hayatı kolaylaştıran en güzel araçlardan biridir. FinTech finansal yöntemlerle bir rekabet halindedir.

Finansal hizmetlere kişilerin daha kısa yoldan ulaşmalarını sağlayan teknolojidir. Mobil bankacılık ve mobil cihazların kullanımın hızlandıracak olan bu uygulama günümüzde çok popüler bir düzeydedir. Finansal teknolojidestekleyen bugün binlerce şirket ve firma bulunmaktadır.

Bunlar finansal teknolojiye ciddi yatırımlar yapmaktadırlar. Bunların arasında Kanada Bankası, Microsoft, IBM gibi firmalar vardır.

Yakın zamanda finansal teknolojilere milyar dolarlık yatırımlar yapılmıştır. Kripto parayı güvenli bir şekilde işletebilmek için birçok firma kolları sıvamış gözüküyor.

Bugün birçok banka bu sisteme geçmiş olup, çeşitli platformlarda uygulama-geliştirme, sistem işletim gibi sahalarda hizmet vermektedirler.

Bankalar sadece bu teknolojinin kullanımına katkı sağlamıyorlar, aynı zamanda bireylerin ve kurumların bu teknoloji üzerinde kendilerini geliştirmeleri içinde hizmet veriyorlar. 60’lı yıllarda hayatımıza giren kredi karlarının yerinin artık bu FinTech alacak gibi gözüküyor.

FinTech’in hızla hayata geçmesi, şirketlerin B2B ve B2C düzeyinde yaptıkları işi geliştirme biçimini farklı bir kulvara taşıdı.

Artık insanların ekonomi ve finansal işlerinde bankaları ziyarete gitmeleri gibi bir durum neredeyse ortadan kalktı.

Akıllı telefonlar anında mobil ödemelere kaynaklık yapınca işlerin rengi değişti. Aslına bakılırsa bu uygulamanın hayat kazanması geleneksel olan kurumların işleyişin yavaş olmasından kaynaklıdır.

Bugünlerde en hızlı hareket eden sektör en çok kullanılan sektör olmuştur. Artık sektörler arası rekabette bu yönde hızlanmıştır.

Finansal Teknoloji ile Fintech Nasıl Ortaya Çıktı?


FinTech bu çağda yani 21.yüzyılda ortaya çıkan finansal hizmetler sektörünün hepsinin kapsayacak şekilde tanımlamasını yapan finansal teknolojiler portali olarak bilinmektedir.

İlk önce finansa kurumlarının teknolojik arka planlarının oluşturmak için kurulan bir uygulamadır. Finansal okuryazarlık ve eğitim, perakende bankacılık, yatırım hatta bitcoin gibi kripto para birimleri dahil birçok teknolojik yenilikleri kapsayan bir oluşumdur.

Tüketici için para çekmeyi veya ödemeyi kolaylaştıran bir sistemdir. FinTech tanımı önceden bankaların arka plan işleyişini düzenleyen bir olayken şimdilerde artık bu sistemin büyümesiyle bu tanım değişti. Bugün tek bilinen çok genç bir endüstridir.

Wharton School’da MBA öğrencisi olan, okulun FinTech girişimcisi Daniel McAuley yaptığı işi tanımlarken şöyle demiştir; ‘finansal sistemleri daha verimli hale getirmek teknoloji kullanan şirketlerden oluşan ekonomik bir endüstridir.’

FinTech, bunlarla da kalmayacak gelişen teknoloji dünyası şimdilerde birçok ticaretin önünü de açmış durumdadır. Mesela mobil ticarette Robinhood’un hisse senedi uygulaması var.

Bu şirket müşterilerinden de hiçbir ücret talep etmiyor. Ve yine Prosper ve Lending Club gibi ödünç verme siteleri, büyük piyasa güçlerine yönelik krediler açmak amacıyla rekabet açarak, oranları düşürmeyi vaat ediyor.

Önceden bireyler veya kurumların finansal kararlar almak için kullandığı bir mekanizma vardı, ismi görünmeyen el mekanizmasıdır.

Şimdilerde tahmini davranış analizi ve veri odaklı pazarlama gibi teknolojiler, bu gibi tahmin çalışmalarını ve finansal kararların odak noktasının değiştirmeye başladı.

Yalnızca kendine saklı olan kullanıcıların alışkanlıklarının öğrenmekle kalmayıp, bu ‘öğrenme’ uygulamaları tasarruf kararlarını daha iyi hale getirmek için oyunları oynamaya teşvik etti.

Öbür taraftan gelişilmiş olan veri analizleri kurumsal müşterilerin yatırım kararlarını ayıklamalarına ve finansal yeni oluşumlar için fırsatlar oluşturmalarına yardımcı oldular.

Bu ifadeler bize şunu gösteriyor artık bütün finansal ilerimizi bizim yerimize teknoloji harikası olan bu uygulamalar yapacaktır. Ve bu konunun her biri ayrı ayrı genişlikte olan dört büyük kategorisi bulunmaktadır.

Bankalar ve B2B, müşteriler, küçük işletmeler ve tüketiciler.  Artan bilgi, veri, doğru analitik, mobil bankacılık eğilimleri ve erişimin artık merkezden uzaklaşması üst tarafta sırlanan dört grubun benzeri görülmemiş yollarla etkileşime girdirmesine yardımcı olmuştur.

Mali sektör, bozulmaya en yatkın sektörlerden biridir. Bunun sebebi ise finansal sektörün yayıncılık gibi somut mallardan ziyade bilgi üretiyor olmasıdır.

Finansal teknoloji bir bakıma sigortacılığı ticareti ve risk yönetimin dijital bir ortama aktarmak için yapılmıştır. Birde bunun kardeşi olan düzenleyici teknoloji vardır ismi RegTech’dir.

Bu ifade; işletmelerin mevcut yeteneklerinin artık sektörlerin karşısında daha karmaşık bir hale gelmesinin sebep olan düzenlemelerin etkin ve verimli bir biçimde uyum sağlamasına yardımcı olmak için tasarlanmış teknolojidir.

Bu yeni oldu değildir. Bir süre farklı şekil ve boyutlarda bu sistem içerisinde dolaşmıştır.

Düzenlemek için gelen beklentilerin çoğunu karşılamakta olan bu sektör git gide bir ivme kazanmaktadır.

Özellikle 2008 krizinden sonra daha fazla yönetim bilgisi yakalama, saklama ve analiz etme talebindeki artış gibi unsurlar, artık bu hızlandırılmış teknolojinin gelişmesine ortam hazırlamaktadır.

Bu sistemin FinTech daha fazla gelişme kaydetmeksizin riski azaltmak için yeni düzenlemeler oluşturması gerekiyor. RegTech’in kullanılmasıyla düzenleyiciler Doğru Uyum Metodu kullanarak FinTech ‘le kendi ilişkilerinin başlatıyorlar.

Yenilikler standartlarımızı çok değiştirdi. Şimdi sıra finansal hizmetlere erişim şeklinde yenilikler hızla artıyor.

FinTech alanı genişledikçe uyum sağlayabilmesi için RegTech’in de aynı şekilde gelişmesi gerekmektedir.

Yalnız kesinlikle FinTech/RegTech alanı büyümeye devam edecektir. Dijital bir gelecek bizi beklemektedir. Diğer endüstrilere de teknoloji darbesi gelmesi kaçınılmaz bir sonuçtur.

1803