Ferdi Kaza Hasarlarında Ne Yapılmalı?

Ferdi Kaza Hasarlarında Yapılması GerFerdi Kaza Hasarlarında Ne Yapılmalı? Ferdi kaza hasarı esnasında yapılması gereken birçok etken bulunur. Kişiler geçirmiş oldukları kaza esnasında daha çok yaralanmamaları ve zarar görmemeleri için ellerinden geleni yapmaları lazım. Kişiler kendilerini korudukları müddetçe daha fazla zarar görmezler.

Kişiler beklenmedik bir zamanda kaza yapmaları sonucunda mutlaka orda kaza zaptı tutulmasını sağlamaları gerekir. Tutulacak olan kaza zaptı sigorta şirketleri açısından oldukça önem taşır. Ferdi kaza hasarı almış kişiler sigorta şirketlerine belirtilen süreler içerisinde ihbarda bulunması gerekir. İhbarda bulunan kişiler maddi açıdan faydalanır.

Ferdi kaza sigortası kişilerin aslında kendilerini teminat altına alması olarak da bilinir. Kişiler Ferdi kaza sigortası yaptırdığı zaman herhangi bir kaza riskinde kendilerini teminat altına alması olarak da bilinir. Ferdi kaza sigortası beklenmedik kazaların yani sıra birçok kazaları da kapsar.

Ferdi kaza sigortasına başvuru yapılması için bazı şartların mevcut olduğu bilinir. Kişilerin 18 – 60 yaş arasında olması Ferdi kaza sigortasına başvuracağı anlamına gelir. Ferdi kaza sigortası yaptıran kişiler kendilerini kaza sonucunda oluşacak olan finansal sorunlara karşı güvence altına alır.

Ferdi Kaza Sigortası Neleri Kapsıyor?
Ferdi Kaza Sigortası Neleri Kapsıyor?

Ferdi Kaza Sigortası Neleri Kapsıyor?

Ferdi kaza sigortası kişileri beklenmedik kazalara karşı teminat altına alır. Beklenmedik kazaların yanı sıra bu sigorta kişileri deprem esnasında da teminata alır. Aynı zamanda Ferdi kaza sigortası yaptıran kişiler sel durumuna karşı da kendilerini teminat altına almış olurlar.

Yer kayması gibi olaylarda Ferdi kaza sigortası yaptıran kişiler teminat altına alınmış olur. Bunların yanı sıra Ferdi kaza sigortası terör olaylarını da kapsar. Ferdi kaza sigortası poliçesinde bu hasarlar detaylı bir şekilde yer alır. Kişiler poliçe imzalarken yaşamış oldukları çevreye veya gidecek oldukları yere göre yapmaları gerekir.

Başka İçerik:  Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamı Nedir?

Ferdi Kaza Hasar İhbarı Nasıl Yapılır?

Ferdi kaza hasarı ihbarının şartları bulunur. Kaza geçiren bir sigortalı da yanıklar mevcut ise kişi Ferdi kaza ihbarı yapma şansına sahiptir. Kişinin kaslarında ve sinirleri üzerinde kazadan sonra incinme yaşanmış ise kişi Ferdi kaza ihbarı yapabilir. Ferdi kaza hasar ihbarı içerisinde vefat durumu da bulunur.

Bunlar gibi daha birçok maluliyet durumunda Ferdi kaza sigortasının teminatları ortaya çıkar. Kaza geçirmiş kişiler gerekli evraklarla birlikte anlaşmalı olduğu sağlık sigortasına başvuruda bulunur. Kişiler belgeleri teslim etmeden önce belirlenen süre içerisinde anlaşmalı oldukları sağlık sigortalarının müşteri temsilcileri ile görüşerek ihbarda bulunabilir.

Ferdi kaza hasarlarında hangi evrak istenir?
Ferdi kaza hasarlarında hangi evrak istenir?

Ferdi kaza hasarlarında hangi evrak istenir?

Ferdi kaza hasar ihbarı evrakları eksiksiz bir şekilde ihbar yapılacak yere teslim edilmesi gerekir. Ferdi kaza ihbarı yapacak kişilerin öncelikli olarak durumları göz önüne alınarak belge istenir. Kazada sakatlık durumu yaşandığı zaman Kaza zaptı hasar ihbar belgeleri içerisinde mutlaka bulunmalıdır. Aynı zamanda sakatlık durumunda heyet raporu da belgeler içerisinde istenir.

Sakatlık halinde kaza hasar ihbarı yapılırken kişi nüfus cüzdan fotokopisini mutlaka belgeler içerisinde bulundurmalıdır. Aynı zamanda sigortalı kendisine ait IBAN numarasını da belgeler içerisine eklemesi gerekir. Oluşan hasar yüksek rakamlarda ise bazı evraklar da ek olarak istenir. Hasar 20.000 TL üzeri ise gerçek kişilerde Nüfus cüzdanı fotokopisi mutlaka istenir.

Gerçek kişiler nüfus cüzdanı fotokopisi arkasına kişinin ikamet adresini bildirmek zorundadır. Aynı zamanda nüfus cüzdanı fotokopisi arkasında kişinin telefon adresi ve imzası da bulunması zorunludur. Ferdi kaza hasarı ihbarı yapmak isteyen tüzel kişilerde ek olarak Ticaret sicil gazetesi istenir. Aynı zamanda tüzel kişilerden imza sirküleri de istenir.

Ferdi kaza hasarı ihbarında gereken evrakların içerisinde tüzel kişilerden vergi levhası da istenir. Ayrıca tüzel kişiler ihbar yaparken Faaliyet belgelerini de bulundurmak zorundadır. Ferdi kaza ihbarı vefat durumunda yapıldığı zaman farklı belgeler de istenir.

Başka İçerik:  Ani Rahatsızlık Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Vefat durumunda vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi teslim edilmelidir. Aynı zamanda ihbar süresince teslim edilecek belgeler arasında Ölü muayene veya otopsi raporu da mutlaka bulunmalıdır. Kaza zaptı teslim edilecek belgeler arasında yer alır. Aynı zamanda mirasçılar veraset ilamı çıkararak kendi nüfus cüzdan fotokopisi ve IBAN bilgilerini de teslim etmeleri gerekir.

Ferdi Kaza Hasarlarında Yapılması Gerekenler
Ferdi Kaza Hasarlarında Yapılması Gerekenler

Ferdi Kaza Hasarlarında Yapılması Gerekenler

Sigorta şirketi Ferdi kaza hasarı içinde bazı şartlar da aranır. Kişiler süreyi geçirmeden eksiksiz bir şekilde evrak teslimi yapmalıdır. Ferdi kaza ihbarını yapan kişinin belirli bir süre beklemesi gerekir. Evraklar sigorta şirketine teslim edildikten itibaren işleme alınır. İşleme alınan ihbar sonrasında incelenmeye başlanır. Ferdi kaza hasarı incelendikten sonra kişilerin taraflarına ödeme işlemi gerçekleştirilir. Sigorta şirketinin sigortalıya yapacağı ödeme farklılık gösterir.

Ödemelerin farklılık göstermesinin sebebi kişilerin sigorta yapılırken imzalamış oldukları poliçelerden kaynaklıdır. Kişiler kaza geçirdikleri zaman, deprem olduğu zaman ihbar sürelerini kaçırmadan sigorta şirketlerine başvuru yapmaları gerekir. Kişiler sel felaketi yaşamış olduğu zamanda ihbar süresince gerekli evrakları temin ederek anlaşmalı olduğu sigorta şirketine başvuruda bulunması gerekir. Böylelikle kişiler almış oldukları hasarları sigorta şirketleri tarafından temin etme şansına sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap