Evde Çamaşır Deterjanı Yapılır Mı?

Birçok doğal ve bitkisel ürün temizlik aşamasında ya da benzeri kullanımlarda etkileriyle bilinmektedir. Sizde bundan faydalanarak evde kendi güçlü dete..

Birçok doğal ve bitkisel ürün temizlik aşamasında ya da benzeri kullanımlarda etkileriyle bilinmektedir. Sizde bundan faydalanarak evde kendi güçlü deterjanınızı yapabilirsiniz. Üstelik bunu yaparken hem daha düşük bir miktara mal edebilir, daha etkili sonuçlar alabilirsiniz. Öncelikle hangi bitkinin ya da bitki özünün hangi işe yaradığını bilip, bunları temin edebileceğiniz bir aktar bulmanız gerekiyor. Çoğunlukla tüm şehirlerde bulabileceğiniz aktarlar bitkisel anlamda geniş bir yelpazeye sahiptir. Dolayısıyla bu malzemeleri temin ettikten sonra aşağıdaki tarifleri uygulayarak evde çamaşır deterjanı yapımını mümkün hale getirebilirsiniz.

Limon Yağı

Limon yağı çok yaygın bir kullanım alanına sahip olup beyazlatıcı bir etkiyle bilinmektedir. Genel kullanım alanları da beyazlatma üzerine olduğundan bu aşamada ana etken maddelerinden birisidir.

Portakal Yağı

Leke çıkarıcı yönünü birçok temizlik aşamasında özütünden hatırlıyoruz. Aynı zamanda hoş kokusuyla bir deterjanın yapılabilmesi için biçilmiş kaftan diyebileceğimiz bitkisel malzemelerdendir.

Nane Yağı

Kokusuyla cezbeden bir karışım hazırlamak için tercih edebileceğiniz nane yağını esans olarak ekleyebilirsiniz.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı bir diğer kokusuyla kullanılabilecek bitkisel üründür. Hatta deterjanların hemen hepsinin lavantalı türleri mevcuttur. İster istemez lavanta kokusunu ev yapımı deterjanınızda tercih edebilirsiniz.

Papatya Yağı

Papatyanın tüm bitkisel türlerini incelediğinizde sakinleştirici etkisini görebilirsiniz. Papatya yağı ile yıkayacağınız tüm çamaşırlar psikolojik anlamda size daha huzurlu bir ruh hali kazandıracaktır.

Biberiye Yağı

Birçok kumaş türü için kullanımı asla uygun görülmeyen biberiye yağının rahatlatıcı ve yumuşatıcı etkisinden faydalanılabilir. Ancak yün, ipek ve saten giyeceklerde asla kullanılmaması gerektiğini vurgulayalım.

Çay Ağacı

Çay ağacı arındırmanın dışında kumaşların toza, kire ve lekeye karşı direncini arttırır. Bir nevi antibakteriyel bir deterjan yapmak için birebirdir.

Sedir

Sedir kullanılarak yapılan tüm ev yapımı deterjanlar orman kokularını içerisinde barındırır.

Ev Yapımı Deterjan Nasıl Yapılır?

Çamaşır deterjanı tarifi aslında birçok kişinin başvurmadığı, fakat doğallık peşinde olanların uygulamaya alacağı bir tariftir. Bunun için malzeme listesinin büyük çoğunluğunun bitkisel özlerden oluştuğunu biliyoruz. Ancak yalnızca bunların karışımıyla tabi ki deterjan olmayacağı da net şekilde görünüyor. O halde diğer malzemeleri de şöyle sıralayalım.

Malzemeler

1 Yemek Kaşığı Boraks 1 Yemek Kaşığı Çamaşır Sodası Yarım Yemek Kaşığı Karbonat 1 Tane Zeytinyağı Sabunu

Yukarıdaki Bitkisel Yağlardan Seçtikleriniz

Hazırlanışı

Malzeme listesinde bulunan tüm malzemelerin bir anda karıştırılarak tek kullanımlı olarak kullanılacağını söylemeliyiz. Çamaşırlarınızı makineye doldurduktan sonra yukarıdaki ölçeklerde uygularsanız beyazlar için deterjan yapımı tamamlanmış olacaktır. Deterjan gözüne tam ölçekleri uyguladıktan sonra makinenizi çalıştırabilirsiniz. Eğer renkliler için deterjan yapımı tarifini uygulamak istiyorsanız miktarlarda ufak değişimler olacaktır. Renkliler için çamaşır sodasını ve boraksı yarım ölçek uygulamak daha yararlı olur. Beyazlar içinde renkliler içinde kullanırken doğal zeytinyağı sabunu kullanabilirsiniz. Sabunu rendeledikten sonra beyazlar için bir kalıp, renkliler içinse iki kalıp tercih edebilirsiniz.

Ev Yapımı Sıvı Deterjan Nasıl Yapılır?

Likit deterjan yapımı son dönemlerde satışları arttığından dolayı daha da gündeme gelmeye başladı. Bu sefer ise deterjanı sulandırarak yine ev yapımı çamaşır deterjanı yapmayı başarabilirsiniz.

Malzemeler

1 Bardak Çamaşır Sodası Yarım Bardak Boraks 1 Tane Zeytinyağı Sabunu (Ya da arap sabunu) 1 Litre Su

Yukarıdaki Bitkisel Yağlardan Seçtikleriniz

Hazırlanışı

Kaynar vaziyette olması gereken bir litre suyu ocağa alarak başlayabilirsiniz. Tercihinize bağlı olarak bir tane zeytinyağı sabununu rendeleyerek ekleyebilir, bunun yerine 1 bardak kadar arap sabunu kullanabilirsiniz. Suyla birlikte sabunu iyice karıştırıp çamaşır sodasını ve ardından boraksı ekleyin. Bu şekilde karıştırdığınızda ev yapımı likit deterjanınız hazır olacaktır. Kıvamını uygun seviyeye getirmek için ekstradan su eklemeniz mümkün. Sıvı deterjan gözünden ekleyerek makinenizi çalıştırabilirsiniz. 85483

Bu yazıda ve Evde Çamaşır Deterjanı Yapılır Mı Deterjan Yapımı Ev Yapımı Deterjan Doğ detaylı bilgiler bulabilirsiniz.