Epigrafi Nedir? Tarihi ve Amaçları

Epigrafi

Eski yazıların kendi kültürel ve tarihsel dönemlerinde kendi anlamları vardı. Bu nedenle geçmişi öğrenmek için bu yazıların tam olarak ne anlama geldiğini öğrenmek esastır. Bu tür eski yazı birimlerini belirleme, inceleme ve analiz etme sürecine epigrafi denir.

Yazımızda ve Epigrafi Epigrafi Tarihi Epigrafi Amaçları Epigrafi Nedir Tarihi Epigrafiler Ep hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Epigrafi
Epigrafi Nedir? Tarihi ve Amaçları

Bu alandaki uzmanlara (ve bu eski yazıların araştırılmasına adanmış kişilere) epigraflar denir. Tarihsel belgelerin kapsamlı bir incelemesini yapmak için, epigraflar metinleri yeniden yapılandırır, kelimeleri tercüme eder ve yazıtın yazıldığı zamanı belirlemek için bir tarihleme testi yapar. Epigrafinin arkeolojinin bir dalı olduğunu da belirtmek önemlidir.

Epigrafi Tarihi Hakkında Bilgiler

Epigrafi oldukça uzun bir süredir uygulanmaktadır. Dünyanın dört bir yanındaki farklı kültürler, kendi ihtiyaçlarına hizmet etmek için bunu yapıyorlar. İlk başta Latin belgeleri, aralarında Georg Fabricius’un da bulunduğu Avrupalı ​​epigraflar tarafından yoğun bir çalışmanın konusuydu. Corpus Inscriptionum Latinarum olarak adlandırılan en büyük Latince yazı koleksiyonu, Memmosen ve onlar üzerinde kapsamlı araştırmalar yapan diğer bilim adamları tarafından yapılan çalışmanın ürünüydü.

 O dönemde Prusya savaşlarının kesintiye uğramasına rağmen, belgeler 1863’ten itibaren Berlin’de yayınlandı. 1827-1877 döneminde Berlin’de de Corpus Inscriptionum Graecarum başlığı altında Yunanca yazılar yayınlandı. Epigraflar tarafından kapsamlı bir şekilde incelenen ve yayınlanan diğer yayın dizileri arasında Roma, Mısır ve Farsça yazılar bulunmaktadır.

Epigrafi Formları

Tarihsel materyaller, epigrafların bunları işlemek ve analiz etmek için farklı yöntemler kullanmasını gerektiren farklı biçimlerde gelir. Bu tür malzemeler, taş tabletler, mermer yüzeyler ve ahşap üzerine yazılar olabilir. Kullanılan yöntemler, her bir elementin getirdiği benzersiz zorluklara cevap vermelidir, örneğin, kireçtaşı pürüzsüz bir yüzeye sahip değildir, bu nedenle üzerine yazılmış yazıtları analiz eder.

 Bununla birlikte, kil yazıtların şifresini çözmek, kil hala yumuşakken yapıldıkları ve daha sonra fırınlarda ateşle sertleştiği için daha kolaydır. Keski gibi aletler genellikle ahşap, taş ve metal yüzeylere yazı yazmak için kullanılırdı. Bir çekiç, özellikle kayalar gibi sert yüzeyler üzerinde çalışırken, keskileme sırasında da kullanılırdı. Bu tarihi arşivlerin yapımında harcanan emek miktarı, bunların ne kadar profesyonelce yapıldığını gösteriyor.

Epigrafinin Amacı Nedir?

Hükümdarlar eski çağlarda tebaaları için ferman ve fermanlarını kaydetmek için yazıtları yaygın olarak kullanmışlardır. Antik Yunanistan’da, herhangi bir Yunan vatandaşının halk tarafından yapılan önemli kararnameleri okuyacağı Akropolis’e yerleştirildiler.

 Devletin yaptığı harcamalara ilişkin bilgiler de oraya konulmuştu. Yunan tapınaklarında, dini liderler tarafından satılan veya satın alınan kredilerin, hediyelerin ve mülklerin ödenmesi gibi mali konuları kaydetmek için yazıtlar kullanıldı.

Ayinler ayrıca, yalnızca tapınanlara onları gerçekleştirmenin doğru prosedürü konusunda rehberlik etmek amacıyla kaydedildi. Böylece epigrafi, yüzyıllar boyunca yazı biçiminde saklanan tüm bu eski bilgilerin ortaya çıkarılmasına yardımcı oldu.

OwEbewkG

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir