Ensede Şişlik Neden Olur? Ense Kökünde Şişme Olmasının Nedenleri ve Tedavi Yolları

Ensede şişlik, büyüklerde görüldüğü gibi küçüklerde de görülebilir. Lenf bezlerinin normalden daha fazla şişmesi, kıl köklerinde meydana gelen iltihaplanmalar, yağ bezelerinin oluşması hatta en kötü noktada kanser türlerinden bile meydana gelebilir. Ensenin her noktasında görülmesi mümkündür. Ense kökünüzde şişme varsa gitmeniz gereken bölüm genel cerrahidir. Elle muayeneden kan testlerine kadar her türlü yolla teşhise gidilebilir. Ensedeki şişliğin nedenleri ve tedavisini sizler içi derledik.

Ensede Şişlik Olmasının Temel Nedenleri

  • Yağ bezesi
  • Kızamık
  • Kulakçık
  • Troid hastalıkları
  • Yutak bölgesindeki hastalığın lenf bezlerine sıçraması
  • İyi veya kötü huylu tümör
  • Kıl kökü iltihabı

Ensedeki Şişlik Tedavisi için Doktorlar Neler Öneriyor? Soru Cevap ile Tedaviler

Soru 1: 3 hafta gibi bir süredir, elimi enseme götürdüğümde bir şişme hissediyorum. İltihap gibi görünüyor, nedeni nedir?

Cevap 1: Bu soruya cevabı bir cilt doktoru yanıt vermiştir. Eğer, ensenin bir noktanızda bahsettiğiniz gibi şişlik varsa lenf bezlerinizde şişme olabilir ve genelde nedeni mikroplardır. Bazı durumlarda, ense kökünde kılların dönmesi de olabilir. Telaşlanacak bir durum görünmese de muayene şarttır.

Soru 2: Kafamla ensemin kesiştiği noktada elime bir yumru geliyor. Sert değil, dokunduğumda ya da normal zaman bir acı söz konusu değil. Doktora gideceğim ama sebebini de merak ediyorum.

Cevap 2: Genel Cerrahi uzmanında gelen yanıtta: Bu tür şişlikle normal şartlarda zararsızdır. Nadir de olsa önemli sonuçlar doğurabilir. Muayene gerekir.

Soru 3: Ensemi kaşımak için elimi götürüm ama sağ yanda bir şişlik olduğunu hissettim. Herhangi bir acı hissetmiyorum, olumsuz bir durumu da yok ama endişeliyim, neden olur?

Cevap 3: Bu soruya bir uzmanın verdiği cevapta: Yağ bezesi olma ihtimali üzerinden duruyorum, korkmayın ama ilgili bölüm genel cerrahidir.

Soru 4: Ensemde yaşanan şişmenin bana olumsuz bir etkisi var. Kafamda ağrı olmaya başladığında o noktada bir şişlik beliriyor. Bu da zonklamalara neden oluyor. Sebebi nedir?

Cevap 4: Şişmeye eşlik eden ağrılar tehlikeli olabilir. Elle muayene ardından doktorunuz MR çekilmesini isteyebilir.

Soru 5: Birkaç gün evvel ense kökümde nohut boyutunda bir şişme dile gelmedi. Boynumu sağa sola döndürdüğüm zaman da canım acıyor. Geçen gün de aynı noktanın üst kısmında da yenisi belirdi. Neden olur?

Cevap 5: Bahsettiğiniz noktalarda lenf bezleri yer alır. Bunlar mikrop veya çeşitli sebeplerle şişmeye başlar ve çoğalabilir. Normal şartlarda kısa zamanda kaybolması beklenir. Eğer şişlikler, uzun müddet geçmediyse bir doktora görünmek şarttır.

Soru 6: Ense kökümde tam da saçlarımın olduğu noktada şişme hissettim. İltihaptan şüpheleniyorum zira ne zaman ellesem acı hissediyorum, nedeni nedir?

Cevap 6: Bir Nöroloğun verdiğini yanıta göre: Yağ bezesi olma ihtimali üzerinde dursam da muayene olmadan net bir şey söyleyemem. Acı veren durumlarda operasyon gerekebilir.

Soru 7: Henüz çocuğum 13 aylık ama ensesinin bir bölgesinde fındık boyutunda şişlik mevcut. Ben dokundukça yer değiştiriyor. Çocuğum herhangi bir acı hissetmiyor, tepki vermiyor ama korkuyorum. Ne tavsiye edersiniz?

Cevap 7: Bir Çocuk Doktorunun verdiğini yanıtta: Sadece ense köklerimizde ve çevresinde değil, bedenimizin çeşitli noktalarındaki lenf bezleri, bazı rahatsızlıklar sonrasında şişmeye başlarlar. Küçük çocuklarda da bunun olmasının nedeni genelde enfeksiyondur. Bazen saçlı deri de buna sebep olabilir. Bir çocuk doktorunuza fiziki muayene yaptırmanızı öneririm. Onun yaşına uygun bir tedavi uygulanacaktır.

13765