Engelli Sigortası İndirimi Uygulama Şartları

Engelli Sigortası İndirimi Uygulama Şartları Trafikte aktif halde olan bütün araçlar trafik sigortası yaptırmaları şarttır. Kazalarda oluşan hasarların karşılanma konusunda destek olan sigorta sayesinde büyük çaplı kazalarda kayıpların önüne geçilir. Karayolları trafik kanunları kapsamında yapılması zorunlu olan sigorta kullanıcıların tüm zararlarını karşılama konusunda son derece yarar sağlamaktadır.

Bireyi trafikte uzun dönem bekleme süresinden kurtaran trafik sigortası kaza esnasında otomobilinizin haricinde karşı tarafın aldığı hasarı da sigorta kapsamına alır. Otomobil sahibinin engeli mevcut ve bunu kanıtlayacak bir belgesi bulunuyorsa trafik sigorta prim ödemesinden indirim alabilir. Sigorta yapılan aracın engelli kişinin ailesi dahi olsa başka bir şahıs kullanamaz.

Engelli Sigortası İndirimi İçin Gerekli Olanlar Nelerdir?
Engelli Sigortası İndirimi İçin Gerekli Olanlar Nelerdir?

Engelli şahsın %40 oranında engellilik durumu var ise, özel engelli otomobilini kullanmasını herhangi bir engelinin olmadığını kanıtlayan bir belge sunması şarttır. Bunun beraberinde bu bireyin ehliyeti H sınıfı ehliyet olması gerekir. Engelli yararlanmak için birtakım kriterlere sahip olmak gerekiyor. Eğer durumunuz doğuştan ya da sonradan oluşan bir engele sahipseniz otomobil alımlarında ve sigortada bazı haklar size sunulur.

Otomobil satın alırken özel tüketim vergisi ödemeden daha düşük fiyata satın alma imkanı bulabilirsiniz. Burada en önemli durum ise otomobil sahibi tarafından otomobilin kullanılmasıdır. Düşürülen araç satın alındıktan sonra engelliler için trafik sigorta indirimi alabilmek için ilk gereken belge engelli belgesidir. Otomobil için yapılacak trafik sigortası engelli şahsın üzerine olması gerekir.

Başka İçerik:  Ferdi Kaza Sigortası Ne Kadar Süre Geçerli Olur?

Sigortası yapılan aracın engelli şahsın kendisi hariç başka bir bireye kullandırması kesinlikle yasaktır. Engelli şahısların kendilerine uygun ehliyet ile kullanabildikleri araçlar trafik kanunları gereği indirim oranı belirlenir, fiyatlandırma bu şekilde yapılır. Kaza esnasında otomobilin hasarının beraberinde sağlık yönünden giderleri ve sakatlık gibi durumlara karşı da koruma olanağı sağlanır.

Trafikte Aktif Olan Engelli Araçların yapması Gereken Zorunlu Sigorta Nedir?
Trafikte Aktif Olan Engelli Araçların yapması Gereken Zorunlu Sigorta Nedir?

Trafikte Aktif Olan Engelli Araçların yapması Gereken Zorunlu Sigorta Nedir?

Otomobil kullanıcılarını karşılıklı olarak koruma kapsamına alan sigorta kayıtlarınızı en az seviyeye indirir. Her sene araçların trafikte aktif olabilmesi için devamlı olarak yapılması gereken trafik sigortası araç kullanıcıları için kesinlikle yaptırması gereken bir işlemdir. Trafikte engelli sigorta indirimi bireylere bazı imkanlar sunar.

Yapılması gereken bu sigorta kapsamında sigortayı yapan firma sürücülerin hataları sonucu yaşanan kayıp ve zararları karşılamak ile sorumludur. Şirketlerin yükümlü olduğu durumlar sigortada belirlenen teminatlara göre çeşitlilik gösterir. Sigorta işlemi yaptırırken belirlenmiş limitler kapsamında hem sizin hem de karşınızdaki otomobilin masrafları belirli miktarda karşılanır.

Engelli Bireylerin Kendileri İçin Aldıkları Ehliyetin Özellikleri
Engelli Bireylerin Kendileri İçin Aldıkları Ehliyetin Özellikleri

Engelli Bireylerin Kendileri İçin Aldıkları Ehliyetin Özellikleri

Engelli vatandaşlar kendileri için engellilik durumunu göz önüne alarak aldıkları ehliyetle otomobil kullanma imkanı kazanır. Trafik sigortası işlemi yaptırırken seçmiş olduğunuz firmanın sizler için sunduğu avantajlardan faydalanabilirsiniz. Engelli araç kullanıcıları için şart tutulan bu sigorta kaza esnasında size maddi yönden destek sağlar.

Trafiğe çıkan otomobilin sahibi otomobil araç kullanımını engellemeyen bir durumu söz konusu ise hastaneden alacağı bir belge sayesinde indirim kazanma hakkı vardır. Yapılan trafik sigortası kendi isminize düzenlenmesini sağlayarak tanınan indirimlerden faydalanma imkanı bulabilirsiniz. Bu süreçten sonra otomobili sadece engelli olan birey kullanır. Aile fertlerinden herhangi birinin kullanması durumunda cezai işlem yapılır. Bu durumda olan vatandaşlar engellerini kanıtlayan belge ile sigorta yaptırmak için başvurduğu firmanın sunmuş olduğu indirim avantajlarından faydalanarak bütçenize katkıda bulunabilirsiniz.

Başka İçerik:  Ferdi Kaza Sigortası Neden Yaptırılmalı?

Zorunlu Sigorta Yaptırırken İndirim Ne Şekilde Belirlenir?

Otomobil sahibi bütün vatandaşların çok merak ettiği konular içerisinde sigorta esnasında yapılacak olan indirim miktarları gelir. Poliçede yer alan fiyat üzerinden engelli raporu olan bireyler inisiyatifler kapsamında bazı indirimlerden faydalanır. Otomobil sahipleri bu indirim miktarları hakkında ayrıntılı bilgi alabilmeleri için trafik sigortası yaptıracakları firmalardan yararlanabilirler.

Otomobilin yaşına ve trafiğe çıkış senesine göre belirlenmiş olan engelli araç sigorta indirimi sigorta şirketlerinin uygulamış olduğu imkanlara göre çeşitlilik gösterir. Kimi firmalar hasarsızlık kaydını göz önünde bulundurur. Kendi içinde indirim yapma yetkisi vardır. Araç kullanıcıları zorunlu olan sigortanın her sene tekrarlanmaması halinde belli bir ceza işlemi uygulanır.

Karayollarının yapmış olduğu denetiminde sigortası olması nedeniyle genel fiyat aralığı belli bir seviyede seyreder. Proje primlerinin düzenlenmesi durumunda bazı bireyler ve mesleklere özel indirimler uygulama hakkı sigorta firmalarına belirtilir.

Aracı Kullanacak Kişinin Yaşı Önemli Mi?

Aracı kullanacak kişinin yaş aralığı ve cinsiyeti sigorta primini etkileyen hususların arasında yer alır. Her kent bazında çeşitli seçenekler ile sunulan projeler engelli kişilere özel indirim fırsatları ile onların trafikte aktif halde olmasını destekleyecek nitelikte olmalıdır. Aracın çıkış modeline göre, markasına göre, uygulanan primler sigorta şirketlerinin sorgulama monitöründen rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Poliçe pirim esnasında bireye özel çeşitli avantajlar sunulur.

Aracın daha evvel kaza durumu olmaması hali pirim ödemelerini iyi yönde etkileyen ayrıntılar içinde bulunur. Vatandaş olarak sizde bu trafik sigortası engelli indirimi avantajlarından faydalanmak için ilk başta engelinizi bildiren sağlık raporunu alabilirsiniz. Bu işlemden sonra kendi bütçenize en uygun imkanları sunan firmalar ile görüşebilirsiniz.

Trafik Sigortası Engelli Ne Kadar Oluyor?

Satın alınmış olan araç ya da ikinci el otomobil için belirlenmiş olan zorunlu sigorta her sene tekrarlanması gereken bir işlemdir. Karayolları yönetmeliği gereği tüm araçlar bu sigorta işlemini yaptırmadan evvel kesinlikle trafiğe çıkması yasaktır. Yönetmenlikçe yapılan trafik sigorta engelli indirimi koşulları sigorta yapan şirketler tarafından kişileri mevcut durumlarına göre esneklik gösterebilir.

Başka İçerik:  Bireysel Emeklilik Sisteminde Cayma Hakkı

Engellilik oranı ve durumuna göre engellilik süresi poliçe ödeme işlemlerinde size daha uygun ücretlerden trafik sigortası yaptırabilme farklılığı sunar. Aracınız trafikte güvenli halde kullanabilmek hem şahsınızın hem de başka sürücülerin güvenliğini sağlamak için trafik sigortası işlemlerini yaptırdıktan sonra yola rahatlıkla çıkabilirsiniz.

Fazlalaşan trafik yoğunluğunda her an kaza olabilme ihtimalini göz önünde bulundurarak sizin de bu konuda dikkatli olmanız kaza yapmayacağınız anlamına gelmez. Trafik sigortasının size sunacağı bütün ayrıcalık ve indirim imkânlarını birebir görüşerek daha net bir yanıt alabilirsiniz zorunlu sigorta size her şekilde yarar sağlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap