Emzirme Döneminde İçilebilecek Bitki Çayları

Hamilelik döneminden sonra bir annenin en önemli dönemlerinden biri de emzirme dönemidir. Bu dönemde yediği ve içtiği her şeye çok dikkat etmesi gereken yeni a..

Hamilelik döneminden sonra bir annenin en önemli dönemlerinden biri de emzirme dönemidir. Bu dönemde yediği ve içtiği her şeye çok dikkat etmesi gereken yeni anne, bu dönemde tükettiği her besinin bebeğine gideceğini çok iyi bilmekte bu sebeple de son derece özenle davranmak zorunda kalmaktadır. Bu dönemde anneye ve bebeğe iyi gelen ve içilmesi son derece faydalı bitki çayları bulunmaktadır. Emzirme döneminde içilecek olan bitki çaylarına örnek verecek olursak:

Ihlamur çayı

Emzirme dönemindeki anneler tarafından sıklıkla tercih edilen bitki çaylarının başında gelen ıhlamur hem bağışıklık sisteminin güçlendirdiği için vücudun direncini artırıp hastalıklara karşı korur, hem de vücuttaki fazla olan ödemin atılmasına yardım eder. Üç yada dört dal ıhlamuru kaynar suyun içine atıp yaklaşık 10 dakika kadar kaynatıp demlemeye bırakalım, içerisine isteğe göre bal yada tatlandırıcı kullanabilir ya da tarçın ilave edebiliriz.

Rezene çayı

Bebekteki gazı giderici ve annenin sütünü artıcı özelliğe sahip olan rezene çayı yine bu dönemde kullanabilecek önemli bitki çaylarından biridir. Bir bardak suya bir ya da iki çay kasığı rezene koyup kaynatarak çayımızı hazırlayabiliriz.

Melisa Çayı

Sakinleştirici özelliği ile bilinen melisa çayı hem annenin rahatlamasına hem de bu dönemde yaşayacağı uyku sorunlarını en aza indirmesi yönünden oldukça önemlidir. Beş ya da altı melisa yaprağını bir bardak suyla kaynatıp beş dakika kadar demlenmeye bırakalım ve çayımızı tüketelim.

Isırgan Otu Çayı

Yine anne sütünü artırıcı özelliği bulunan ısırgan oto çayının aynı zamanda ferahlatıcı etkisi de bulunmaktadır. Annenin vücudunda biriken ödemi atması içinde oldukça etkilidir. Günde bir yada iki bardak ısırgan çayının tüketilmesi önerilmektedir.

Kırmızı Ahududu Çayı

Doğum sonrası oluşabilecek aşırı kanamaları ortadan kaldırmaya yardımcı kırmızı ahududu çayının aynı zamanda anne sütünün artırıcı etkisi de bulunmaktadır. Çayı hazırlamadan önce kırmızı ahududu yaprakları 10 dakika kadar soğuk suda bekletilir sonrasında ise bekletilen bu suyun içerisinde kaynatılarak demlenir ve tüketilir.

Ekinezya Çayı

Soğuk algınlıklarına ve enfeksiyonlara karşı birebir etkili olan Ekinezya çayı aynı zamanda göğüs ağrıları içinde oldukça etkilidir. Ekinezya çayının sıcak olarak tüketilmesi oldukça önemlidir. Bir fincan kaynar suyun içine birkaç çay kaşığı ekinezya atılarak çay hazırlanır ve afiyetle içilir. 46979