Dondurulmuş Yaprak Sarma Nasıl Pişirilir?

Yaprak sarma geleneksel mutfağımızın eşsiz lezzetleri arasında yer alır. Yemesi her ne kadar keyifli olsa da yapımıyla en uzun süre uğraşılan yemekler arasında olduğu ise aşikârdır. Etli veya zeytinyağlı olarak sarılan yapraklarla saatlerce uğraşılmasına karşılık hem soğuk hem de sıcak olarak hızlıca tüketilmesi dakikalar sürer. Bu kadar emek verilerek yapılmasından dolayı insanlar çoğunlukla yaprak sarmayı çok fazla hazırlayıp bir günlerini buna ayırırlar. Akabinde de kalan kısmı dondurucuya atarlar ve pişirecekleri zaman hazır bir biçimde çıkarırlar.

Burada da özellikle dondurulmuş yaprak sarma nasıl pişirilir sorusunun sık gündeme geldiğini görüyoruz. Aslında dondurulmuş ve derin dondurucuya girmiş her gıda ürünü gibi tabii ki öncelikle çözülmesini beklemek gerekiyor. Genellikle buzluktan çıkarılarak pişirilecek olan ürünlerin saatler öncesinden dışarıya alınması gerekir. Aynı zamanda çözülmeyi hızlandırmak için pek çok kişinin kullandığı yöntemler su altına tutmak, sıcak suyun içerisine koymak, ısı verilmiş bir tavanın içerisinde bekletmektir. Bu yöntemlerin tümü o yemeğin tadını bozacak ve aynı zamanda şeklini yitirmesini sağlayacak uygulamalardır.

Sabırlı bir biçimde tamamıyla buzunun çözülmesini beklerseniz taze sarılmış lezzetli yaprak sarmalarınızı hazırlayabilirsiniz. Sarma pişirirken mutlak suretle üzerine su eklemeniz gerekir. Buzları çözülmüş olan sarmaları güzelce tencerenize dizerken aynı zamanda zeytinyağı, sarımsak ve domates salçası ile sos hazırlayabilir ve bunu da ılık suyla birlikte sarmaların üzerine bocalayabilirsiniz. İnanılmaz bir lezzet katacaktır.

Sarmaları pişirmeye aldıktan sonra ılık su çok önemli bir faktördür. Sıcak ya da soğuk su değil ılık su tercih etmek gerekir. Aynı zamanda suyun miktarını çok tutarsanız sarmalarınız açılabilir, az tutarsanız diri kalabilir. İşte bu yüzden sarma miktarına göre tam kararında ılık su ilavesi yapmak püf noktalar arasındadır.

Eğer ki buzluktan çıkardığınız sarmaları hemen tencereye atıp pişirme aşamasına geçerseniz sarmalarınız açılır, bozulur ve tadını ısı etkisiyle tümüyle kaybeder. Aslında o lezzetine doyum olmayan sarmayı yemeniz neredeyse imkânsız olur.

Lezzetli Yaprak Sarmanın Püf Noktası

Bazı insanların yaptıkları yaprak sarma çok daha lezzetli gelir. Bu tabii ki uğraşıyla da doğru orantılı bir tanımlama olsa da bu işin de püf noktaları olduğu gerçeğini es geçmemeliyiz.

Örneğin yapacağınız sarma zeytinyağlı yaprak sarması ise seçeceğiniz yapraklar büyük, etli yaprak sarma ise seçeceğiniz yapraklar küçük olmalıdır. Her iki türünde de kılçığı olmayan ve olabildiğince ince yapraklar tercih edilmelidir. Yaprak seçimi yaparken altın sarısına yakın renkte olan yaprakları seçmeniz lezzeti bir adım daha yukarıya çıkaracaktır.

 • Yaprak sarma için tencereye diziliş bittikten sonra pişirme aşamasında su ilavesi yapılır. Bu suyun sıcak veya soğuk değil de ılık olması önem taşır.
 • Her yemek gibi yaprak sarma da çok harlı ateşte pişirilmemelidir. Bu yanma ve dibe yapışma riskini beraberinde getirirken aynı zamanda üst kısımdakilerin diri kalmasına neden olur. Bu yüzden kısık ateşte pişirmek gerekir.
 • Sarmanın iç malzemesi olarak kullanılan harcın ana malzemesi pirinçtir. Pirinçler öncesinde suda bekletilerek nişastasını atması sağlanır, sonrasında ise sıcak suda bekletilerek daha da yumuşamaları mümkün kılınabilir. Bu lezzet açısından önemlidir.
 • Zeytinyağlı yaprak sarma için kullanmanız gereken yağ tipi sızma zeytinyağıdır.
 • Yaprak sarmalar tencereye dizilip üzerlerine su eklendikten sonra tencere üzerine bir porselen tabak kapatılır. Bunun nedeni yaprakların dağılmaması ve bir arada durmalarıdır.
 • Eğer ki sofraya koyduğunuzda kuru olmayan ve görüntüsüyle de cezbeden bir yaprak sarma pişirmek istiyorsanız soğutma aşamasında tencerenin kapağını bir miktar aralamalısınız. Bu kuruluğu önler, ışıldayan bir görüntü ortaya çıkarır.
 • Her ne kadar zeytinyağlı yaprak sarma için büyük yapraklar tercih edilse de boyutları çok büyük olmamalıdır. Çünkü boyut büyüdükçe daha sert, kalın ve damarları olan kılçıklı yapraklarla karşılaşırsınız.
 • Daha parlak bir sarma görünümü için pişirmenin ardından da üzerlerinde zeytinyağı gezdirilebilir. Bu lezzetini de arttıracaktır.
 • Eğer ki piştiği gibi sarmaları tencereden almaya çalışırsanız hepsinin dağıldığını görebilirsiniz. Bu yüzden önce soğutmalı, sonra servis etmeli veya başka bir kaba almalısınız.
 • Soğuk su ekleyerek sarma pişirilmesi bazılarının diri kalmasına, pirinçlerin lapa olmasına sebep olabilir. Ayrıca profesyoneller çok sıcak su yerine ılık su konulmasının daha doğru olduğunu da vurguluyor.
 • Yalnızca lezzet gurmelerinin bildiği bir sır olarak sarmaları yatay şekilde tencereye dizmek yerine dikey şekilde dizmek önemlidir. Bu pişme sürelerinin aynı olması, en alttakiyle en üstteki arasında lezzet farkı olmaması ve yapışma riskini de minimuma indirir.

Verdiğimiz püf noktalar ile buzluktan çıkan sarmaları kolayca pişirebilirsiniz.

31369