Dondurma Lekesi Temizliği

  Dondurma lekesi her yaştan insanın başına gelebilecek bir leke türüdür. Kirlenen kıyafetinizi hemen temizlemeniz gerekir. Çünkü çoğunlukla bu kazalar dı..

Dondurma lekesi her yaştan insanın başına gelebilecek bir leke türüdür. Kirlenen kıyafetinizi hemen temizlemeniz gerekir. Çünkü çoğunlukla bu kazalar dışarıda başımıza gelir ve gerek sütlü gerekse meyveli dondurmalarda iz kalma şansı yüksektir. Gerçekten dondurma lekesini çıkaracak bir ürün kullanmazsanız lekeye uyguladığınız temizlik formları hiçbir işe yaramayacaktır. Genellikle yanlış uygulamalar sonucunda ise lekeler daha fazla yayılmaya başlar.

Bu yazıda ve Dondurma Lekesi Temizlik Lekeli Giysiler Dondurma Lekesi Nasıl Çıkarılır Dondurma Lekesi Temiz konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Şunu unutmamak gerekiyor ki; ana maddesi yağlı süt olması, meyve içeriklerinin bulunması ve yapılış aşamasındaki katkı maddeleriyle dondurma lekesi önemli bir leke türünü işaret etmektedir. Dolayısıyla temizliği esnasında uygulayacağınız yöntemleri buna göre seçmeliyiz. En çok kullanılan seçenek soğuk suyu bir bez yardımıyla uygulamaktır. Eğer sıcak su kullanırsanız beklediğiniz etkiyi göremeyebilirsiniz.

Eğer dondurma lekesini çıkarmak için sodalı su temin edebildiyseniz çok daha şanslısınız. Çünkü bu sayede daha az çaba sarf ederek bunu çıkarabileceğinizi söylemeliyiz. Diğer dondurma lekesi çıkaran temizlik malzemelerine baktığımızda ise yanınızda bulunması zor olanlara geliyoruz. Örneğin kuru temizleme solüsyonu ya da karbon tetra klor kullanarak çok daha temiz bir leke arındırma yapılabilir.

Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?


Dondurma lekesi çıkarırken farklı uygulamalar olduğu için bunları ayrı ayrı paylaşmakta fayda var. Zira aynı leke olsa dahi farklı uygulamalar bu lekeyi çıkarmada reaksiyon bakımından değişkenlik gösterebilir.

Suyla Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?


Suyu dondurma döküldüğü gibi uygularsanız aktif bir temizlik mümkün olabilir. Soğuk su uygulayarak dondurma lekesini çıkarabilmeniz mümkün olduğu gibi, kurumuş lekelerde daha fazla batmasına olanak tanıyabilirsiniz. Suyu emici özelliği bulunan bir ürünle sürüp silmeniz gerekecektir.

Su dışında en çok tercih edilen temizlik yöntemi ise sodalı sudur. Sodalı suyu yine emiş gücü yüksek olan temizlik beziyle ya da havlu peçetelerle sürebilir ve lekenin arınmasını sağlayabilirsiniz.

Enzim Islatma Solüsyonuyla Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?


Bu uygulamanın aynı zamanda uzun süreli olduğunu belirtmek istiyoruz. Enzim ıslatma solüsyonunu dondurma lekesinin olduğu kumaşa uyguluyorsanız ortalama 30 dakika kadar beklemeniz gerekecektir. Bu bekleyişle birlikte tamamen içeri işleyen sıvı lekenin çözülmesini sağlar. Sonrasında durulama işlemi getirdiğinden giysiyi kurutmanız gerekecektir.

Enzim ıslatma solüsyonunun alternatifi olarak çamaşır deterjanını kullanabilirsiniz. Bunu soğuk suda yıkama işlemini uygulayarak sıkma, durulama ve kurulama olarak devam ettirmeniz mümkün. Tipik bir çamaşır yıkama metoduyla aynı uygulamaya sahiptir.

Kuru Temizleme Solüsyonuyla Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?


Eğer yukarıdaki yöntemleri denediğiniz halde çok sevdiğiniz kıyafetinizden dondurma lekesi çıkmıyorsa yapmanız gereken şey lekeyi kuru temizleme sıvısıyla temizlemektir. Böylece çok rahat bir biçimde lekenin arınmasını sağlayabilirsiniz. Yakınınızda bulunan bir kuru temizleme dükkanı size bu aşamada yardımcı olabilir.

Hatırlatmak istediğimiz birkaç uyarıyı burada es geçmemek gerekiyor. İpek ya da yün kumaşlar kuru temizleme sıvısıyla mevcut desenlerini, renklerini ve dokularını kaybedebilirler. Bunları diğer yöntemlerde de uygulamadan evvel test etmenizde fayda görüyoruz. Örneğin iç kısımda bulunan fazla görünmeyen bir bölgeye uygulayıp sonrasında dondurma lekesinin olduğu bölgeye uygulamanız tavsiye edilir. Böylece yaşanacak bir deformasyon size sorun yaratmaz.

Halıdan Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?


Halılarda dondurma lekesi çıkarmak için çok fazla alternatifiniz var. Bunların ilki hafif ve açık renkli halılar için çamaşır suyu uygulamasıdır. Çamaşır suyunu suyla karıştırdıktan sonra köpüklü kısmıyla halıyı temizleyebilirsiniz. Böylece hızlı bir biçimde halıdaki tüm lekeleri arındırmanız mümkün olur.

Fakat her dondurma lekesi bu şekilde çıkmayabilir. Kuru temizleme solüsyonuna burada başvurabilirsiniz. Fakat genellikle kadınların dondurma lekesini halıdan sökmek için kullandıkları karışım boraks ve su olmaktadır. Karıştırdıkları malzemeleri bir jel kıvamına getirip halıya sürdükten sonra lekeyle birlikte kazımak kolaylaşır. Yalnızca uygulayabileceğiniz ekstra temizlik işlemleri kalır ve bunlar sizin daha temiz bir halıya sahip olmanızı sağlar.

84955