Domates Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Domates Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar? Yemeklere tat vermekte ve süslemekte kullanılan domates, bu güzelliklerinin yanı sıra, bulaştığı yerlerden, zorlu lekelere..

Domates Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Yemeklere tat vermekte ve süslemekte kullanılan domates, bu güzelliklerinin yanı sıra, bulaştığı yerlerden, zorlu lekelere yol açabilmektedir. Domates lekesi de ev hanımlarını en çok zorlayan lekelerdendir. Yinede ne kadar zorlu da olsa biraz uğraş sonunda çıkabilen bir lekedir. Tamamen kalıcı değildir. Ama şu da unutulmamalıdır ki bütün lekeleri, ilk bulaştığı anda silinirse daha kolay çıkacaktır kuruduğu takdirde her leke, zorlu olacaktır.

Taze Domates Lekesi Nasıl Çıkar?

Bulaşık deterjan ve soğuk su an taze domates lekesinin çıkarılmasında yardımcı olacak olan araçlardır. Leke çıkarmak için şu yolları izlenebilir. Yağ lekelerinin çıkartan bulaşık deterjanı, domates lekesini de çıkartacaktır. Bulaşık deterjanın içerisinde bulundurduğu yağ sökücü bileşenler sayesinde, birçok zorlu leke de bize yardımcı olacaktır. Domates lekesinin bulaştığı bölgede domates kalıntıları kaldı isem bu domates kalıntılar ve bir kaşık veya spatula aracılığı ile o bölgeden temizlenmelidir. Domates lekesinin bulaştığı bu noktanın üzerine birkaç damla bulaşık deterjanı eklenir. Eklenen bulaşık deterjanı, domates lekesinin üzerinde dağıtılır. Üzerinde bulaşık deterjanı bulunan domates lekeli olan bölge yavaş hareketlerle çitilenir. Çitileme işleminin ardından lekeli olan bölgeye soğuk su aracılığı ile durulanır. Eğer leke çıkmamış ise bu söylenen yöntem tekrarlanır. Leke kumaştan çıktığında ise normalde nasıl yıkanıyor ise aynı şekilde kumaş yıkanabilir. Domates lekesi, kumaş üzerinden çıkmamış ise kumaşa sıcak su ile temas ettirilmemelidir. Çünkü sıcak su, domates lekesinden kalıcılığını arttırır.

Kurumuş Domates Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurulmuş olan domates lekesinin çıkarılmasında, bulaşık makinesi deterjanı, buz küpü ve sirke yardımcı olacak olan araçlardır. Bu lekenin çıkarılmasında şu yollar izlenebilir. Kurumuş domates lekesinin bulunduğu bölgenin su ile ıslatılır. Lekeli bölgenin üzerine, bulaşık deterjanı sürülerek, güzelce dağıtılır. Bu işlemde ilk önce kumaşın küçük bir bölgesinde uygulanmalıdır çünkü bu işlem renk değişikliğine kumaş üzerinde neden olabilir. Üzerinde bulaşık deterjanı bulunan lekenin üzerine buz küpüyle ovalama işlemi yapılır. Ovalama işleminden sonra kumaş üzerinde domates lekesi kalmış ise bir bezin üzerine sirke dökülerek o bez ile kumaş ve silinir. Asidik yapıda bulunan sirke, artan lekeleri temizlemede yardımcı olacaktır. Leke kumaş üzerinden çıktığında normal şekilde kumaş yıkanabilir. Eğer domates lekesi çıkmamış ise bu söylenen adımlar tekrarlanır. 10332