Doğal Afetlerde Sigortanın Zararı Karşılaması

Doğal Afetlerde Sigortanın Zararı Karşılaması Yakın zaman geçmişinde doğal afetlerin ardı arkası gelmiyor. Sürekli doğal afetler meydana geliyor. İstanbul ve çevresinde meydana gelen dolu yağışları yüzünden özel araç sahiplerinin büyük zararı oluşmuştur. Geçtiğimiz yıllarda Mayıs ve Haziran aylarında meydana gelen dolu afetlerinden sonra kişiler için daha tedbirli olması gerektiğini belirtilmiştir. Taşıtlarında hasar olmasıyla maddi zarara uğrayan sürücüler ile birlikte , özel araç sahibi olan kişiler sigorta şirketleri ile iletişim haline geçerek maddi zararlarının karşılanmasını istemiştir. 

Doğal Afetlerde Oluşan Maddi ve Manevi Zararlar
Doğal Afetlerde Oluşan Maddi ve Manevi Zararlar

Mayıs ve Haziran aylarında yaşanılan yağmur ve sel gibi doğal afetler kişilerde maddi ve manevi zararlar oluşturdu. İstanbul şehrinde 10.289 ev ve sayısı belli olmayan iş yerlerinde hasarlar meydana geldi. Yaşanılan doğal afetlerin nedeni belli olmadığı için geçtiğimiz zamanlardaki gibi ilerleyen zaman içerisinde de  olması ihtimaldir. İlerleyen zamanlarda doğal afetleri yaşanması ihtimallerine karşı maddi zarara uğramamak için neler yapmalıyız ? Sigorta şirketleri ise bu zararların hangisini karşılıyor ? Sigorta şirketleri karşıladığı maddi hasarların ne kadarını karşılıyor ?


Doğal Afetler Teminatı Hangi Sigorta Kapsamlarında Vardır?

Birden fazla sigorta şirketi poliçelerinde konut sigortası yaptırdığında teminatlar arasında doğal afetler de yer alır. Fakat kimi sigorta şirketleri iş yerleri için yaptırılmış olan sigorta poliçelerini istekleriniz doğrultusunda ilave teminatlar ile değişim sağlayabiliyor.

Konut sigortasını yaptırdığınız zaman poliçede geçen maddelere bakarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Dolu, sel ve su baskınlarından kaynaklanan evleri zarara uğratan parke , mobilya , televizyon , bilgisayar eşyalarda oluşabilecek zararlar sigorta şirketleri tarafından karşılanır. Sigorta şirketleri bu oluşan maddi hasarların hepsini karşılamakla yükümlüdür.  

Başka İçerik:  Konut Sigortasını Kimler Neden Yaptırmalı?

Doğal Afetler Kapsamında Hangi Zararlar Karşılanır?
Doğal Afetler Kapsamında Hangi Zararlar Karşılanır?

Doğal Afetler Kapsamında Hangi Zararlar Karşılanır?

Dolu ve sel gibi oluşan zararlarda sahiplerin başında araçlar vardır. Zaten sel ve su baskın da oluşan yerlerde garaj gibi kapalı ortamlarda olduğu için afetlere mecbur kalıyor.

Geçerli kasko poliçesi olması durumunda doğal afetlerden oluşan zararları karşılayabilirsiniz. Trafik sigortasının karşılanma yeri kaza zamanında oluşan maddi hasarları karşılar. Kasko ise araç sahibinin ve taşıtların oluşan zararlarını karşılıyor. Doğal afetler zamanında oluşan maddi zararlar da trafik veya kasko sigorta poliçesi, taşıt sahipleri için oluşan hasarları tazmin ederek ödüyor. Olması ihtimal durumlarından sonra, maddi anlamda rahat olmak için sigorta şirketleri ile anlaşma sağlayabilirsiniz.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap