Devlet Destekli Traktör Kredisi Nasıl Alınır

Traktör hibe desteği arayışı içerisinde olan bireyler için bu makalemizi hazırladık. Devlet desteği ile verilen traktör kredi destekleri ikiye ayrılmaktadır.

Traktör hibe desteği arayışı içerisinde olan bireyler için bu makalemizi hazırladık. Devlet desteği ile verilen traktör kredi destekleri ikiye ayrılmaktadır. T.C. Ziraat Bankası ve TKDK üzerinden iki farklı destek seçeneği sunulmaktadır. İçeriğimizin içerisinde bu iki kredi desteğine de yer verilecektir. Daha fazla detay için makalemizi okumaya devam edin.

Ziraat Bankası Tarım Aletleri Kredi Desteği

Ziraat Bankası, tarımsal mekanizasyon kredisi başlığı ile birçok çiftçiye tarım makinelerini alabilmesi için kredi vermektedir. Bu kredileri, devlet destekli vermektedir. Ziraat Bankası destek verdiği tarım aletleri içerisinde; toplama yapmak kullanılabilecek makineler, süt soğutma makinesi, traktör, biçerdöver ve yem karma makinesi gibi birçok makine yer almaktadır. Bu kredinin sunduğu avantajlar içerisinde taksit sayısına göre faiz de bir artış olmaması önem arz etmektedir. Ayrıca alınacak olan aracın ikinci el olması kredi desteği açısından bir sorun teşkil etmemektedir. Ziraat Bankası faizsiz traktör kredisi vermemektedir. Ancak faiz oranları çok düşüktür. Bu krediden ayrı olarak yine traktör için Ziraat Bankası’nın verdiği bir kredi daha bulunmaktadır. Bu kredide ki en büyük iki şart; alınacak olan aracın 25.000 TL’nin altında olması ve ikinci el olmamasıdır. Diğer kredi türüne göre faiz oranları daha düşük tutulmaktadır. Ziraat Bankası’nın verdiği bu iki destek için de tam bir faiz oranı söylemek mümkün değildir. Faiz oranları; kredi notuna, şahsın verdiği güvene, yapılan işin büyüklüğüne, alınacak olan aracın fiyatına, aracın özelliklerine ve durumuna göre değişebilmektedir.

Ziraat Bankası Şartları

Ziraat Bankası, devlet destekli traktör 2018 kredisinde bazı şartların sağlanılması istenilmektedir. Bu şartlar altta yer almaktadır: Alınmak istenen traktör 5 yaşından küçük olması gerekmektedir. Traktörün mutlaka “Zirai Kredilendirme Belgesi” bulundurması gerekmektedir. Kefil bulundurma şartı bazı durumlarda istenebilmektedir. Kefil gerektiği durumda, kefillerin son 3 aylık kazançlarını belgelendirebilmeleri gerekmektedir. Alınacak olan traktör sıfır ise faturası istenmektedir. İkinci el olma durumunda ise traktörün ruhsatı getirilmesi gerekmektedir. Başvuru yapacak olan çiftçinin ÇKS belgesine sahip olması gerekmektedir.

TKDK Çiftçiye Traktör Kredi Desteği

TKDK tarafından traktör desteği 2018 yılında da verilmeye devam ediyor. TKDK, devlet destekli verdiği bu kredi desteklerinin ismini İPARD projesi koymuştur. Çok yüksek meblağlarda destekler verilmektedir. Verilen bu destekleri alabilmek için hem TKDK’nın hem de Avrupa Birliği’nin bazı şartları vardır. Bu şartlar diğer başlıkta detaylıca anlatılmıştır. Bu şartları sağlamadan başvuru yapılması mümkün değildir. TKDK bu kredileri her zaman vermez. Anlık olarak TKDK ana sitesinden duyuru yapılır ve bu duyurular hemen 2 hafta içerisinde de tüm işlemlerin gerçekleştirilmesi beklenir. Altta yer alan linklerin ikisi de takip edilmesi gerekmektedir. İPARD projesinde yer alan çağrı ilanların takibi için gerekli linkler: https://www.tkdk.gov.tr/ProjeIslemleri/CagriIlanArsiv https://www.tkdk.gov.tr/Duyurular TKDK kredileri, 5.000 Euro ile başlayıp 3.000.000 Euro’ya kadar sektöre ve yapılacak işe göre farklılık göstermektedir. TKDK projenin tüm aşamalarının rahatlıkla anlaşılması ve verilen desteğin kapsamının detaylandırılması için birçok detayı resmi sitesi içerisinde duyurmaktadır. Ayrıca animasyon filmleri, PDF dokümanları ve slaytlar ile tüm başvuracak olan adaylara detayları açıklamaktadır.

TKDK Başvuru Şartları

İPARD traktör desteği projesi Avrupa Birliği tarafından desteklendiği için yapılan desteklerde aranan şartlar mutlaka sağlanmalıdır. Bu şartlar altta detaylı bir şekilde listelenmiştir: Traktör kredisi için başvuracak olan bireyin hemen sonraki başlıkta harf sırasına göre sıraladığımız iller içerisinde çiftçilik yapıyor olması gerekmektedir. Başvuruda bulunacak olan çiftçinin 65 yaşından büyük olmaması gerekmektedir. Yani; 66 yaşından gün almamış olmalıdır. Başvuru yapan bireyin veya ona bağlı olan firmanın herhangi bir vergi borcu olmaması gerekir. Başvuru yapacak olan birey bu borçları kontrol etmelidir. Eğer borç olması durumunda ilk olarak ödeme işlemi yapılmalı ve sonra başvuru işlemine geçilmelidir. Çiftçinin veya çiftçinin daimi çalışanlarının birinin ilgili uzmanlık bölümü olan teknik lise veya yüksek öğrenim kurumlarından mezun olmuş olması gerekir. Bu yeterliklere çiftçi veya daimi çalışanı sahip değilse başvuru yapan çiftçinin veya daimi çalışanın en az 3 yıl boyunca çalıştığına dair belge. SGK hizmet dökümleri örnek olarak gösterilebilir. Bu belgeleri ispatı için diploma belgesi ve dökümlerin istenileceği unutulmamalıdır. Başvuru yapan çiftçinin firmaları ve şahsı için iflas ve kayyum durumları ile karşılaşılırsa başvuru işlemleri iptal edilir. Başvuruyu yapacak olan çiftçinin sicilinin içerisinde hüküm giyilmiş veya hükümlü olunan bir durum ile karşılaşılmaması gerekir. Hırsızlık, ağır suçlar, rüşvet ve hileli iflas gibi suçlar ile karşılaşılması durumunda başvurular reddedilmektedir. Çiftçinin teröre dair suçlardan hüküm giymemiş ve halen devam eden bir davasının olmaması gerekir. TKDK başvuru işlemlerinden önce, başvuru işlemleri sırasında ve sonrasında herhangi bir kara listeye alınılmamış olması gerekir.

TKDK İPARD Projesi Desteklenen İller

TKDK desteğinin alınabilmesi için yapılan çiftçiliğin bu bölgede yapılıyor olması gerekmektedir. Altta desteklenen iller harf sırasına göre listelenmiştir: Afyonkarahisar Ağrı Aksaray Amasya Ankara Ardahan Aydın Balıkesir Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Elazığ Erzincan Erzurum Giresun Hatay Isparta Kahramanmaraş Karaman Kars Kastamonu Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muş Nevşehir Ordu Samsun Sivas Şanlıurfa Tokat Trabzon Uşak Van Yozgat TKDK traktör desteği proje örneği için TKDK sitesinde yer alan örnekleri inceleyebilirsiniz. Altta gerekli olan link paylaşılmıştır. https://www.tkdk.gov.tr/ProjeIslemleri/OrnekProjeler 16883