Deprem Çantası Hazırlamanın Püf Noktaları

Deprem Çantası Hazırlamanın Püf Noktaları bu çanta hayat kurtarma özelliği ile mutlaka her evde ve işyerinde bulundurulması gereken bir araç olarak yer alır. Ülkemiz deprem kuşağında olduğu için her an bir risk ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu gibi durumlarda deprem çantasının içerisindekiler size yardımcı olacaktır. Deprem sonucunda bir evin altında kalabilir veya sıkışabilirsiniz.

Bu gibi durumlarda neler yapılması gerektiği konusunda bilgiler edinilmesi gerekir. Bu sayede hayatınızı kurtarabilir veya yardım gelene kadar sağlığınızı koruyabilirsiniz. Deprem sırasında kesinlikle asansör kullanmamalı bulunduğunuz yerde en korunaklı yerde başınızı eğerek beklemelisiniz. Deprem çantası ise ulaşılabilir bir noktada olması yararınıza olacaktır.

Deprem çantası hazırlamadan önce bilmeniz gereken birkaç detay var. Öncelikle çanta için gerekli olan malzemelerin neler olduğunu belirlemeniz gerekir. Burada liste yapmanız doğru bir adım olacaktır. Deprem çantasından önce bulunduğunuz binanın da kontrolünün yapılması ve gerekli testlerin sağlanması da büyük önem taşıyacaktır. Deprem çantası için özel bir çanta tercih edilmelidir. Gerekli yerlerin kolay açılabilir ve malzemelerin kolay ulaşılabilir olması gerekir. Bu sayede tam bir verim elde edilebilir.

Deprem Çantasında Olması Gereken Malzemeler

Deprem çantası malzemeleri hayat kurtarıcı olmasının yanı sıra size güç verecek malzemeleri de içerisinde barındırır. Sıfırdan deprem çantası hazırlama aşamasında öncelikle içeriğinde en az 72 saat yetebilecek kadar su olması gerekir. Bu suyun patlamayacak özel bir ambalajda olması daha doğru bir adım olacaktır. Belirli zaman içerisinde bu suyu değiştirebilirsiniz.

 • 72 saat bozulmayacak konserve
 • İlk yardım çantası
 • Çadır
 • Battaniye
 • Uyku tulumu
 • Pil
 • Telefonu şarj etmek için batarya
 • Mevsime uygun kıyafetler
 • Para
 • Kullandığınız sürekli ilaçlar
 • Kalem ve kağıt
 • Çakmak
 • Fener
 • İp
 • Islak mendil
 • Düdük

Başka İçerik:  DASK ve Konut Sigortası Arasındaki Farklar

Bu malzemelerin bulunması deprem sırasında size yardımcı olacaktır. Malzemelerin mutlaka kaliteli olması daha iyi sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Özellikle pillerin dayanıklı olması daha iyi bir aydınlatmanıza destek sunacaktır. Tüm bu malzemeler deprem çantasının içerisine uygun bir şekilde yerleştirilmelidir. Bu sayede kullanımı daha profesyonel bir hal alacaktır. Ayrıca kişisel bakım ürünlerini de deprem çantasının içerisinde yerleştirebilirsiniz.

Eğer bebeğiniz var ise mutlaka bebeğiniz için de gerekli destek malzemelerini de koymanız gerekir. Mama ve bez gibi ihtiyaçlar deprem çantası içerisinde bulunmalıdır.

Deprem Çantası Nerede Saklanır?

Deprem çantanızı hazırladıktan sonra saklamak ve korumak en önemli detaylardan biridir. Deprem çantanızın yerinin ulaşılabilir bir noktada olması gerekir. Çıkış kapısının yanında özel bir bölümde bulunması çıkarken kolay ulaşmanıza imkan sunacaktır.

Deprem çantası özel taşıma yeri ile daha kolay bir taşıma imkanı sunacaktır. Bunun için bu detaya da dikkat etmelisiniz. Deprem çantası malzemeleri taşıma sırasında kesinlikle dökülmemelidir. Ani bir şekilde alacağınız için sarsılmalara karşı dayanıklı bir çanta olması doğru bir adım olacaktır.

Deprem anında çantayı aldınız ancak dışarı çıkamadınız. Bu sefer de evin içerisinde korunaklı bir yer bulmanız gerekir. Eğer göçük altında kaldıysanız da deprem çantasındaki malzemeleri kullanabilirsiniz.

Gıda ve ilk yardım ürünleri size bu konuda büyük destek sunacaktır. Ayrıca düdük ile sesinizi duyurabilirsiniz. Alanınız dar ise kesinlikle hareket etmek için acele etmeyin. Tüm vücudunuzu kontrol edin ve daha sonra hareket etmeye özen gösterin. Soğuk kanlılığınızı da korumayı sağlayın.

Ülkemiz deprem kuşağında olduğu için işyeriniz veya eviniz için de deprem sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Deprem sonrası mağdur olmanızın önüne geçebilir ve olası riskleri de garanti altına alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap