Deniz Canlısı Uskumru Balığı

Uskumru orkinos ve palamut gibi 30’dan fazla farklı balık türünü bir arada barındıran bir deniz balığı ailesindendir. Uskumru Atlantik ve Pasifik okyanus..

Uskumru orkinos ve palamut gibi 30’dan fazla farklı balık türünü bir arada barındıran bir deniz balığı ailesindendir.

Uskumru Atlantik ve Pasifik okyanuslarında yaşayan bir balıktır. Bu sonbahar ve kış gibi mevsimlerde, kıyıya yakın yerlerde ve derin sularda bulunabilir. Uskumru insan diyetinin önemli bir parçasıdır. 1980’li yıllardan beri uskumru için yüksek talep olmaktadır. Bu durum okyanusta kalan balık sayısında ciddi düşüşe yol açtı. Hem ticari hem de eğlence adına yapılan balıkçılık avı yüzünden nüfusu ancak 2001 yılında orijinal boyutuna geri döndü.

Uskumru nasıl bir balıktır?

Uskumrunun uzunluğu 30 cm ile 55 cm arasında ve ağırlığı 2 ile 4,5 kg kadar ulaşabilir. Uskumru silindirik olan ince bir gövdeye sahiptir. Sırt yüzgeçlerinden iki yana yaygın olarak yayılmış çok sayıda pul vardır ve kuyruk çatal şeklindedir. Uskumrunun alt tarafı bedeni gümüş ve sırt tarafı mavimsi yeşil renktedir. Vücudun üst kısmında koyu dalgalı 20 ila 30 kadar çizgi vardır. Vücudun üst kısmında koyu dalgalı çizgililer işaret olarak kullanılmaktadır. Aynı cins diğer balıklar bu çizgilere bakarak, gruptaki her balık kendini hizaya dizer ve yüzme hızını ayarlar. Uskumru yakın inceleme sonrası görüntülenmiş ve minyatür ölçeklerle bu veriler elde edilmiştir. Uskumrunun etçil olanları da bulunmaktadır. Küçük balıklar, karides ve kalamar yiyen uskumrular vardır. Uskumru aktif ve grup olarak gezen gündüz balıklarıdır. Uskumru, hızlı ve çevik yüzücülerdir. Onlar saniyede 5,5 metre hızında yüzebilirler. Uskumrunun çok sayıda doğal düşmanları vardır. Balinalar, yunuslar, denizaslanları, köpekbalıkları, kaplumbağalar ve pelikan genellikle uskumru tüketirler. Uskumru yağlı balıklar olarak bilinmektedir. İnsanlar diyet olarak kullanmaktadır. Omega-3 yağı için önemli bir kaynak oluşturmaktadır. Uskumru bahar mevsiminde çiftleşmek için sığ sulara kıyıya yakın yerlere göç ederler. Diğer birçok deniz canlısı gibi, uskumru da dış döllenme yapar. Dişiler de erkekler tarafından yayılan sperm hücrelerini birleştirerek çok sayıda yumurta bırakır. Yumurtalar suda yüzer. Kuluçka süresi 4 ila 6 gün sürer. Minyatür larva şeklindedirler. Hayatlarının ilk birkaç gününde şanslı olan beslenip büyüyecektir. Uskumru uzun bir ömre sahip. Onlar ortalama olarak 25 yıla kadar yaşayabilirler. 56416