Değerli Konut Vergisi Son Gelişmeleri Nelerdir?

Değerli Konut Vergisi Son Gelişmeleri Nelerdir? Son dönemde yürürlüğe giren ve TBMM’den onaylanmış olan bütçe komisyonu dahilinde değerli konut vergisi hayata geçirildi. Değerli ev vergisi kapsamında kişiler sahip oldukları konutlar için bu değerlendirmenin geçerli olup olmadığını merak etmektedirler.

Zamanla değişen kanunlar ve yeni yürürlüğe giren kapsamlar dahilinde konut sahibi olan kişiler bu gidişatı takip ediyorlar. Ancak yürürlüğe yeni giren değerlendirmeler doğrultusunda vergilerin verilmesi zorunludur.

Buna bağlı olarak konut sahibi olan kişilerin değerli konut vergisindeki son gelişmeleri takip etmeleri gerekiyor. Ayrıca değerli ev vergisi için başvuru yaparken de son gelişmelere göre hareket etmek doğru olacaktır. Her konut için ödenecek olan konut vergi miktarı farklı olacağı için konut sahibi olan kişilerin özellikle bu konuda araştırma yapmaları v gerekli kurumlara giderek bilgi almaları gerekiyor.

Değerli Konut Vergisi Nedir?

Değerli konut vergisi 24 Ekim 2022 tarihinde yürürlüğe girmiş olan bir vergi türüdür. Bu doğrultuda değerli ev vergisi kapsamında ev sahibi olan kişiler için sahip oldukları konutun değerine göre ayarlanan bir tutarda vergi ödeme zorunluluğu bulunuyor.

Aynı zamanda Türkiye’de bulunan lüks konutlar da değerli konutlar vergisine dahil olmuş durumdadır. Birçok vatandaş da değerli konut vergilerinin neye göre belirleneceği, ne şekilde ödeme yapılacağı ve vergi beyanının ne şekilde olacağı hakkında merak dolu bekleyiş içerisindedirler.

Değerli Ev Vergisi Mükellefi Kimdir?

Değerli konut vergisi konut sahibi olan kişilerin konutun belirlenen değerine göre belirli bir miktarda ödemesi gereken vergi olarak bilinir. Mükellefi konut üzerinde iyelik hakkı sahibi olan kişiler olabilir. Bunun dışında mülk üzerinde vergi yetkisi bulunuyor. Bu sayede ev sahibi olan kişi olmadan da değerli ev vergisi mükellefi sayesinde belirli işlemleri yapmak mümkün oluyor.

Başka İçerik:  Dask Hasar Ödemeleri Ne Zaman Ve Nasıl Yapılır


Değerli Konut Vergisi Nereden Öğrenilir?

Konut sahibi olan kişilerin sahip oldukların konutlar için ödenen vergi türü değerli konut vergisi olarak bilinir. Sorgulama işlemi ise konu sahibi olan kişiler tarafından yapılır ve o kişiler tarafından bilgilere ulaşmak mümkün oluyor.

Konut sahibi olan ve değerli ev vergisi ödemek zorunda olan kişiler bulundukları belediyeden vergi bilgilerine ulaşabilirler. Aynı zamanda değeli konut vergisini öğrenmek için vergisi ödenecek olan konutun bulunduğu belediye ile iletişime geçmek gerekiyor. Bu sayede konut sahibi olan kişiler belediye aracılığı ile değerli konut vergisine ulaşabilirler.

2022 Değerli Konut Vergi Oranları!

2022 Değerli Konut Vergi Oranları!

Değerli konut vergisi yeni yasa tasarısının TBMM’ye sunulması ve TBMM tarafından kabul edilmesi sonucunda yürürlüğe girmiş bir vergi türüdür. Değerli ev vergisinin TBMM tarafından kabul edilmesi sonucunda değerli ev vergisi mevzuatı devreye girdi. Bu kanundan sonra devreye giren değerli konut vergisinin vergi oranları da açıklanarak konut sahibi olan kişilere duyuruldu. Bu doğrultuda her ev için ödenecek olan değerli ev vergisi miktarı değişecektir.

2022 değerli konut vergi oranları ise üç farklı kategoriye göre belirlenmiştir. Bu kategorilere göre vergisi ödenecek olan konutun maddi değeri 5 milyon lira ve 7 buçuk milyon lira aralığında ise bu konut için ödenecek olan vergi tutarı binde 3 olacaktır.

Ancak vergisi ödenecek olan konutun maddi değeri 7 buçuk milyon lira ve 10 milyon lira aralığında olursa konut için ödenecek olan vergi tutarı binde 6 oranında olacaktır. Eğer ki sahip olunan konutun maddi değeri 10 milyon liranın üzerinde olursa o zaman konutun değerli konut olarak belgelendirilmesi gerekiyor. Sonra ki aşamada ise ödenecek olan değerli konut verisi binde 10 olarak belirlenerek konut sahibi tarafından ödenmesi gerekiyor.

Değerli Konut Vergisi Mevzuatı Nedir?


Değerli Konut Vergisi Mevzuatı Nedir?

Değerli konut sahibi olan her kişi tarafından zorunlu olarak ödenmesi gereken vergidir. Bu konuda önemli olan ve dikkat edilmesi gereken nokta değerli konut vergisi mevzuatı olmaktadır. Bu mevzuat gereği öncelikle konutun Türkiye sınırları içerisinde bulunması gerekiyor. Bunun yanında konutun tabusunun olması ve emlak vergisinin ödeniyor olması gerekiyor.

Başka İçerik:  Deprem Çantası Hazırlamanın Püf Noktaları

Bu konuda vatandaşlara genel müdürlüğün internet sitesi üzerinden bilgilendirme yapılmaktadır. Bu internet sitesi sayesinde hem değerli ev vergisi mevzuatlarına ulaşmak hem de kişisel olarak ödenecek olan ev vergisi tutarına ulaşmak mümkün oluyor.

Aynı zamanda bu verginin mevzuatlarına göre herhangi bir geliri olmayan kişiler ve 18 yaş altındaki kişiler için değerli ev vergisi talebi bulunmuyor. Bunun yanında vergisi ödenecek olan konutu kesinlikle mesken niteliği taşıyor olması gerekiyor.

Konut sahibi olan kişilerin bu konuda daha detaylı bilgiye sahip olmaları için konutun bulunduğu belediyeye giderek bilgi almaları da gerekiyor. Bunun yanında her konuta özel olarak farklı değerlerde değerli ev vergisi tutarları hesaplanacaktır. Buna bağlı olarak kişilerin sahip oldukları konutlar için ödemeleri gereken değerli konut vergisi tutarını da araştırmaları gerekiyor. Değerli konut vergisinin belirlenen miktarda ödenmesi zorunludur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap