Cuma Namazı Evde Kılınır Mı? Cuma Namazını Yarıda Bırakmak Günah Mı?

Cuma namazı faziletleri yönünden en önemli namazdır. Müslümanlar için Cuma gününün önemi, Cuma vaktinin bereketi zaten aşikâr. Bu noktada İslam dini Cuma günü edilen duaların kabul edilmesi noktasında da pek çok ayet barındırır. Dolayısıyla ergenlik çağına ermiş olan her Müslüman bireyin farzları arasında Cuma namazı kılmak vardır. Aynı zamanda Cuma namazını diğer namazlardan ayrı tutan en önemli özelliklerden birisi toplanarak kılınmasının buyrulmasıdır. Dolayısıyla camide kılmak her zaman için önerilir. 

Tabii ki farklı şartlardan dolayı Cuma namazını kaçıranlar, namazı evde kılmayı düşünenler ya da bunun kabul edilip edilmeyeceğini merak edenler oldukça fazla. Bu yüzden Cuma namazını yarıda bırakmak, Cuma namazına yetişememek ya da Cuma namazını kılmamak ile ilgili Kuran-ı Kerim ve çeşitli kaynaklardan edinilen bilgilere bakmak gerekiyor. 

Cuma Namazının Kılınamayacağı Durumlar Nelerdir?

Cuma namazı hangi durumlarda kılınmaz sorusunun yanıtı aslında açık bir biçimde her kaynakta verilmiştir. Bu şartlar altında farz olarak ifade edilmiş olan Cuma namazı kılınmasa bile Müslüman için problem teşkil etmez. Fakat bu durumların haricinde olan her Müslüman için Cuma namazını kaçırmamak, yarıda bırakmamak ve cemaatle birlikte namazı icra etmek farzdır. 

  • Hastalıklar

Yaşanan bir hastalık sebebiyle bitkin düşülmesi Cuma namazının camide kılınmaması için geçerli bir mazerettir. Bu hem kişinin hastalığının ilerleyişi veya iyileşme süresinin uzaması noktasında hem de bulaşıcılığı noktasında camideki diğer insanların sağlığı açısından vurgulanmıştır. 

  • Yaşlılık 

Yaşlılar için Cuma namazının camide kılınmasının farz olması esnetilmiştir. Tıpkı hastalık gibi yaşlılarda da aynı standartlar geçerlidir. Yani camide cemaatle Cuma namazı kılma noktasında mükellef değillerdir. 

  • Çevre Faktörleri

Kapalı yollar, ulaşılması güç bir hava koşulu ve buna benzer çevresel faktörler söz konusu ise camiye gitmek için risk alınmamalıdır. Bu tarz durumlarda kişiye Cuma namazı farz değildir. 

  • Engeller 

Görme engelli bireylerin camiye ulaşması için yanlarında bir refakatçiye ihtiyaç duydukları aşikâr. Ancak yanlarında bunu yapabilecek ve yapmaya istekli bir refakatçi olsa dahi Şafiler, Ebu Hanife ve Malikiler için bu kişilere Cuma namazı farz olarak görülmez. Aynı durum kötürüm olan ve kendi başına hareket edemeyen kişiler için de geçerlidir. 

  • Korkular 

Eğer Cuma vakti namaza gittiğinde canını riske atacağı bir durum varsa, malını kaybedeceğine yönelik endişe ya da namusuna karşı bir kasıt söz konusu ise o kişiye Cuma namazı farz kılınmamıştır. 

Cuma Namazı Evde Kılınır Mı? Cuma Namazını Yarıda Bırakmak Günah Mı?
Cuma Namazı Evde Kılınır Mı? Cuma Namazını Yarıda Bırakmak Günah Mı?

Farz Olan Cuma Namazı Terk Edilirse Ne Olur?

En faziletli gün olan Cuma namazı kesinlikle terk edilmemesi önerilen bir farzdır. Cuma namazını yukarıda da söz edilen mazeretler dışında üç kez kılmayan her Müslüman’ın Allah tarafından kalbinin mühürleneceği ifade edilmiştir. Cuma 354’te yer alan ifadede ‘’Tembellikle ertelenen ve farz olan Cuma namazını her kim üç kez kılmaz ise Allah tarafından kalbi mühürlenir’’ yer alır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) hadis-i şeriflerinden birisinde de ‘’Ergenliğe girmiş her Müslüman’ın farzı Cuma namazına gitmektir’’ buyurmuştur. 

Cuma namazı ne zaman farz oldu sorusunun yanıtı içinse pek çok kaynak iki farklı görüş üzerinde toplanmıştır. Buna göre Mekke’de farz ilan edilmesine rağmen müşrikler sebebiyle kılınması engellenmiş ve Hicret ile beraber kılınmaya başlanmıştır. Diğer bir görüş ise direkt olarak Hicret esnasında farz kılındığını ifade etmektedir. Ergenliğe ulaşmış olan tüm erkek Müslümanların yukarıda da yer alan mazeretler dışında Cuma namazını kılması zorunlu tutulmuştur. 

34335