CES 2020'nin En Büyük Dizüstü Bilgisayar Trendleri: Çift Ekran, 5G ve Daha Fazlası

Dizüstü bilgisayarlar sıkıcı olabilir. Bir yıl, küçük güncellemelerden oluşan bir tur daha. 

Dizüstü bilgisayarlar sıkıcı olabilir. Bir yıl, küçük güncellemelerden oluşan bir tur daha. 

Bu yazıda ve CES 2020 Dizüstü Bilgisayar Trendleri Çift Ekran 5G Teknoloji Yenilikler Bil detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Dell’den Lenovo’ya, yeni dizüstü bilgisayarlarla dolu durumdayız ve bizi dizüstü bilgisayar tasarımının geleceğine yönlendiren dört önemli trend ortaya çıktı.

Çift ekranlı dizüstü bilgisayarlar

İki ekranlı dizüstü bilgisayarlar fütüristik gelebilir, ancak gerçekleştiği için hazır olun. 2019 yılında Microsoft’un çift ekranlı Surface Duo ve Surface Neo ile ilgili duyurularıyla başladı . Beklediğimiz gibi, üçüncü taraf üreticilerin artık kendi alternatifleri var.

Dell, çift ekranlı dizüstü bilgisayar alanında iki konsept başlattı: Dell Duet ve Dell Ori . Ori’nin X1 Fold gibi katlanabilir bir ekranı var, Duet’in aslında iki ekranı var ve daha çok Surface Neo’nun damarında. Duet’in ekranları daha büyüktür ve daha standart 13 inç dizüstü bilgisayar boyutundadır. Intel bile katlanabilir bir PC getirdi: 17 inç Horseshoe Bend prototipi .

En etkileyici olanı Lenovo’dan ThinkPad X1 Fold idi. Bu teknik olarak iki ekrana sahip değil, bunun yerine Samsung Galaxy Fold akıllı telefon gibi ikiye katlanan tek bir OLED paneli kullanıyor . Katlandığında, ekranın bu iki tarafı çoklu görev için bir sürekli alan veya iki ayrı alan olarak kullanılabilir. Manyetik klavye, ekranın iki tarafı arasında rahatça oturur ve düzgün bir şekilde tek bir folio paketine katlanır. X1, Windows 10’un standart bir sürümünü çalıştıran bir modelin Temmuz ayında piyasaya sürülmesi planlanan, piyasaya sürülen ilk çift ekranlı dizüstü bilgisayar olacak.

Sistemlerin hiçbiri , Microsoft’un çift ekranlı dizüstü bilgisayarlar için yeni yazılımı olan Windows 10X’in çalışan bir sürümünü kullanmamıştır . O zamana kadar, bu cihazların neler yapabileceği hakkında gerçek bir fikir edinmeyeceğiz. Her iki durumda da, zaten büyük bir sıçrama yaptılar.

Daha uzun en boy oranları

Dizüstü bilgisayarlar yıllardır daha uzun boylu oranlara yöneliyor. MacBook’lar her zaman 16:10 kullanırken, Surface Laptop veya Pixelbook gibi cihazlar 3: 2 boyutunda bir en boy oranını tercih ediyor. Ancak Dell, popüler XPS 13’ünü 16:10’a ve Acer Swift 3 gibi 3: 2’ye karar veren daha ucuz rakiplerle hareket ederken , trend bu yıl CES’de ciddi bir buhar aldı.

Sebep? Daha uzun bir en boy oranı, daha fazla web sayfasını ve dokümanı görebileceğiniz anlamına gelir. Daha da önemlisi, çerçeveler gittikçe küçüldükçe, dizüstü bilgisayarların ayak izi de azalmaya devam ediyor. Bu, daha büyük klavyeler, dokunmatik yüzeyler, piller ve hava akışı gibi şeylere daha az yer bırakır. Daha küçük dizüstü bilgisayarlar uçak gezintileri için mükemmeldir, ancak performans ve ekran boyutu gibi şeylerde sınırlamalar olabilir.

Tabii ki 16: 9 için hala duraklamalar var. HP ve Lenovo, CES’te daha sinematik boyutlar kullanan çok sayıda güncellenmiş dizüstü bilgisayar yayınladılar. Gelecek yıl, bu şirketler de rota değiştirirse şaşırmazdım.

5G geldi

5G ile ilgili sonsuz konuşmalar asla merhametli görünmüyor. Ancak dizüstü bilgisayarlarda, gerçekten sadece başlangıç. 5G, 2019’da belirli şehirler ve konumlar aracılığıyla yavaş bir şekilde piyasaya sürüldükçe, 5G özellikli bazı dizüstü bilgisayarlara olan ilgi yavaş yavaş yükseldi. İlk beş 5G özellikli dizüstü bilgisayar bu yıl CES’te piyasaya sürüldü ve hepsi iş odaklı ve ikisi bir arada işlevselliğe sahip.

HP Elite Dragonfly , ilan edilen ilk, inşa 5G yeteneğine de sahip son laptop bir yenileme olduğunu. 5G ile Dragonfly ancak yıl ortasında kadar mevcut olmayacaktır. Daha sonra Dell, 5G’nin yerleşik olduğu basit bir iş dizüstü bilgisayarı olan yeni bir Latitude 9510’u piyasaya sürdü.

Son olan Lenovo Yoga 5G eskiden Proje sınırsız olarak bilinen. Bu yeni bir tasarımdır, ancak artan Yoga bağlantısı dışındaki benzer Yoga dizüstü bilgisayarlarından önemli bir sapma yapmaz. Bu, üçünün en tüketici odaklı ve ortalama bir kişi için 5G dizüstü bilgisayar başlatmaya biraz ilgi gösteriyor.

Ryzen dizüstü bilgisayarlar sıçrama yapıyor

AMD’nin artan başarısı, son birkaç yıldır bilgi işlemdeki en büyük hikayelerden biri oldu. Ancak dizüstü bilgisayarlar her zaman AMD’nin zayıflığıydı. Üst düzey masaüstü işlemcilerinde ve grafik kartlarında sağladığı tüm ilerlemelere rağmen Intel, dizüstü bilgisayarlarda hâlâ alana hakim.

CES 2020’de bu değişmedi. AMD’nin yeni Ryzen 4000 işlemcileri harika görünüyor, ancak yeni dizüstü bilgisayarların çoğu hala Intel kullanıyor. Bununla ilgili soru yok.

Ancak AMD’nin gösterime hazır birkaç örneği vardı. ROG Zephyrus G14 ile bir büküm – Daha da ilginç Lenovo Yoga standart ince ve hafif 2-in-1 olan İnce 7 idi Ryzen 4. ile mümkündür aşırı taşınabilirlik ve güç tür sahiptir. AMD’nin Ryzen 4 işlemcileri, sekiz çekirdeğe sahip. Bu onu kategorisindeki diğerlerinden farklı bir dizüstü bilgisayar yapar.

AMD, yıl sonundan önce 100’den fazla tasarıma sahip olmayı hedeflediğini söyledi. Bunun doğru olduğu kanıtlanırsa, AMD dizüstü bilgisayar alanında ilk kez rekabet etme konusunda ciddi bir şansa sahip olabilir.

30965