Çayın İnsan Sağlığına Faydaları

Çay, çaygiller familyasına ait olup, tropikal ve astropikal iklim özelliklerine sahip olan pek çok farklı bölgede yetişen bir bitkidir. Çay, dünyanın en çok tü..

Çay, çaygiller familyasına ait olup, tropikal ve astropikal iklim özelliklerine sahip olan pek çok farklı bölgede yetişen bir bitkidir. Çay, dünyanın en çok tüketilen içecekler listesinin en başında yer almaktadır. Ve bitki yapraklarının türlü türlü işlemlerden geçirilmesi sonucu meydana getirilir.

Bu yazıda ve Çay İnsan Sağlığı Faydaları Antioksidanlar Sağlıklı yaşam Yeşil çay hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Ülkemizde çay tarımı, Doğu Karadeniz ve Rize de fazlaca yapılmaktadır. Bitkinin tarifini yapacak olursak, kısa boylu, almaşık dizili, sivri uçlu yapraklara sahip olan bir bitkidir.

Bu bitkinin yapraklarında; tein, kafein, teofilin, teobromin alkoloidleri ve tanen maddesi bulunmaktadır. İçerisinde az miktar da olsa B vitamini barındıran çay bitkisi, içecek olmasının yanında yapısında bulunan maddelerden dolayı eski zamanlardan beri insan sağlığı için de kullanılmaktadır.

Çayın Faydaları Nelerdir?

Damarlarda akan kanın düzenlenmesini sağlayarak kan dolaşımını destekler.


Göz de oluşan kızarık ve alerjilere, çapaklara karşı kullanımda yararlıdır. Demlenmiş çay suyuna batırılan pamuk yardımıyla göze hafice sürülerek kullanılması önerilir.


Mide tembelliğini gidererek sindirime yardımcı olur.


Yeterli miktarda içildiğinde zihin ve beden yorgunluğuna iyi gelir.


Sinir sistemine etki ettiği için, sinirlerin uyandırılmasını sağlar.


Hazım problemlerine karşı etkili sonuçlar verir.


İdrar söktürücü olarak görev yapar.


Dizanteri ve ishali keser.


Cilt kuruluğunu giderir.


Damarlarda yaşanan kireçlenme sorunlarına karşı kullanılabilir.


Boğazı yumuşatarak, öksürüğe karşı etkili olur.


Damar sertliğinin önüne geçmede kullanılabilir.


Bağırsak hastalıklarının önüne geçer.


Guatr, nefrit gibi hastalıklara karşı tedavi olarak kullanılır.


Kan kanseri ve kalp yetmezliğine karşı koruma sağlar.


Koleraya karşı etkilidir.


Elbette çayın etkisi demlenme süresiyle paraleldir. Bu yüzden iyi demlenmesi gereklidir. Örneğin çay, 2 dakika demlenirse sadece sinirlere uyarıcı bir etki yapacaktır. 5 dakikadan fazla bir süre demlenirse vücutta sakinleştirici bir etki gösterecektir.

Çayın Yan Etkileri Var Mıdır?

Çayın yararları fazla olmasına rağmen, elbette çok fazla tüketildiğinde yan etkileri olacaktır. Çarpıntı, baş ağrısı, uykusuzluk, el titremesi, mide bulantısı gibi insan sağlığına yan etkileri olabilir.

Ayrıca fazla kilo problemi yaşayan kişiler, kalp hastaları, karaciğer hastaları, kabızlık ve böbrek taşı rahatsızlığı yaşayanlar için çok fazla çay tüketmeleri önerilmemektedir.

57875