Çam Mantarının Faydaları Nelerdir?

Latincesi Lactarius Salmanicolor olan çam mantarının diğer adları; kanlıca mantarı, melki mantarı ya da çintar mantarı olarak da anılır. Dünyada daha çok Çin, ..

Latincesi Lactarius Salmanicolor olan çam mantarının diğer adları; kanlıca mantarı, melki mantarı ya da çintar mantarı olarak da anılır. Dünyada daha çok Çin, Fransa, Amerika ve Hollanda gibi ülkelerde yetişir.

Bu yazıda ve Çam Mantarı Çam Mantarı Faydaları Çam Mantarı Nelerdir Çam Mantarı Sağlık Faydaları Çam Mantarı Kullan detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Protein içeriği oldukça fazla olan mantarlar, ülkemizde çok fazla tüketilmese de tadı sevilen bir besindir. Yalnız bilginiz çok fazla yoksa mantar toplarken çok dikkatli olmalısınız. Çünkü bilinçsiz toplanılan yanlış mantarlar zehirlenmelere neden olabilir.

Çam mantarı, genelde yapraklı ağaçların diplerinde, çam ağacı ormanlarında ve çayırlarda bulunur. Mart ve haziran ayları arasında yetişir. Şapkalı olan bu mantar çeşidinin iki türü vardır. Bunlar krem ve beyaz renkte olanlardır.

Türkiye’de Bolu taraflarında yaygın olan bu lezzetli ve ekonomik mantar; gölge yerlerde rengi daha açık iken güneşli ve çamlıkların olduğu yerlerde rengi daha koyu olur.

Çam mantarı; kalsiyum, fosfor, demir, B ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir.

Çam Mantarının Faydaları Nelerdir?

Çam mantarı sebze ve meyvelere oranla protein ve mineralce zengin olan mantarlar, vücut için gerekli olan tüm aminoasitleri içerir.


Özellikle çocuklar için zihinsel gelişim ve öğrenme durumlarına iyi gelir.


Çok düşük kalorili olduğu için kilo sorunu olanlar rahatlıkla tüketebilir.


Vejetaryenlerin imdadına koşan bu aminoasit deposu besin; ağrılara da iyi gelir.


Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.


Mide rahatsızlıkları ve romatizmal ağrılara iyi gelir.


Yaşlanmayı geciktiririanti-ageing etkisi yapar.


Kanserin iyileşme sürecine yardımcı olur.


Cilt hastalıkları için mantarın suyu çok faydalıdır. Özellikle sivilcelere iyi gelir.


Günümüzün stresli yaşamına yardımcı olarak zihinsel yorgunluğa iyi gelir.


Demir açısından oldukça zengin olan çam mantarı kansızlığa iyi gelir.


Yağ içermediğinden kolesterolü olanlar için iyidir.


İçindeki bol folik asit sayesinde kalp-damar hastalıklarının oluşmasını engeller.


Çam mantarının yemeden önce çok iyi temizlenmesi gerekir. İlk olarak mantar boyuna ortadan kesilir. İçine bakılır kontrol edilir. Gerekli kısımlar temizlenir. Suyla yıkanıp dilimlenir. Yemeklik ister kızartma ister ızgara olarak ya da sebze yemeklerine katılarak isteğe göre pişirilir

. Kendine has güzel bir kokusu vardır. Çam mantarı ile yapılan yemekler oldukça lezzetli ve sağlıklı olur ve görüntü olarak da sofraların vazgeçilmez bir parçasıdır.

88522