Bursa Bölgesinin Yöresel Lezzetleri

Bursa, günümüzde İslam Medeniyetlerinin izlerini yoğun bir şekilde taşımaktadır. Bununla birlikte İznik bölgesi de Vatikan ve Kudüs’ten sonra gelen en önemli H..

Bursa, günümüzde İslam Medeniyetlerinin izlerini yoğun bir şekilde taşımaktadır. Bununla birlikte İznik bölgesi de Vatikan ve Kudüs’ten sonra gelen en önemli Hristiyan merkezidir. Bursa bölgesinde çok çeşitli sebzeler yetiştirilmektedir. Tarım ve hayvancılığın gelişmesi de Bursa mutfağına ait lezzetlerin çeşitliliğini arttırmaktadır.

İnegöl Köftesi :

Balkan göçmenleri tarafından Bursa yöresinde yapılmaya başlanmış ve Bursa mutfağına kazandırılmış bir lezzettir. İnegöl köftesini lezzetli kılan malzemeler; dana kıyma, karbonat ile birlikte kuru soğandır. Karbonat eklenerek yoğrulan dana kıyma, bir gece kadar dinlendirilir ve ardından içine ince doğranmış soğanlar eklenir. Yoğrularak şekil verilip ızgarada pişirilir.

İskender Kebabı :

Pide ve döner ile hazırlanan bir kebap türüdür. Tüm Türkiye’de yapılan İskender kebabının anavatanı Bursa yöresidir. 19. yüzyılın sonlarına doğru, Bulgaristan göçmeni olan Mehmetoğlu İskender efendi tarafından tanıtılmıştır. Uludağın zirvelerinden yer alan dağ kekiği ile beslenen koç etlerinin altına koyular pide parçaları ve yanındaki yoğurt ile birlikte sıcak tereyağ ile servis edilmektedir.

Mumbar Dolması :

Genellikle Kurban Bayramı döneminde yapılmaktadır. İyi bir şekilde temizlenmiş olan bağırsakların içinin huni kullanılarak kıymalı ve pirinçli harçla doldurulmasıyla hazırlanır. Bağırsakların ağzı iple bağlanıp, tencerede pişirilir. Bazıları mumbar dolmasını tencerede haşladıktan sonra tavada kızartarak tüketmektedir.

Mihaliç Peyniri :

Bursa’nın Karacabey ilçesinde ortaya çıkmış olan bir peynir türüdür. Koyun ve inek sütü karıştırılarak elde edilir. Bol tuzlu ve gözenekli bir peynir türüdür.

Kestane Şekeri :

Bursa yöresinin en çok bilinen lezzetleri arasında yer almaktadır. Özellikle ikramlık ve hediyelik olarak sıkça tercih edilmektedir.

Cevizli Lokum :

Bursa ile özdeşleşmiş lezzetlerden birisi de cevizli lokumdur. Mayalı bir hamur hazırlanır ve dinlendirildikten sonra üzerinden bezeler koparılıp açılır. Açılan yufkaların içi yağlanıp ceviz parçalarıyla döşenir. Ardından rulo haline getirilip kesilir ve fırında kızartılır. Fırından çıkınca üstüne süt dökülüp servis edilir. 85686