Böğürtlen Çayının Faydaları

Böğürtlen, gülgiller familyasına ait dikenli küçük siyah meyveleri olan çok yıllı bir çalı bitkisidir. Böğürtlen haziran ayında çiçek açar, çiçekleri pembe ve ..

Böğürtlen, gülgiller familyasına ait dikenli küçük siyah meyveleri olan çok yıllı bir çalı bitkisidir. Böğürtlen haziran ayında çiçek açar, çiçekleri pembe ve beyazdır. Üst yaprakları koyu alta indikçe ise açık yeşil rengine döner. Ağustos, eylül gibi meyve vermeye başlar çileğe benzeyen bir meyvesi vardır. Nemli yerlerde yetişir, dere ve bataklık kenarları sevdiği yerlerdir. Böğürtlen meyve olarak tüketildiği gibi çay olarak da tüketilmektedir. Meyvesinin tadı çok güzeldir, çayı ise hem yapraklarından hem de meyvesinden hazırlanabilir. Sakinleştirici özelliği olan böğürtlen çayı, vitamin olarak da vücuda faydalıdır. Sinir ve stres anında yatıştırıcı özelliği ile kullanılması önerilmektedir.

Böğürtlen çayı nasıl hazırlanır?

Böğürtlen çayı, kurutulmuş yapraklardan hazırlanır. 2 kaşık kurutulmuş ve ufalanmış böğürtlen yaprağının üzerine yarım litre sıcak su ilave edin. Porselen veya seramik demlik kullanırsanız iyi olur, demliği bir havlu ile sarın ve 4 saat demlenmesini bekleyin. Çayı süzgeçten süzerek günde 3 defa yarım su bardağı sıcak şekilde için.

Böğürtlen Çayının Faydaları Nelerdir?

– Adet sancılarına iyi gelir, – Bağırsakları çalıştırır ve hazımsızlığı giderir, – İdrar yolları enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılırsa faydalıdır, – Eklem ağrılarında dinlendirici ve ağrı giderici özelliği vardır, – Kan akışını düzenler ve kanı temizler, – Soğuk algınlığı ve grip için kullanılır, – Hipertansiyon için kullanılırsa tansiyonu düzenler, – Kanamayı durdurur, – Terletici etkisi vardır, – Diyabet hastalarında metabolizmayı çalıştırır, – iştah açıcıdır, – Anti bakteriyel özelliği vardır. Meyve olarak tanınmakta olan ve tüketilen böğürtlenin yapraklarından hazırlanan çay ağız ve diş eti rahatsızlıklarında kullanılır. Cilt hastalıklarında bir pamuğa damlatılan böğürtlen çayı kompres yapılarak sorun olan bölgenin üzerine konulur. Meyve ve yapraklarından hazırlanan çay ile terleyebilirsiniz. Mide rahatsızlıklarında ve mide kanamalarında kullanılarak rahatsızlık giderilmeye çalışılır. Soğuk algınlığı ve boğaz ağrılarında kaynatılan çayı iltihapları önler ve tedavi eder. Gıda zehirlenmesinde etkileyici bir bitkidir. Hastalıklarda kullanılmak üzere yaz boyu meyveleri, dalları ve yaprakları toplanır ve çay olarak demleme usulü kullanılır. Taze meyvelerinden yapılan reçeller kahvaltı sofralarını süsler. Komposto ve içecekler, jöle ve tatlılar yapılarak da değerlendirilebilir. 5481