Bina Tamamlama Sigortası Mağduriyeti Giderecek

Bina Tamamlama Sigortası Mağduriyeti Giderecek Mevzuatı 2015 senesinde tamamlanmış olsa da çağımızda uygulanmaya başlayan bina tamamlama sigortası amacı muhtemel müşteri mağduriyetlerini ortadan kaldırmak üzerine kuruludur. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamalara göre, bina tamamlama sigortası sayesinde tüketici ödemelerinin güvence altına alındığı vurgulanmıştır.

Özellikle de ön ödemeli konut projeleri ve devre tatil satışları konusunda birbirinden farklı nedenler ile beraber hizmet verenlerin taahhüt ettiği hizmeti gerçekleştiremediği zamanlarda müşterilere bir güvence sunan poliçeler, bir tür kefalet sigortası şeklinde ön plana çıkar. Maketlerin sergilenmesinden anahtar teslimine kadar geçen zaman zarfı içerisinde sürecin tüketici için en güvenli biçimi alması hedeflenir.

Türk İnşaat Sektörünün Potansiyeli
Türk İnşaat Sektörünün Potansiyeli

Türkiye’de hızlı biçimde artan bir talep grafiği çizen yeni sigortacılık ürününün, yaratmış olduğu bu olumlu ivmenin nedeni olarak Türk İnşaat piyasasının bünyesinde barındırmış olduğu büyük potansiyel gösterilir. Dünyada ismini sıklıkla duyuran kefalet sigortası şirketleri Türkiye pazarına büyük yatırımlarda bulunmuşlardır.

Bu kapsamda yapmış oldukları büyük yatırımların, Türkiye piyasası anlamında kişilerin beklentilerinin büyük olduğuna dair bir izlenim verir. Türk müteahhitlerin geniş bir coğrafya içindeki çalışmalarının yeni fırsat süreçlerine doğru ilerleme gösterdiklerini ifade eden sigorta firmaları, kefalet sigortasının Türkiye kapsamında gelişme potansiyelinin oldukça yüksek olduğunu düşündüklerini de belirtirler.

Bina Tamamlama Sigortası Yeni Sigorta Çeşidine Karşı Oluşan Güven Duygusu

Konut gereksiniminin eski zamanlardan bulunulan çağa kadar önemini daima en üst seviyede tuttuğuna dikkati çeken pek çok yatırımcı, insanlara konut alma davranışlarında güven ve mutluluk sunmayı hedeflediklerini dile getirirler. Hazine ve Türkiye Sigorta Birliği’nin de bu yeni sigorta çeşidine karşı duymuş oldukları güven ve verilen destek ile beraber yapılan yasal düzenlemeler aracılığıyla güvence altına aldığını belirtilir.

Başka İçerik:  İş Yeri Sigortası Yaptırırken Bunlara Dikkat!

Yeni sigortacılık ürününün önemini dile getiren üst düzey yöneticiler, bu poliçe çeşidinin temelinin yapılan araştırma ve risk analizleri neticesinde muhtemel riskleri minimize etmek amacı üzerine kurulu olduğunu söyler. Yapılan araştırmalar neticesinde devam etmekte olan projelerin arkasındaki dayanakta günümüzde sigorta firmalarının güvencesinin de bulunduğu denilmiştir.

Bina Tamamlama Sigortası Mevzuatı İçeriği
Bina Tamamlama Sigortası Mevzuatı İçeriği

Bina Tamamlama Sigortası Mevzuatı İçeriği

 Sigortalı projelerin, üstlenici işletmeler için de oldukça önemli bir prestij kaynağı halini aldığını ifade eden sigorta firmaları, güvenilir müteahhit kavramını da vurgularlar. Yeni ürünlerinin piyasanın ilerleyen zamanlardaki konumunu da şekillendireceğini düşünen sektörün önde gelen isimleri, müşterilerin memnuniyetinin olumlu yönde ilerlemesini gerçekleştirecek bir biçimde hizmet sunumunun geliştirileceğini belirtmişlerdir.

Tazminat seçeneğinde yoğunlaşan talepler, bina tamamlama sigortası mevzuatında muhtemel risklere karşı geliştirilen farklı çözümlerin de sigorta şirketinin projeyi sürdürme alternatifi olduğunu sigorta firmaları belirtmiştir. Aynı zamanda da bu konu ile alakalı ilerleyen dönemlerde bu seçeneğe yönelik oluşan talepte bir artış yaşanacağı hususunda da ortak bir karara sahiplerdir.

Tazminat Seçeneği Üzerinde Yoğunlaşan Talepler
Tazminat Seçeneği Üzerinde Yoğunlaşan Talepler

Tazminat Seçeneği Üzerinde Yoğunlaşan Talepler

Bina tamamlama sigortası, genel koşulları ile oldukça fazla tartışma konusu olarak yer alsa da konuyla alakalı açıklamalar yapan kefalet sigortası uzmanları mevzuatın tamamlanması sürecinde aktif rol aldıklarını belirtirler. Aynı zamanda da poliçelerin Türkiye’de en etkin uygulama şekillerinin tespit edilmesi için küresel çapta araştırmalarda bulunulduğu ve süreç içerisinde yer alan pek çok paydaş ile fikir alışverişi yapıldığı eklenmiştir. İlk poliçenin imzalanması ile beraber talepte yaşanan artışa dikkat çeken uzmanlar, yeni taleplerin önemli bir kısmının tazminat seçeneği üstünde yoğunlaştığını ifade ederler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap