BES 2022 Yenilikleri Nelerdir?

BES 2022 Yenilikleri Nelerdir? Kısa haliyle BES, uzun haliyle Bireysel Emeklilik Sistemi olarak isimlendirilen uzun vadeli birikim sistemidir. Yaşam standartlarının emeklilik döneminde devam edilmesi amacıyla düzenlenen bir uygulamadır. Ülkemizde vatandaşlarının rahatı, geleceği güvence altına alınabilmesi ve emeklilik döneminde bireylerin iyi yaşam standartlarına sahip olabilmesi adına 2022 yılında BES zorunlu hale getirildi.

45 yaş altında 1000 kişiden fazla çalışanı bulunan özel sektör firmalarına zorunlu hale gelen BES yapılan düzenlemeler ile kapsamı genişliyor. Özel sektör çalışanları ile başlayan süreç, kamu çalışanları ve 18 yaş altı bireyler için de süreç içerisinde zorunlu hale getirildi. Bu konuda insanları bilinçlendirme ve BES’i büyütme çalışmaları devam ediyor.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi
Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi

BES, halk arasında otomatik katılım sistemi olarak da adlandırılır. İlk etabı 1000 ve üzeri çalışanı olan özel sektör şirketleriydi. İkinci etabın Nisan 2022’de aktif hale getirilmesiyle 250 ile 999 çalışanı olan özel sektör firmaları ve tüm memurlar zorunlu bireysel emeklilik sistemi kapsamına alındı.

Özel sektör çalışanları ve memurların da sisteme dahil edilmesiyle toplam 4 milyon birey BES sistemine dahil olmuş oldu. Temmuz 2022 itibariyle hazır giyim sektörü ve tekstil başta olmak üzere inşaat, sağlık, eğitim ve taşımacılık gibi farklı sektörlerde dahil edildi. Bu sektörlerde yer alan çalışan sayısı 100 ile 250 kişi arasında olan işletmelerde BES zorunlu hale getirildi.

Tekstil, hazır giyim sektörü, sağlık, inşaat, eğitim ve taşımacılık sektörlerinin dahil edilmesi nedeniyle 2 milyon kişi daha sisteme dahil oldu. Yapılan düzenlemeler ile 2022 yılı sonunda 9 milyon kişi BES sistemi kapsamına alınmış oldu.

Başka İçerik:  Blockchain Şirketlerin Maliyetlerini Düşürdü

Devam eden çalışmaların neticelendiğinde daha fazla bireyin memnuniyeti sağlanarak sistemde kalması sağlanacağı tahmin ediliyor. BES ile ilgili banka şubeleri veya sigorta şirketleri ile görüşüp detaylı bilgi alabilirsiniz.

BES’in 2022 Yılındaki Avantajları
BES’in 2022 Yılındaki Avantajları

BES’in 2022 Yılındaki Avantajları

BES uygulaması Türkiye’de 2022 yılında zorunlu hale getirildi. Sisteme giren çalışanların bazıları cayma hakkını kullandı. Devam edenler faizli veya faizsiz tasarruf fonları ile birikimlerini değerlendiriyor.

BES, en güvenli yatırım araçlarındadır. Hazine Müsteşarlığı ve Emeklilik Gözetim Merkezi’nin denetimine tabidir. Ayrıca zorunlu katılımdan sonra ayrılmak isteyenler ödemiş oldukları maaş kesintisi geri ödeniyor. Peki BES sisteminde emeklilik hakkı kazanmak hangi şartlara bağlıdır. 56 yaşını doldurmanız ve 10 yıl boyunca prim ödemeniz yeterlidir. 2022 yılında BES’ te birtakım yenilikler söz konusu oldu.

2022 yılında BES Sistemine İşveren Katkısı Bulunmuyor!
2022 yılında BES Sistemine İşveren Katkısı Bulunmuyor!

2022 yılında BES Sistemine İşveren Katkısı Bulunmuyor!

Maaş tutarınızın %3’ü BES sistemine aktarılıyor.

Sisteme zorunlu kayıttan sonra caymak isteyenlerin ödemiş oldukları primler geri ödeniyor.

İster faizli ister faizsiz fonlarla birikimlerinizi değerlendirme tercihiniz bulunmaktadır.

2022 yılının ocak ayında ilk kez BES sistemine dahil olup sonra cayanların yatırdığı primler şubat ayında geri ödeniyor

2022 yılı BES sisteminin avantajları memur kesimi için daha cezbedici hâle geldi. Yapılan düzenlemeye göre devlet memurlara %25 katkı payı sağlıyor. Sistemde kalmaya devam ederlerse devlet 2.ay sonunda ek 1.000 TL katkı payı veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap