Bankaların 2022 Senesi Pos Komisyon Oranları

Bankaların 2022 Senesi Pos Komisyon Oranları incelendiğinde pos başvurusu yapan müşterilere sunulan komisyon oranları görülür. Pos cihazı başvurusu yaparken örnekte verilen tablo incelenir.

Mesela; Akbank yüzde 1,50 ila 2,75 oranında değişen yüksek bir komisyon oranı sunmaktadır. Albaraka Türk müşterilerine yüzde 1,69 gibi bir oran sunmaktadır. Denizbank yüzde 1,50 oranından başlatıp 2.50 gibi oranlarla müşterilerine hizmet vermektedir. Ziraat bankası yüzde 1.25 gibi, Kuveyt Türk katılım bankası yüzde 1,65 gibi oranlarla ve en son olarak ise garanti bankası yüzde 1,80 ve 2.25 gibi oranlarla müşterilerine hizmet eder.

2022 senesinde bankaların komisyon oranları birbirinden bağımsız olabilmektedir. Müşterilerin seçeceği bankaya göre ödeyeceği hizmet bedeli gösterilmiştir. Bankalar, müşterileri için pos kampanyaları düzenleyip uygun olarak kampanya indirimleri yapabilirler. Taksitli pos cihazı kullanılıyor ise daha fazla taksit seçeneği olup satışlar bu yolla arttırılabillir.

Bankaların pos cihazı komisyon oranlarında 2022 senesinde yayınlanan rakamlarda ertesi gün işlemleri alakalı olan kesintileri gösterir. Bankalar, dilerse müşterilerine ertesi gün ve blokeli olan işlemleri ikisi bir arada sunma imkânına sahiptir. Bu sayede bir artı avantaj olarak blokeli olan pos cihazından bir kesinti yapılmıyor olmasıdır. Aylık pos masrafları, mobil pos ücretleri ve yazar kasa ücretleri olan sabit ücretler hariç tutulur. Bir müşteri yapacağı çekimlerde bir kesinti olmasını istemiyorsa blokeli pos cihazı kullanmalıdır. Acil nakit kullanmak zorunda olmayan ve satış yapmış olduğu elde edilen parasal tutarı kısa vadede kullanma tercihinde bulunmayan firmalar blokeli pos cihazı hizmeti özelliğinden yararlanarak maliyetlerini oldukça düşürebilirler.

Bu yöntemi kullanan firmalar acil nakit ihtiyaçları olduğunda pos bloke çözümü olan hizmetten faydalanabilirler. Bu işlemler bankaya göre şube üzerinden veya internet bankacılığı yoluyla mobil şube üzerinden veya müşteri hizmetleri yapılır. Örnek vermek gerekirse Kuveyt Türk bankası pos bloke çözümünde internet bankacığı ve mobil şube üzerinden faydalanabilme imkânı sunmasıdır.

Bankaların 2022 Senesi Pos Oranları

Bankaların 2022 Senesi Pos Oranları

Müşteri verimliliğini artırabilmek bankaların 2022 senesi pos oranları sunulan tablolarda kampanya dahilinde müşteriler için farklı oranlarda yararlanma olanağı sunulmaktadır. Sonuç odaklı bakıldığında bankaların pos cihazı vermesinde temel amaç, müşterilerin cari hesap olan verimliliğini sağlamaktır. Eğer bir pos cihazıyla yapılan tahsilatlarda hesaptan hemen para çekilebiliyorsa bankada olan verimlilik çok fazla olamıyor. Burada ise bankanın ise sadece pos komisyon kazancı olur. Bir müşteri parayı hesapta tutuyor ve belirli bir oranda bir cari ortalama sağlıyor ise o zaman müşteriye özel yeni bir pos komisyon oranı sunulması mümkün olur.

Bankalar, kendileri ile çalıştığı verimli müşterileri kaybetmemek için belirli olan pos komisyon oranlarında bir miktar indirim yapabilirler. Parayı bankada tutulduğunda vadeli veya vadesiz hesap ortalaması yükseldiğinde, bankaların ticari kredi kartı ya da ticari kredi hizmetinden yararlanıldığında müşteri verimliliği oldukça artmış oluyor. Bu sebebe bağlı olarak bankaların belirlemiş olduğu pos komisyon oranlarında esneme yapabilme imkânı mümkün olabilir. Bankalar, seçkin olan verimli olan müşterileri için daha iyi olan pos komisyon oranları sunabilir. Bir müşterinin çalıştığı bankada önemli bir müşteri verimliliği varsa müşteri

 Temsilcisi ile görüşerek pos cihazı komisyon oranlarında indirim talep edebilir.

Bankaların Sunulan Pos Kampanyaları

Bankaların Sunulan Pos Kampanyaları

Bankaların kampanyalarında ise bankaların sunulan pos kampanyaları müşteri yararına olacak şekilde incelenebilir. Bu kampanyalarda genellikle sektörle bazda kampanya düzenlenir. Beyaz eşya, mobilya, teknoloji gibi, emlak ve eczacılık gibi olmak üzere birçok sektörde özel kampanyalar düzenleyen bankalar, müşterilerine bu yöntemle daha çok kazanç sağlayabilme imkânı sunmaktadır. Bankaların pos kampanyalarında pos komisyon oranlarında yönelik olan taksit sayısında değişiklik olabilmektedir. Bir işlemde taksitli pos cihazı kullanılıyor ise ek olarak taksit daha ucuz pos komisyon hizmeti sunulur.

Her bankanın pos kampanyası dönemsel olarak değişiklik göstermekte ve müşterilerine kısa mesaj, e posta yolu ile bildirimi yapılır. Bankanın kullanmış olduğu pos servislerine ait internet sayfası ya da uygulama bulunuyorsa buralardan ise pos kampanyaları takip edilir. Bu yapılan işlemler sayesinde ticari işletmeler ciddi oranlarda satışlarını arttırma imkânına kavuşmuş olur.

Bankaların Pos Hizmet Bedelleri

Bankaların Pos Hizmet Bedelleri

Bankalar ticari müşterilerine birçok olanak sunmaktadır. Bu işlemler yapılırken müşterilerinden bir miktar para tahsil etmeleri gerekir. Bu paralar ise bankaların pos hizmet bedelleri cetvelinde detaylıca bakılıp görülür. Pos hizmet bedellerinde kullanılan pos tipine göre değişebilme imkânı vardır. Sabit pos ücreti gibi bankalardan pos cihazı kullanan müşterilerden aylık olarak tahsil edilen bir ücret bugünün şartlarında 40 ve 50 Türk lirası arasında değişmektedir. Burada bazı bankaların pos bedellerinde daha az veya daha yüksek tutabilme olabilme ihtimali vardır.

Bazı bankalar müşterilerine jest olsun diye hizmet bedeli almayabilir. Bankaların sunmuş olduğu yazarkasa ücretleri ise aylık genellikle 30 ve 50 Türk lirası olabiliyor. Yazar kasa pos hizmet bedeli bankaların politikaları göre değişkenlik gösterebilmekte müşteri verimliliğine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Günümüzde Amerikan doları üzerinden mobil pos hizmet bedellerinde tahsilat yapıldığı görülür. Mobil pos cihazlarında sim kart takılması zorunludur. Fiyatları ise genellikle 40 ve 150 Türk lirası arasında değişkenlik gösterir. Pos hizmet bedellerinde kayıp pos bedeli, sanal pos ücreti gibi, pos arıza bedeli, pos rulo ücretleri, pos teknik destek ücreti ve pos aylık aidatı müşterilerden tahsil edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap