Bağırsak Ağrısı Neden Olur? Nasıl Hissedilir, Nereye Vurur?

Bağırsak ağrısının altından farklı nedenler yatabilir. Yediğiniz bir besine karşı alerjiniz olabileceği gibi iltihaplanmadan da olur. Bağırsak ağrısı vücudun çeşitli noktalarından hissedilir. Ağrısı mideye vurabilir, ayrıca bel – sırt bölgenizde de zonklama varsa nedeni bağırsak olabilir. Bu korkunç ağrı nedeni olur, nasıl tedavi edilir? Sorunu yanıtlayacağız.

Bağırsak Ağrısının Nedenleri

Hazımsızlık Sorunu

Birçok kişi bu ağrıda mustarip olmuştur. Hazım sorunu yaşayanlarda sık görülür. Karnında korkunç bir şişlik ve ağrı. İleri seviyelerde bulanma ve istifra da görülebilir. Bağırsaktaki bu sorunlar kimilerinin dışkılamasını zorlaştırdığı gibi bazıları da ishal olabilir.

Sindirim sorunları nedeniyle oluşan ağrıda; şişlik durumu, sürekli ağızdan gaz çıkarma ve midede kaşıntı, yanma görülebilir. Hazımsızlığın nedenleri bilerek önlem almalıyız. Sağlıksız gıdaların tüketimi, hayat şekli, gastrit sorunu, hamilelik sonrası ya da farklı nedenden dolayı hormon dengesinin bozulması, enfeksiyon kapmak bunlardan bazılarıdır. Uzman doktorunuz rahatsızlığınızın türüne göre size ilaç reçete ederek tedavi etmeye çalışacaktır.

Besinlere Karşı Alerjik Reaksiyon

Bağırsak ağrısı yaşayanların birçoğu bazı besinlere karşı hassas olmalarından kaynaklanır. Özellikle süt içemeyenler bu durumu daha iyi anlar. Çünkü laktoz içeren hiçbir besini tüketemezler. Tüketirlerse yoğun ağrı hissedebilirler. Bazı kişilerin de protein içeren gıdalara karşı alerjisi vardır. Onlar da bağırsak ağrısı sorununu yaşarlar.

Besin alerjisi nedir? İnsan bünyesinin bağışıklığı bazı gıdalara karşı olağan dışı etki gösterebilir. İlk vurduğu yer de bağırsaklardır. Dünya genelinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki: Fıstık, yumurta, süt, buğday ve kabuk deniz ürünlerine alerji çok fazladır.

Eğer ki bir besinin sindirimi tam olarak gerçekleşemezse ağrıya neden olur. Bazı kişilerin cildinde kızarmalar, nefes almada zorluk, göğüs kafasında ağrı da görülebilir.

Bağırsak Tıkanmasına Dikkat!

Bağırsak tıkanması az görülse de çok tehlikeli olabilir. Anında cerrahi müdahale yapılması gerekebilir. Tıkanıklığın nedenleri: Bağırsakların birbirine dolaşması, birbirine yapışma, fıtık veya en kötülerinden biri olan kanserden kaynaklanabilir. Ağrının boyutu çok kuvvetli olabilir ve kişi tuvalete çıkamaz ve kendini patlayacakmış gibi hissedebilir. Her zaman operasyona gerek kalmaz, bazen ilaçlarla da geçer.

İltihabi Bağırsak Sendromu Olabilir

İBS, yani iltihabi bağırsak sendromu de yaşanan bağırsak ağrılarının sebeplerindendir. 7 günün hemen hepsinde yaşanır ve 90 güne kadar devam edebilir. İBS rahatsızlığı iyileştirmek için: Hayatınızda bir takım değişiklikler yapmalısınız, haftalık – aylık beslenme programını değiştirmelisiniz, ilaç kullanıyorsanız da yan etkilerinden dolayı değiştirmeniz gerekir.

İltihabi Bağırsak Rahatsızlığı

Kolitis – Crohn – Ulseratif Kolitis gibi iltihabi bağırsak rahatsızlığı ciddi sonuçlar doğurabilir. Zamanında tedaviye başlanmazsa iltihaba çevirir ve sindirimde büyük problemler ortaya çıkmaya başlar. Dışkının çıkması zor bir hal alır, bazen de aksi çok cıvık dışkılama olur. Bunları yorgunluk, yüksek ateş ve zayıflama takip edebilir.

Peptik Ülser Bağırsak Ağrısına Neden Olabilir

Peptik ülser, zarların zarar görmesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Nedenleri arasında; helikobakter pilori, iltihaplanma, kötü beslenme, bazı ilaçların tüketimi yer alır. Bu hastalığın semptomları arasında; hazım sorunu, mideye vuran yoğun ağrı, göğüs kafesinde baskı, zonklama, büyük abdestte kan görülmesi, hiçbir şey yemek istemem ve zayıflama yer alır.

Gastroenterit Nedir?

Gastroenterit genellikle bakteri – virüsün etkisiyle kendini gösteren bir tür iltihaptır. Bir takım besinler bu durumu tetikleyebilir. Bozuk bir yemek tüketildiyse yaşanan zehirlenme de buna sebep olabilir.

Parazit Enfeksiyonu ile Gelen Ağrı

Giardiasis – amebiasis bir tür enfeksiyondur. Sindirim sistemini verdiği zarar bağırsaklarda ağrıyı beraberinde getirir. Semptomlar; vücutta yaşanan kramplar, şişlik, istifra, yememe isteği, ishal ve büyük abdest sırasında ağrı hissetmedir. Özellikle sürekli yolculuğa çıkanlarda görülür ve tedaviye erken başlanmazsa önemli sorunları beraberinde getirebilir. Bu parazit enfeksiyonunu doktorunuzun yazacağı ilaç tedavi edebilir.

Apandisiti Hafife Almayın

Apandisit çok tehlikeli bir hastalıktır ve sağ karın tarafında kendini hissettirir. Eğer zamanında tedavi edilmezse kişiyi zehirleyebilir. Sağ karın tarafına bastırıp bırakınca ağrı hissedilebilir ama her ağrı apandisit olarak değerlendirilmez. Ağrıyla birlikte öksürme, istifra, hazım sorunu, cıvık dışkılama ve ateş de varsa durum ciddi olabilir. Patlama noktasına gelen apandisit cerrahi operasyon ile alınır.

Kanser Türleri

Kanser türlerinin hemen hepsi vücudun her noktasına soruna neden olabilir. Bazı kanser türleri sürekli yayılır ve her yeri sarar. Böyle bir durumda bağırsaklar da şiddetli ağrılar yaşanabilir. Dışkıda zorlanma ya da yapamama, patlayacakmış gibi hissetmek, bazen kuvvetli bazen donu ağrılar görülebilir. Ayrıca dışkıda kan görme, yemek istememe ve kilo verme de görülebilir.

 • Asit reflü,
 • Kabızlık,
 • Çölyak rahatsızlığı,
 • Diyabetik ketoasidoz,
 • Enfeksiyon,
 • Yaralanma,
 • Gergin karın kasları,
 • Bağırsak basıncı,
 • Mezenterik iskemi gibi rahatsızlıklarda kan akışının dengesini bozarak bağırsak ağrısını tetikleyebilir.

Bağırsak Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Bağırsak ağrısı nasıl tedavi edilir? Sorusu için önce ağrının kaynağının tespit edilmesi gerekir. Her hastalığın tedavi yöntemi farklıdır.

Enfeksiyon sık görülür ve genelde uzmanlar antibiyotik reçete ederek tedavi etmeye çalışır.

İltihap da yaygın bir nedendir. Bunun için de iltihapları kurutan ilaçlardır.

Kortikosteroidler, bağışıklık sisteminde oluşan sorunlar için kullanılmaktadır.

Bağırsak Ağrısı Cerrahi Olarak Nasıl Tedavi Edilir?

Cerrahi operasyon hayati önem taşıyan noktalarda geçerlidir.

 • Ülser,
 • Apandisit,
 • Perforrasyon,
 • Bağırsakların birbirine dolanması gibi hallerde ameliyat gerekebilir.

Bağırsak Ağrısı Bitkisel Olarak Nasıl Tedavi Edilir?

Papatya ile Bitkisel Tedavi

Papatya çayı genelde stresten, yorgunluktan kurtulmak için içilir. Çünkü kas gevşetici etkisi gösterir ve sindirimi de rahatlatır. Vücuttaki iltihapları da kurutma özelliği vardır.

Bir bardak sıcak suyu kaynatın da 2 çay kaşığı papatya kurusunu ekledikten sonra on beş dakika kısık ateşte kaynasın. Süzgeç yardımı ile bardağa alın ve abartı olmayacak şekilde bal, birkaç damla da limon suyu ilave edin. Günde 1-2 sefer içmeniz yeterlidir, fazlası zararlıdır. Gebelikte doktorunuza danışmadan içmeyin.

Nane ile Doğal Tedavi

Nane normalde kış aylarında, soğuk algınlığında, nefes almada zorlanmada kullanılır. Antispasmodik içerdiği için bağırsaklarımızı rahatlatır ve gazdan kaynaklığı şişkinliği de alır. Sindirimi hızlandırdığı için etkisi büyüktür.

Nane çayının hazırlamak için yarım yemek kaşığı toz haline getirilmiş kuru naneyi bir bardak sıcak suyla beraber cezvede on dakika süresince kısık ateşte kaynatın. Tek seferde içmeyin, azar azar tüketim. Günde 2 sefer yeterlidir.

9676