ATM Kartımı Yuttu Ne Yapmam Gerekiyor?

ATM Kartımı Yuttu Ne Yapmalıyım Bankaların mobil bankacılık sistemleri başta olmak üzere ATM kartları da sıklıkla kullanılıyor. Son dönemlerde nakit para taşımayan insanlar ATM aracılığı ile tüm işlemlerini burada hallederler. Ancak gerek kullanım gerekse de ATM’lerde çeşitli sorunlar meydana gelebilir. Bu sorunlardan en önemlisi ise ATM’nin kartı yutması olmaktadır. Bu durum en sık karşılaşılan durumlardan bir tanesidir.

ATM kartınızı yuttuğu andan itibaren yapmak istediğiniz işleme devam edemez ve kartı geri alamazsınız. ATM’ler bankaya gitmeden ya da müşteri hizmetlerini aramadan tüm işlemlerin kolaylıkla yapılabilmesine imkan tanır. Kredi kartı borcu ödemek başta olmak üzere şifre değişiklik işlemleri, kredi borcu ödeme işlemleri, bilgi güncelleme işlemleri gibi birçok işlem ATM aracılığı ile yapılıyor. ATM’nin kartı yutması hemen hemen herkesin başına gelir. ATM kartı yuttu ne yapmalıyım? Ne gibi işlemler yapılmalıdır gibi sorular ATM kartı yutulan müşteriler tarafından en çok sorulan sorulardan bir tanesidir.

Öncelik olarak ATM kartı yuttu uyarısı olduğu anda ATM ekranında bir hata meydana gelir. Bu sorun ile karşı karşıya kaldığınız zaman herhangi bir işlem yapmadan, kartı çıkarmaya çalışmadan müşteri hizmetlerini aramanız ve söylenilen talimatları uygulamanız gerekir. Bu durumda panik olmanız olağandır. ATM kartımı yuttu ne yapabilirim? Sorusuen çok bu durumlarda ortaya çıkar.

Bankamatik Kartımı Yuttu Ne Yapmalıyım?

Bankamatik Kartımı Yuttu Ne Yapmalıyım?

ATM işlemleri esnasında meydana gelen arıza nedeniyle bankamatik kartınız bankamatiklerin içerisinde kalabilir. Bu gibi durumlarda herhangi bir işlem yapamazsınız. Bankamatik kartı ATM içerisinde kalan insanlar Bankamatik kartımı yuttu ne yapmalıyım? Diye telaş içerisine girebilir. Ancak bankalar bu konu üzerinde profesyonel çalışmalar yaparak kısa süre içerisinde probleminizi çözerler. Bankamatiklerin kartı yutma nedenleri aşağıdaki gibidir;

  • Şifrenin üç kez yanlış girilmesi nedeniyle bankamatikler kartı koruma altına alarak kartı kullanım dışı haline getirirler.
  • Kart, bankalara olan borçlar nedeniyle yetkili merciler tarafından kullanıma kapanır. Bu nedenle, kartı bankamatiklerin içerisine taktığınız zaman otomatik olarak kartı yutar.
  • Kartınızın son kullanma tarihi bitti ise bankamatiklerde bu problemi yaşayabilirsiniz. Bu nedenle yeni bir kart çıkarmanızda fayda vardır.
  • ATM’de herhangi bir nedenle teknik bir arıza meydana gelebilir. Bu arıza nedeniyle de kartınız bankamatiklerin içerisinde kalabilir.

ATM kartımı yuttu ne yapabilirim? En kolay işlemlerimi ne şekilde halledebilirim gibi birbirinden farklı sorular müşteri temsilcilerine sorularak araştırılıyor.

Bankamatikler kartınızı yutarsa şu işlemleri yapmanız gerekir;

Kartınız banka şubesine bağlı olan bir noktada yer alıyor ise işiniz normale göre daha kolay. Direkt olarak banka içerisinden kartınızı yuttuğunu beyan ederek işlemlere şube üzerinden devam edebilirsiniz. Yapılan incelemeler neticesinde teknik bir arıza nedeniyle kartınız içeride kaldı ise görevliler kartınızı sizlere iade ederler.

Bankamatikler herhangi bir şubeye bağlı değil ve dışarıda yer alan bir banka ise bu durumda yapmanız gereken tek şey çalıştığınız bankanın müşteri hizmetlerini aramanız gerekir. Başınıza gelen durumu kısa bir şekilde anlatıp, hangi il ve ilçede bankamatiklerin bulunduğu, çağrı merkezi görevlilerine iletilir. Çağrı merkezine vermiş olduğunuz bu bilgiler neticesinde probleminiz kısa süre içerisinde çözüme kavuşur. Bankamatik kartın yutulma nedeni kartınızın kullanım süresinin dolması nedeniyle ise sizlere yeni bir kart çıkartılarak bankada kayıtlı olan adrese direkt gönderilir.

ATM Başkasının Kartını Yuttu Ne Yapmalıyım?

ATM kartının yutulması durumunda kart size ait değil ise yapacak olduğunuz belli başlı işlemler vardır. Başka ATM kartımı yuttu? Ya da farklı bir kişiye ait kart ATM içerisinde kaldı gibi sorular bu problemi yaşayan insanlar tarafından en çok araştırılan konulardan bir tanesidir.

Bilindiği üzere farklı bir kişiye ait bankacılık işlemleri kartın sahibi dışında başka hiç kimse ile yapılamaz. Bu durum 1. derece yakını olsa dahi geçerlidir. Ancak kartın yutulması durumunda ki yaşanan problem ayrı bir sorundur. Bu durumda ilgili bankanın müşteri temsilcisi ile görüşmeniz gerekir. Müşteri hizmetlerine yaşadığınız durumu anlatarak problemlerinize çözüm bulabilirsiniz.

Başka Bankanın ATM’si Kartımı Yuttu Ne Yapabilirim?

Başka Bankanın ATM’si Kartımı Yuttu Ne Yapabilirim?

Bankacılık işlemlerinin her geçen gün çoğalması nedeniyle ATM ve bankamatikler birçok farklı alanlara kuruluyor. Metro girişleri, sokaklar, caddeler derken baktığınız her yerde kolaylıkla ATM bulabilirsiniz. Özellikle İstanbul gibi metropol şehirlerde banka ATM’si bulamamak neredeyse imkansız bir durumdur.

Ayrıca bankalar müşterilerin her an işlemlerini yapabilmesi adına farklı bankalara ait ATM üzerinden de işlem yapılabilmesine imkan tanıyor. Örnek olarak gösterilecek olur ise X bankası ile çalışıyorsunuz ancak bulunduğunuz alanda o bankanın ATM’si yok. Bu durumda Y bankasının ATM’sinden cüzi bir miktarda para ödeyerek işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. ATM kartımı yuttu ne yapabilirim? Farklı bir bankanın ATM’si kartımı yuttu hangi işlemleri yapmalıyım gibi çeşitli sorular araştırılan konulardan bir tanesidir. Başka bankanın ATM’si kartı yuttuğunda yapılacak işlemler şu şekildedir;

Öncelik olarak ATM kartımı yuttu ne yapabilirim gibi sorular ile panik olmanıza gerek yok. Farklı bir bankanın müşterisi olmadığınızdan dolayı aktif olarak çalıştığınız bankanın müşteri temsilcisi ile görüşmeniz gerekir. ATM banka şubesinin yanında olan bir noktada ise kartınızı görevlilerden destek alarak çıkartabilirsiniz.

Müşteri temsilcisi yaşadığınız bu durum ile ilgili aksiyon alarak problemlerinizin çözülmesine yardımcı olur ve kartın iptalini sağlar. Sizlere yeni bir kart çıkartılarak 2 gün içerisinde adresinize teslim edilir.  Yaşadığınız bu problem ile ilgili banka şubesinden de destek alarak yeni kart talebinde bulunabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap