At Kestanesinin Faydaları Nelerdir? Kremi Nasıl Yapılır?

Alternatif tıpta her daim yeni bir şey görüyoruz. At kestanesi de bunlardan biri. Evde krem yapımı ile faydalarından en iyi şekilde yararlanın.

Tıp dünyası, her geçen gün gelişmekte ve yeni yeni faydalı bilgiler, tedavi yöntemleri ortaya çıkmaktadır. Ama bazı tedavi ilaçları yıllardır kullanılmaktadır. Bu ilaçlar, hammaddelerindeki zengin mineral ve vitaminlerden dolayı çok amaçlı kullanılır. Bunlardan biri de at kestanesidir. At kestanesi yüzyıllardır kullanılan, içerdiği vitaminler ve onarıcı özellikleriyle çok faydalı bir meyvedir. Gerek yağıyla gerek kremiyle gerek kabuklarıyla çeşitli ilaç yapımında kullanılan at kestanesi oldukça faydalı bir üründür. At kestanesi içeriği oldukça zengin olan bir üründür. Bu zengin ham maddeden çok fazla ürün üretilmektedir. Bunlardan bazıları: at kestanesi yağı, at kestanesi kremi, at kestanesi çayı… Günümüzde artan stres ve sıkıntılar, günlük düzen bozuklukları, hava şartlarındaki değişimler vücudumuzu kötü etkilemektedir. Bu kötü etkileri hafifletmeye veya ortadan kaldırmaya yardımcı olan besinlerden biri de at kestanesidir. Toplumda at kestanesi ağrı kremi olarak bilinmektedir. Yazımızın devamında at kestanesinin tarihçesini, hangi durumlarda kullanıldığını, neye faydalı olduğunu anlatacağız.

At Kestanesinin Faydaları

At kestanesi, görüntü olarak kestaneye benzese de aslında tat ve içerdiği besin, mineral ve vitaminler olarak çok farklıdır. Tıpta çok fazla kullanılan ve tarihçesi Türk toplumunda Osmanlıya kadar dayanan yaygın bir besindir. At kestanesinin faydaları saymakla bitmez. Kan akışını düzenleyip, kalp sağlığına iyi gelir. Damar yolu enfeksiyonlarına ve tıkanmalarına kesin tedavi çözümüdür. Vücutta oluşan anormal sıkılaşma ve kramplara tedavi olarak kullanılır. Makat bölgesinde oluşan basur sorunlarını çözmede birebir sonuç verir.  Ciltte oluşan yaralanmaların ve yara izlerinin hızlıca iyileşmesinde etkin rol oynar. Saç dökülmelerine karşı kullanılır. Saçlara güç ve hacim kazandırır. Yüzde oluşan akne ve sivilce izlerinden kalan gözenek açıklıklarını kapatarak, cilde pürüzsüz bir görünüm sağlar. En çok merak edilen sorulardan biri ne şekilde kullanılırsa hangi bölgeye faydası olur? Bu soruyu merak edenler için yazımızın devamını okumalarını şiddetle tavsiye ederiz. At kestanesinin yaygın olan ve pek çok fayda görebileceğinizi düşündüğümüz kullanım şekilleri: At kestanesi yağı, Balkan yarımadasında yetişen at kestanesinin işlem görmesinden sonra ortaya çıkan sıvı halde bir ilaçtır. Kozmetik ürünlerde etken madde olarak kullanılan at kestanesi yağı oldukça faydalıdır. Sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak isteyen herkesin öncelikli tercihi olabilecek niteliktedir. Varis ve damar çatlaması gibi sıkıntıları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bununla beraber at kestanesi yağı zararlı güneş ışınlarına karşı cildi koruma özelliğine sahip olduğu için, güneş koruyucuların içinde de bulunur. Aynı zamanda at kestanesi yağı cilde direk uygulanarak da güneşten korunabilirsiniz. At kestanesi yağı, kan dolaşımını hızlandırdığı için vücut ve cilt sağlığı açısından oldukça önemlidir. At kestanesi yağı cilde birkaç damla damlatılıp masaj yoluyla cilde yedirildiği takdirde, hücre yenilenmesine yardımcı olur. Düzenli kullanıldığı zaman ise yaşlanmayı geciktirir. Vücutta da kan dolaşımı arttığı için el ve ayaklarda görülen şişlikleri hızlıca azaltır. At kestanesi yağı saça uygulandığı takdirde, saç derisindeki kan dolaşımını arttırır ve saç dökülmesinin önüne geçer. At kestanesi yağı, çeşitli sebeplerden dolayı saçta oluşan kepeklenmenin önüne geçmenizi sağlar. Bunun için şampuanınıza bir miktar eklemeniz yeterli. At kestanesi yağı hemoroit tedavisinde de kullanılabilecek özelliklere sahiptir. At kestanesi sadece yağ formunda değil krem formuyla da kullanılır. At kestanesi kremi nedir?  At kestanesi nasıl yapılır? At kestanesi kremi faydaları nelerdir? gibi sorularının cevaplarına değinelim.

At Kestanesi Kremi Tarifi

Malzemeler

500 Gr. At kestanesi 1 şişe elma sirkesi

Hazırlanışı

500 Gr at kestanesini iyice dövün. Toz haline gelen at kestanesinin üzerine 1 şişe elma sirkesi ilave edin. Elde ettiğiniz karşımı 20-25 gün bekletin. Bu süre sonunda kreminiz hazır hale gelir. Yapımı gayet basit olan kremi hazır olduktan sonra, ağrı hissettiğiniz bölgeye uygulayabilirsiniz. Ağrınızı çok hızlı bir şekilde azaltacak olan at kestanesi kremi mucize gibi etkisiyle sizi çok şaşırtacak. Hemoroit tedavisi için ise gerekli olan malzemeler 1 yemek kaşığı at kestanesi tozu 1 tatlı kaşığı kuşburnu tozu 1 tatlı kaşığı kantaron yağı 1 yemek kaşığı ozon yağı

Hazırlanışı

Yukarıdaki malzemeleri bir tencereye koyup lapa haline gelene kadar kaynatın. Lapa halini alan karışımınızı ılık halde hemoroit probleminin olduğu bölgeye sürün. Bu işlemi probleminiz ortadan kalkana kadar tekrar edin. Bir süre sonra yaşadığınız sıkıntıların ortadan kalktığını göreceksiniz. At kestanesi jel formuyla karşımıza çıkabilir. Birçok marka ve aktarda türevleri bulunmaktadır. At kestanesi jeli, krem gibi kolay uygulama yönüyle oldukça fazla tercih edilen bir üründür. At kestanesi çay formuyla da kolayca tüketilebilir ve oldukça fayda sağlar. At kestanesi çayı hazımsızlık, bağırsak problemleri, ateşlenme, vücut içi iltihaplanmaları, yemek borusu kanseri ve soğuk algınlığı şikayetlerinde iyileştirici etkiye sahiptir.

At kestanesi çayı nasıl hazırlanır?

Ezilmiş at kestanesi kabuğundan 1 yemek kaşığı kadar alınıp, içerisine 500-600 ml su eklenir ve kaynatılır. 2 saat bekletilen karışım süzgeç yardımıyla süzülür ve at kestanesi çayı hazır hale gelmiş olur. Bu şekilde direk tüketilebilir. 72066