Aşırı Aktif Mesane Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemler Nelerdir?

Aşırı Aktif Mesane Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemler Nelerdir? Aşırı aktif mesana, kişinin sürekli idrar çıkması ile belirti gösterir. Erken zamanda tanı ve tedavi olmazsa ileri yaşlarda iyileşme zordur.

Aşırı Aktif Mesane

Aşırı aktif mesane sorunu, yaşam standartlarını kısıtlayıcı olan tedavisinde bir o kadar uğraştırıcı hastalıklardan birisidir. İsminin baş harfleri baz alındığında kısaca AAM hastalığı da denilir. 

Bu yazıda ve Aşırı Aktif Mesane Hastalık Belirtiler Tedavi Yöntemleri Mesane Aşırı Aktif Mesane Bel hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aşırı Aktif Mesane Nedir? 

Aşırı aktif mesane denilen hastalık adı ile kendini yeteri kadar açıklar. Aşırı aktif dediğimiz olay hiperaktif olarak da bilinir.

Bu nedenle bu hastalığa hiperaktif mesane de denilir. Aşırı aktif mesane kişinin çok sık idrara çıkmasıyla kendini belirtir. Olur, olmadık yerde tuvalet ihtiyacının gelmesi, ani kasılmalara maruz kalma, bazen yetiştirememe gibi durumlar yüzünden kişinin yaşam kalitesini düşürür.

Normal bir durumdan çıkıp anormal bir durum seyrini almaya başlar. Beklenilen normal durumda idrar torbası dediğimiz mesanede idrar seviyesi belli bir hacime ulaştığında vücutta otomatik olarak tuvalet eksiği görme isteği gelmesi gayet normal ve sağlıklı bir durumdur.

Fakat bu durumu anormale dönüştüren olay şu şekildedir, kişi küçük bir çay bardağı ile çay veya başka bir içecek tüketse sanki çok fazla sıvı tüketilmiş hissi verir ve acil tuvalet ihtiyacı giderme durumu ortaya çıkar.

Bazı durumlarda tuvalete yetişememe gibi talihsizliklerle karşılaşılıp alta kaçırma durumları istemeden de olsa yaşanır. Bu gibi durumlar bardağı taşıran son nokta olup hastalar bu sorun ile daha fazla uğraşmak istemeyip şikâyetlerini uzman bir doktorla görüşmek için hastane gibi kurum ve kuruluşlara başvururlar. 

Aşırı Aktif Mesane Hastalığı Belirtileri Nedir ve Tanısı Nasıl Konur?

Aşırı Aktif Mesane

Aşırı aktif mesane adı verilen hastalığın belirtileri aslında tıbbı araştırmalar gerektirmeyen gözle görülür şikâyetlerle ortaya çıkan bir sorundur. 

 • Aniden tuvalete çıkma isteği, olur olmadık zamanda idrar yapma isteği gelmesi

 • İdrar yapmayı öteleyememe, erteleyememe durumu buna bağlı olarak da yaşanılan olumsuz durumlar. Altı ıslatma gibi kötü durumlara maruz kalmadır.

 • Gece uykudan idrar yapmak için uyanmak, gece sıkışıklıkla karşılaşma ve sık sık uykudan uyandırma durumu

 • Normal boyutlarda bakıldığında gece bu şikayetin görülmesi bariz hastalık belirtisi iken gündüz de bu sorunun sık yaşanması normal karşılanmaz.

 • Normalden çok daha fazla idrar yapma durumunun ortaya çıkması

Aşırı Aktif Mesane Tehlike Bir Hastalık Mıdır?

Aşırı aktif mesane hastalığı, tehlikeli bir hastalık mıdır sorusuna kaçınılmaz olarak evet cevabı vermek mümkündür. İlerleyen yaşlarda bu hastalık kişini hayatını olumsuz yönde etkiler. Yaş ilerledikçe kişinin kendisine bakma durumu biraz daha düşer, hareketlerinin boyutu ve hızı azalır. Tüm bunlarda bu hastalığın seyrini kötü yönde etkiler.

Örneğin 40 yaşındaki bir kişiye aşırı aktif mesane hastalığı tanısı konulduğunda idrar yetiştirememe dediğimiz bu hastalıkta o yaşlarda bile tuvalete yetişemediğinden alt ıslatmaları kaçınılmazdır. Kaldı ki ilerleyen yaş dediğimiz 60 ila 80’li yaşlarda bu yetişememe durumu muhakkaktır.

Yaş ilerledikçe yolda yürüme ve oturup kalkma gibi küçük eylemlerde dahi hareket kısıtlıkları yaşanırken o yaşlara gelindiğinde ani sıkışma ve kasılmalarla zaten hareketlerde kısıtlanmalar yaşanılacak bir de yavaş hareket etme eklenince aşırı aktif mesane sorunu ilerleyen yaşlarda çile boyutuna taşınır.

Aşırı Aktif Mesane Neden Olur?

Aşırı Aktif Mesane

Aşırı aktif mesane sorununun nedenini şu şekilde açıklamak mümkündür. Mesanede bulunan kasların kasılmasıyla tuvalet ihtiyacımızın geldiğini anlarız.

Beynimize gönderilen bu sinyaller doğrultusunda vücut aslında kendini hazırlar ve bu durum karşısında ihtiyacını gidermek için harekete geçer. Tam da bu sırada devreye idrar tutma durumu girer. Ortam ve durumu müsait olmayan  bireyler bu ihtiyaçlarını erteleyebilirler.

Bunu yapamayan insanlar ise kötü durumlar karşı karşıya kalırlar. Mesanenin istemsizce kasılmalarının neticesinde idrar torbanız ile beyin arasındaki o uyumlu koordinasyonun bozulduğu sinyallerini alırız. Bu gibi şikâyetlerle başvuran hastalara aşırı aktif mesane hastalığı tanısı konulur. Tüm bunların beraberinde de alt ıslatma, tuvalete yetişememe gibi sorunlar gelir.

Aşırı Aktif Mesane Hastalığı Kimlerde Görülür?

Aşırı aktif mesane hastalığı tanısı konulan hastaların başında cinsiyet olarak baktığımızda kadın hastaların sayıca fazla olduğu dikkat çeker.

 • Orta yaş üstü dediğimiz 60 yaş ve üzeri kadınlarda görülür.

 • Obezite şikâyeti olanlarda görülür.

 • Sigara içen kişilerde görülür.

 • Kadın hastalarda hipertansiyonu olan ve kalp rahatsızlığı tanısı konulan kişilerde görülür. 

 • Erkek hastalarda da şeker hastalığı tanısı konulan kişilerde görülür.

 • Rahim ameliyatı olan kadınlarda görülür.

 • Vajinal doğum yapan kadınlarda sık rastlanılan bir hastalıktır.

 • Doğum konusunda çok fazla sayıda doğum yapan kadınlarda da bu durumu artık kaçınılmaz bir hal alır.

 • Aşırı Aktif Mesane Hastasının Şikâyetleri Nelerdir?

Aşırı aktif mesane hastalığı tanısı konulan bireylerde en büyük şikâyet ettikleri nokta ‘Artık eskisi gibi sosyal hayatım yok. Dışarı çıkamıyorum, dışarıda ilk baktığım şey tuvaletin olup olmaması ve tuvalete yakın yerlere oturmam gerekiyor.’ gibi cümleler duyulur. 

Aşırı aktif mesane hastalığına kesin çözüm aramak artık bu hastalar için hayati önem taşır hale gelmiştir. Bugün toplumumuzda bu yüzden evden çıkmayan kendini eve kapatan birçok insan vardır. Erken yaşta yetişkin bezi kullanmaya maruz kalan hastalar vardır.

Aşırı Aktif Mesane Hastalığı Tedavisi Mümkün Müdür?

Aşırı aktif mesane hastalığına kesin çözüm arayan hastalar için elbette tedaviler mümkündür. Gerek cerrahi operasyonlarla gerekse bazı tedavilerle bu hastalığın yaşam kalitesini kısıtlayıcı özelliğini azaltmak mümkündür.

Bu konuda davranış tedavileri, mesane içi için uygulanılan tedaviler, farmakolojik ve cerrahi tedaviler mümkündür. Bu konuda uzman bir hekime başvurularak size uygun tanı ve tedavi yöntemi seçilmesi ona göre uygulanması önerilir.

Aşırı Aktif Mesane Hastalığına Kesin Çözüm Mümkün Mü?

Aşırı aktif mesane hastalığına kesin çözüm kişinin tamamen kedisine bağlı olup başta hayat tarzını ve yaşam biçimini değiştirmesi daha dikkatli olması gerekir. Örneğin şişman bir bireyin sağlıklı bir şekilde önce kilo vermesi amaçlanmalıdır.

Kafein tüketen bireylerin bunun tüketimine dikkat etmesi gerekir. Aşırı sıvı tüketimi kaçınılması gereken en hassas noktalardandır. Bunların beraberinde sigara tüketimi konusunda da azaltıcı ve bıraktırma amaçlı tedavilere gidilmelidir.

Aşırı Aktif Mesane Hastalığı Tanı Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşırı aktif mesane hastalığı tedavisi hastanelerde üroloji bölümü adı altında yapılır. Uzmanın hastanın şikayetleri dinleyip gerekli ultrason ve tetkikler istemesi hatta hastanın idrara ne sıklıkla çıktığının çizelgesini tutmasını isteyebilir. Bunları göz önünde tutarak gerek cerrahi işlemler gerekse ilaç tedavisi uygun görülür.

Aşırı Aktif Mesane Hastalığında Mesane Eğitimi Nedir?

Aşırı aktif mesane hastalığı tedavisi konusunda bir diğer tedavi yönteminde mesane eğitimidir. Hastanın aktif olarak katılması ve plan program halinde doktoru ile aradaki iletişimi önemlidir. 

Mesane Eğitimi

Mesane eğitimi, ilk olarak hastanın ani idrara çıkma isteği geldiğinde bu durum henüz mümkün değilse idrara çıkma isteğini düşünmemesi başka şeyleri düşünmesi gerektiği söylenir. Durumu engellemek için çapraz veya hareketsiz durmak ya da parmak uçlarında yürüme tavsiye edilir. 

Aşırı aktif mesane hastalığı tedavisi bu şekilde küçük işlemlerle başlayıp sonrasında hastanın saat başı işemeye gitmesine dikkat etmesi söylenilir ve normalde ne kadar sıvı tüketiyorsa bu dengeyi bozmamalı vücudunu susuz bırakmaması önemle söylenir.

Doktorun bu program ve çizelge tutması konusunda süreç boyunca hastasına moral ve motivasyon kaynağı olması beklenir. 

Aşırı Aktif Mesane Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Aşırı aktif  mesane şikâyeti olan hastalarının dikkat etmesi gereken durumlar vardır. Genç yaşlarda çok sık görülmeyen bu hastalık özellikle ilerleyen yaşlarda ciddi boyutlara ulaşır.

Hastaların obezite şikâyetleri varsa bunun üstüne gidilmedi ve zayıflatılmalı kilo problemi mümkünse yaşanmamalıdır. Sigara ve tütün kullanımının önüne geçilmelidir.

Aşırı aktif mesane şikâyeti olan hastalar mümkünse kabızlık yaşamamalıdırlar ve bu durumla karşı karşıya kalmamak için bağırsak düzenlerini korumalılar ve lifli gıda tüketimine önem vermeliler.

Geceleri adeta işkence haline gelen bu hastalıkla başa çıkmanın bir diğer yolu da akşam yatmadan sıvı tüketiminde kontrollü olmaları ve sıvı meyve sebze tüketimine dikkat etmeleri gerekir.

Aşırı aktif mesane şikâyeti ile hastanelere başvuran hastalardan ilk istenilen düzenli yaşam ve belli başlı şeylere dikkat etmeleridir. Spor ve düzenli beslenme bunların başında gelir. Alkol tüketiminde aza gidilmesi, aşırı baharatlı yemeklerden ve gazlı içeceklerden uzak durulması gerektiği tavsiyesi verilir.

58494